ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи закон за формализирање на трговијата и чувањето на криптовалути

Како наместо да станеме земја извозник на дрога и марихуана, да станеме земја којашто ќе апсорбира капацитет и ќе го легализира и ќе ги апсорбира практично сите можности коишто ги нуди трговијата со криптовалутите, а верувајте ми таа не е мала

Високи приходи кои нема да се оданочуваат следните две години, како и огромен прилив во буџетот од пола мирлјада евра, најавува лидерто на вмро-дпмне Мицкоски, доколку се прифати нивниот предлог закон за легализација на тргувањето со криптовалтутите и „Blocкchain“ технологијата.

Како пример ја посочи Германија, во која 40-тина банки веќе имаат палтфрома за чување и трговија на криптовалути и со тоа десетици милијарди евра завршуваат во нивниот буџет..

Со Оваа дејност, која ниту е забранета, но нуту регулирана, според Мицкоски во Македонија се занимваат 10-тина илијарди пред се млади луѓе..

„Како наместо да станеме земја извозник на дрога и марихуана, да станеме земја којашто ќе апсорбира капацитет и ќе го легализира и ќе ги апсорбира практично сите можности коишто ги нуди трговијата со криптовалутите, а верувајте ми таа не е мала. Некаде околу половина милијарда евра можат да бидат тие приходи директно во Буџетот и во македонската економија, доколку започнеме сега и бидеме практично првенци во регионот. За „Blockchain“ технологијата малку се зборува во регионот, а во Европа и во светот и во САД е сериозна економска платформа.“Христијан Мицкоски – Претседател на ВМРО –ДПМНЕ

Како и низ целиот свет, така и македонските граѓани сè повеќе инвестираат во овие електронски пари. Најпопуларен е Биткоинот и основниот начин да се дојде до него е со таканаречено „рударење“ преку посилни компјутерски уреди.

Сепак, целата таа апаратура троши многу електрична енергија и сериозно ја оптоварува мрежата, а често се случува „рударите“ да се служат и со кражба на електрична енергија. Од ЕВН велат дека Откривањето на копачите најчесто е проследено со појава на чести дефекти на местата каде се инсталираат компјутери за таа намена..

Според експертот и инвеститор на криптовалути Дарко Симуновски, во следните десет години ќе се случи целосна експанзија на овој нов светски феномен, бидејќи криптовалутите како што вели се најдоброто оружје против инфлацијата.

Народната банка во повеќе наврати алармира да не се вложува во дигитални валути, укажувајќи на високите ризици, со оглед дека нема централна банка која ја гарантира валутата.. Инаку, Србија е последната земја од регионто која ги легализираше криптовалутите..

Со БМВ блокирала противпожарно возило, па добила лекција (ВИДЕО)

Несовесна жена возач можела да биде среќна поради трпението на пожарникарите.

Видеото објавено на Редит уште еднаш покажува колку краткото застанување на патот е непромислен потег. Вклучувањето на сите четири трепкачи не значи дека сте семоќен, особено на улиците каде што автомобилите се веќе паркирани странично, па паркираниот автомобил им пречи на возилата што се обидуваат да го поминат патот.

Оваа жена возач одлучила да го паркира БМВ -то на патот, веројатно мислејќи дека може да се паркира на неколку минути, бидејќи тоа никому нема да му пречи. Токму тогаш, минувале пожарникари, со вклучени сигнални светла и сирена.

Спротивно на очекувањата, пожарникарите одлучиле да почекаат некое време и да ја повикаат сопственичката со сирена, да го отстрани автомобилот и да им дозволат да поминат непречено. По околу една минута, сопственичката, оди спокојно за да седне во автомобилот. Пожарникарите одлучија да ја почестат со соодветна мелодија. Со оглед на сите работи, таа можела да биде среќна за минималното предупредување.

Патем, во претходните случаи, сопствениците на БМВ кои што биле неправилно паркирани и спречиле пожарникарите да пристапат до хидрантот,останале без стакло.

Полицијата се судри со демонстрантите во Париз на протест против ковид-пропусниците (ВИДЕО)

Илјадници луѓе во Франција протестираа денеска против воведувањето на специјални ковид-пропусници, при што дојде до судири со полицијата.

Демонстрантите маршираа низ Париз, а француската полиција, целосно опремена за немири, турна некои од демонстрантите со тупаници и употреби солзавец против некои од нив, објави АП.

Околу 3.000 припадници на безбедносните сили биле распоредени во француската престолнина за време на третата сабота од протестите.

Полицијата зазеде позиции долж Елисејските полињата за да ја заштити таа авенија од демонстранти.

Четири протести биле одржани во Париз, а маршеви имало и во други градови низ земјата.

Додека учесниците на маршот се движеле кон исток, полицијата истрелала солзавец врз толпата, а облаците чад го исполнија небото.

Во настанатиот хаос беше виден маж демонстрант со крвава глава.

Втората група демонстранти била предводена од лидерот на ултрадесничарската партија Национално собрание, Марин Лепен, додека третата група, која марширала кон Министерството за здравство, ја предводел Флоријан Филипо од партијата Патриот.

Пратениците донеле закон за коронавирусот според кој од 9 август ќе бидат потребни пропусници за движење на повеќето места, бидејќи бројот на заразени лица се зголемува, како и бројот на хоспитализации.

Анкетите покажуваат дека повеќето Французи го поддржувале усвојувањето на законот, но некои Французи се силно против.

За добивање на пропусниците е потребен доказ за вакцинација или брз негативен тест или доказ за неодамнешно закрепнување од „Ковид-19“.

Вакцинацијата на сите здравствени работници е наредено да заврши до средината на септември.

Во Русија горат 267 шумски пожари

Во Русија во моментов горат речиси 270 пожари, изјави денеска претставник на прес -службата на Министерството за вонредни ситуации, додавајќи дека 47 од нив се изгаснати.

"Околу 267 пожари сега беснеат на руска територија, додека 47 се изгаснати. Нема опасност за населбите или комерцијалните објекти", изјавила прес -службата за ТАСС.

Јакутија останува под посебна контрола, додаде министерството, истакнувајќи ги напорите направени за заштита на населбите и економските објекти од пожарите.

притисни ентер