ВМРО-ДПМНЕ ја комплетираше листата на кандидати за градоначалници

На ден пред истекот на рокот за кандидатури за локалните избори и власта и опозицијата ги обелоденија сите свои адути за градоначалничките позиции во општините.

ВМРО ДПМНЕ ги соопшти последните осум имиња на свои кандидати за градоначалници. Меѓународниот секретар на партијата и пратеник, Тимчо Муцунски ќе ја бара довербата на аеродромци и ќе му биде ривал на собранискиот колега Александар Филиповски од СДСМ. Докторот Оливер Зафировски е изборот од опозициската партија за карпошани. За ривали во Карпош Зафировски ќе ги има Душко Весковски од СДСМ, како и коалицискиот партнер на ВМРО ДПМНЕ, претседателот на ГРОМ, Стевче Јакимовски.

Во Битола партијата го номинира Тони Коњановски, а за Струмица кандидат е Жан Дрвошанов. Од скопските општини, ВМРО-ДПМНЕ , свој кандидат нема за општина Шуто Оризари каде ќе биде поддржан кандидатот на нивниот коалиционен партнер. Познати се кандидатите и за Кичево, Крива Паланка, Старо Нагоричани и Долнени.

Владејачката партија ден претходно го откри и последниот кандидат за градоначалник. Актуелниот градоначалник на Кочани, Николчо Илиев ја доби поддршка од раководството на СДСМ да оди на втор мандат.

Рокот за партиите да кандидираат своите фаворити за изборите на 17 октомври истекува утре на полноќ. Од Државната изборна комисија велат веќе во тек се обуките за користење на фингерпринт читачите и уверуваат дека се’ поврзано со оваа новина во изборниот процес ќе биде подготвено навреме.

На овие избори се забележува и рекордно учество на независни кандидати како за градоначалници така и за советници. Триесет независни за градоначалници и 60 за советници. Согласно роковникот, предизборната кампања стартува на 26 септември и ќе трае се до 15-ти октомври.

На Британец му извадиле бубрези, тешки рекордни 35 килограми: Можам да дишам (ВИДЕО)

Ворен Хигс, 54, од Виндзор, Велика Британија, страда од полицистична бубрежна болест.

Тоа е наследна болест која предизвикува раст на цисти во бубрезите и може да доведе до откажување на бубрезите. Зафаќа едно лице од 1.000 и нема лек.Хигс бил опериран пред неколку месеци, а хирурзите велат дека неговите бубрези биле рекордно големи.

Имено, тежеле вкупно 35 килограми, а хирурзите му ги отстраниле двата бубрега.Се верувало дека стариот рекорд изнесувал 7,4 килограми, а тој бубрег е изваден од пациент во Индија.

Хигс се вратил во релативно нормален живот три месеци по операцијата и вели дека се чувствува многу подобро.

„Можам да дишам, можам да јадам“, вели тој, но сепак се бори со рамнотежата.

Сепак, тој редовно оди во теретана и тренира и планира да истрча 10 милји дневно.

Во Романија нема места на ооделите за интензивна нега, пациентите лежат на душеци на подот

Рекорден број на нови смртни случаи од коронавирус денеска се регистрирани во Романија, а болничкиот систем достигнал точка што нема повеќе слободни кревети на одделите за интензивна нега.

Во последните 24 часа, пријавени се повеќе од 18.800 нови инфекции со „Ковид-19“, а 574 луѓе починале. Романија е втората земја во Европа со најниска стапка на вакцинација, пишува Ројтерс.

Видеата од болниците во Букурешт покажуваат пациенти како лежат на душеци на подот или држат резервоари за кислород на преполните клупи во ходниците. Мртовечниците работат со полн капацитет.

"Нема доволно простор за сите случаи. Ако стапката на вакцинација беше 70 до 80%, сега ќе имавме десет пати помалку смртни случаи", рече Клаудио Русу, доктор во единицата за интензивна нега.

Во Романија, само 36% од возрасната популација е целосно вакцинирана, а просекот на Европската унија е 74%. Досега во октомври, едно лице на секои пет минути починува во земјата од последиците од инфекција со ковид.

Условите за избор на Мис на Франција ги шокираа кандидатките, подготвија тужба

Француските активистки за правата на жените поднесоа тужба против организаторите на изборот Мис Франција за дискриминација, пренесува порталот Франс инфо.

Групата Osez le féminisme (Осмели се за феминизмот) со три одбиени кандидатки ја обвинија Мис Франција и Ендемол за дискриминација на работа. Тие тврдат дека е неприфатливо условот за избор да е висината над 170 сантиметри, кандидатките да не се во брак и да се „претставнички на убавината“.

„Според францускиот закон, забранет е секаков вид дискриминација врз основа на возраста, моралот, физичкиот изглед и семејниот статус“, изјавила за АФП Виолан Де Филипис-Абате, адвокат на групата „Осез ле феминисме“.

Но, прашање е дали француските натпреварувачки можат да се третираат како вработени. Имено, тие потпишуваат договор, но тоа не е договор за вработување. Француските медиуми пишуваат дека тужителите сега се повикуваат на судската одлука од 2013 година, кога поранешниот кандидат за г -дин Франција ги тужел организаторите од слични причини.

притисни ентер