ВМРО-ДПМНЕ:Изјавата на Пекер за средби со Заев го откри театарот на власта за скандалот Мафија

Изјавата на Пекер за средби со Заев го откри театарот на власта за скандалот Мафија, која сакаше да ги скрие функционерите вмешани во издавање на 214 пасоши на светски криминалци.

Изјавата на Седат Пекер дека го познава македонскиот премиер, дека се пријатели и дека бил кај него дома, го разоткри целиот театар на власта околу скандалот Мафија.

Оваа изјава го потврдува ставот на ВМРО-ДПМНЕ дека власта на Заев во паника од излегувањето на аферата со 214 македонски пасоши доделени на светски криминалци со крадење на идентитети, организираше апсење на ситни риби и чиновници во МВР со цел да ја сокрие вмешаноста на високи функционери во власта.

Имено изјавата на Пекер, кој е баран со потерници и посочуван за бос на туркста мафија, покажува дека Зоран Заев не само што знаел за неговиот престој во Македонија, туку и го примал на гости дома, а веројатно и самиот помагал тој да добие официјални македонски исправи под лажен идентитет Џадин Амедовски. Зоран Заев два дена молчи и не одговара, а со тоа сето ова го потврдува.

Уште од самиот старт на јавноста и беше јасно дека ваква операција за делење на 214 македонски пасоши на светски нарко босови, криминалци, мафијаши, убијци и терористи, не може да го направат обични чиновници, кои патем од страна на власта на Заев беа експресно осудени на смешни казни и условно.

Повторно ја прашуваме власта:

Кога имал Заев средба со Седат Пекер надвор од Скопјеи што тие двајца разговарале?

Второто прашање до Заев е, колку од советниците на Зоран Заев во неговиот кабинет оствариле средба со Седат Пекер?

И нашето трето прашање е, со кои високи функционери од МВР октомври 2020 година, Седат Пекер имал средба во хотелот „Буши" за што е известена и Агенцијата за национална безбедност?

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Министерот Сали во посета на дебарската болница

Министерот за здравство Беким Сали ја посети Општата болница со проширена дејност во Дебар, која здравствени услуги нуди и за жителите од Општина Центар Жупа, а по потреба и за оние од долнореканскиот крај, Општина Маврово и Ростуше.

За посетата тој информираше преку објава на Фејсбук, во која наведува дека на оваа здравствена установа и се потребни инвестиции во опрема но и кадар.

-Имав прилика да ја посетам дебарската болница. Најпрво морам да му се заблагодарам на медицинскиот персонал, кој дава се од себе за да биде на услуга на граѓаните и нивните потреби. Болницата во Дебар веќе подолго време се соочува со недостиг на инвестиции, како во кадровско планирање, така и во професионална опрема, напиша Сали.

Додава дека во разговорот со пациентите, лекарите и персоналот на оваа болница, констатирале дека на болницата во Дебар и се потребни инвестиции во опрема и кадар за да се обезбедат најквалитетни здравствени услуги.

Болницата во континутет се соочува со недостиг пред се на лекари специјалисти. Неодамна се пензионираа неколу, а се очекува за неколку месеци во пензија да заминат и други лекари. Во меѓувреме најмалку седум лекари се на специјалзација по разни медицински гранки на клинките во Скопје.

По пензонирањето на досегашниот директор Баки Алили, познат специјалист за уво, грло и нос, вршител на должноста е педијатарот Севдие Коџа.

Лукаревска: Советничката листа на СДСМ е вистинско решение за Тетово

Изборната програма и кандидатите за советници на СДСМ и Коалицијата се најдоброто за Тетово,се наведува во партиското соопштение. 

Тоа се вредни и угледни луѓе кои знаат како да се борат за реашавање на вашите секојдневни проблеми, за развој и подобар живот за сите во европско Тетово, порача заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска.

Таа ги повика граѓаните на 20 август, во сабота да гласаат за број 1 за советничката листа на СДСМ и коалицијата, бидејќи бројот 1 го гарантира најдоброто.

Во сабота вие одлуччувате дали ќе дозволите Тетово и понатаму да биде парализирано и нефункционално или ќе ги поддржите проектите кои му се потребни на градот и на сите граѓани, вие одлучувате дали ќе продолжат празните ветувања или ќе гласате за нов парк и спортска сала, реконструирани улици и училишта, повеќе паркинг места, спотски сали, истакна Лукаревска,

СДСМ му мисли добро на Тетово и на тетовчани, советничката листа на СДСМ предводена од Глигорије Стојановски е вистинско решение за Тетово, гласајте за број 1 за европско и модерно Тетово, порача заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска.

Позната е внатрешноста на новиот електричен Мерцедес (ФОТО)

Mercedes ја откри внатрешноста на новиот модел, чија премиера е закажана за 16 октомври.

Станува збор за теренецот EQE, нов електричен модел кој на пазарот ќе пристигне како „мултифункционална верзија на седанот EQE“. Најновиот член на растечкото семејство EQ ќе ја има најновата верзија на интерфејсот MBUX Hyperscreen со три големи екрани под еден капак. Моделирани по лимузината, отворите за „турбина“ се задржани, но и целокупниот израз се гледа на основната EQE.

Предвидени се пет комбинации на ентериерот, а на фотографиите може да се види изданието во комбинација од балао кафена и нева сива кожа. Исто така, Mercedes ќе понуди и „хибриден“ материјал кој ја комбинира топлината на дрвото со технички студениот изглед на вистинскиот алуминиум.

Кога станува збор за возењето, не треба да има изненадувања. Почетниот модел ќе има батерија од 90 kWh и нешто помалку од 300 КС. По него ќе следи AWD верзија со два електромотори и наводно две AMG верзии. На точка на врвните перформанси, зборуваме за 688 КС и дури 950 Nm.

притисни ентер