Владата не прецизира дали ќе ја активира забраната, Џамбаски најави дека доаѓа во Скопје

Останува неизвесно дали некој политичар и државјанин на Бугарија што ќе се појави на македонската граница на 4-ти февруари, на Денот на одбележувањето на раѓањето на Гоце Делчев, ќе му биде забранет влез во Македонија.

Во меѓувреме,бугарскиот европратеник Џамбаски, кој самиот се препозна во најавите од Пендаровски,во гостување на бугарска телевизија кажа дека иако првично не планирал, сепак ќе дошол во Македонија..... Упати и индиректна закана до македонскиот претседател, алудурајќи на атентатот врз српскиот крал Караѓорѓевиќ.

„ Не мислев да одам во Македонија, имав други планови. Но, како да откажам така љубезна покана. Сега со сигурност и без сомневање ќе отидам таму.

Што претставува за нас една таква забрана? Да му порачам на Стево Пендаровски, наречен Стево Коминтерната и дека во минатото и други се обидувале да им забранат влез на лидери на ВМРО во Македонија, а последниот таков пример е со југословенскиот, со српскиот крал Александар Караѓорѓевиќ. Ако се обидат да ми забранат влез во Македонија нека погледнат во историјата и нека учат од неа “

Дали ќе му биде дозволен влез на Џамбаски, министерто за внатрешни Оливер Спасовски, рече дека ќе одлучат истиот ден кога ќе појави на граница... Спасовски вели дека на вчерашната владина седница била донесена одлука да се направи се што е во надлежност на органите за безбедност за да се сочува јавниот ред и мир во државата, но и заштита на националниот интерес.

„ Работиме заедно со АНБ во размена на податоци и информации и врз основа на тие податоци МВР ќе носи одлуки во секој поглед што ќе значи прво и основно заштита на мирот и безбедноста и второ и најважно заштита на нашиот национален интерес, заштита на националниот идентитет, на нашето право на самоопределување и на достоинството на македонскиот народ и македонските граѓани. “

Што ако се појави Џамбаски на граница ?

За тоа ќе одлучиме на 4-ти февруари“

За разлика од иницијативата на претседателот Пендаровски превентивно да се забрани влез во земјава на бугарски европратеник и уште неколку други државјани на Бугарија, шефот на дипломатијата Бујар Османи е на позиција, тоа како принцип да важи за во иднина, а не ретрокативно..

„Мојата позиција е дека не треба да имаме ретроактивен пристап кон ниту еден проблем, како што имав за Законот за клубови туку од овој момент утврдуваме принцип секој што ќе даде изјава со која негира постоење на народ или ќе покаже територијални претнезии истиот ден ќе му се забрани влез, и тоа треба да го знаат сите, ако го знаат ќе бидат многу внимателни. “

Освен во земјава, и во Бугарија има општественици кои сметаат дека на некои бугарски политичари не треба да им се дозволи влез во Македонија, а поранешниот министер за одбрана на Бугарија Бојко Ноев, вели деканим не треба да им се дозволи ниту учество во бугарската политика, поради јасната проруско и антиевропско дејствување...

Го фатила сопругот со швалерка па направила хаос, такво дивеење не е видено (ВИДЕО)

Жителите на Нижни Новгород во Русија биле сведоци на луда сцена која љубоморна жена ја приредила на паркингот пред нивната зграда.

Како што вчера информираа од полицијата, пијана 38-годишна жена со „шевролет“ на 31 јануари намерно налетала на 39-годишен маж, по што неколку пати со клоци ја удрила жртвата. Покрај тоа, удрила уште еден маж и со својот автомобил оштетила седум паркирани автомобили.

На снимката објавена на Телеграм се гледа како вознемирена жена удира во паркирана Тојота, го скинува предниот браник, ги крши ретровизорите, а потоа се качува на покривот и скока на автомобилот. Заминала викајќи нешто, а потоа влегла во својот автомобил и почнала да удира во Тојотата и другите автомобили.

На едно видео се гледаат другите учесници во конфликтот: поголем маж удира помал маж и две жени кои се обидуваат да ги разделат, а бесната 38-годишна жена исто така е прикажана како вози во рикверц, прегазувајќи ги нозете на еден од мажите, соборувајќи го другиот и тој паѓа на земја, губејќи свест.

Во обид уште еднаш да го прегази, била сопрена од девојка во лесна облека. Жртвата била одвлечена поблиску до автомобил паркиран во близина, а пијаниот возач продолжил да ја уништува Тојотата. После тоа, таа излегла од автомобилот и неколку пати го удрила мажот кој се уште лежел на тротоарот.

Според првичните податоци од Истражната комисија, на 39-годишната жртва ѝ бил скршен скочниот зглоб, додека другиот не е повреден. Против жената возач е поведена кривична постапка за убиство во обид како и за возење во пијана состојба.

Причината за нејзината агресија била наводно љубомора. Имено, се тврди дека претепаниот маж е нејзиниот сопруг кого го пронашла во автомобилот со љубовницата.

Мадона танцува на песната „Wednesday dance“, фановите шокирани: Знаеш ли што правиш? (ВИДЕО)

Кралицата на поп музиката, Мадона на својот профил на TikTok објави видео на кое се обидува да танцува, во свој стил, се разбира, популарниот танц од серијата Нетфликс, но нејзините обожаватели и следбеници не се многу ентузијасти.

Како прво, на многумина не им беше јасно зошто Мадона танцува на песната на Лејди Гага, Bloody Mary, кога е општо познато дека тие двете долги години не се во добри односи. Некои од нејзините следбеници едноставно беа разочарани од нејзиниот настап. Ќе истакнеме дел од нивните коментари.

@madonna ♬ original sound - heyy

„Кој би помислил дека Мадона ќе заигра на песната на Гага“, „Знае ли чија е песната“, „Ајде да го избришеме тоа“, „Кралица на cringe“, „Игра на крек“, „Ова е најблиску до соработка помеѓу Мадона и Гага“, „О Боже, Мадона танцува на Гага“, „Таа танцува на песната на Гага, сега можам да умрам во мир“, „Не верувам што гледам“, се само некои од коментарите од социјалните мрежи.

Да потсетиме дека Гага на почетокот на кариерата ја споредуваа со Мадона, а таа тоа го сфати многу лошо и нејзиниот коментар ја навреди Мадона. „Само затоа што јас сум првата жена уметник во последните 25 години што успеала да ги достигне првите 40 на радио, не значи дека сум нејзина копија, тоа значи дека сум е**но паметна личност“, ги коментираше Гага споредбите меѓу себе и Мадона пред десет години.

Мадона не ѝ остана должна и јавно кажа дека Гага ја копира во многу сегменти, особено во музиката и имиџот. Како што е познато, тие двете никогаш не се помириле.

Десет мигранти се удавија во близина на островот Лампедуза, меѓу нив три жени и бебе

Десет мигранти, меѓу кои едно бебе и три жени, ги загубија животите обидувајќи се да преминат од Тунис во Италија, соопшти денеска италијанската крајбрежна стража која успеала да спаси 42 лица.

Преживеаните тврдат дека четиримесечното бебе ѝ се лизнало од прегратките на мајката која била уморна и паднало во морето пред почетокот на спасувачката акција. Еден маж скокнал во морето за да го извлече детето, но се удавил. Двете тела се уште не се пронајдени.

Брод со мигранти испловил од Тунис минатиот викенд, но набрзо се појавија тешкотии. Се верува дека жртвите починале од хипотермија. Во текот на ноќта италијанските власти спроведоа уште три брода со 156 мигранти до Лампедуза.

Италија повторно се соочува со прилив на мигранти од Северна Африка. Годинава преку Средоземното Море во Италија пристигнале околу 5.000 мигранти, наспроти 3.035 лани и 1.039 мигранти во 2021 година, покажуваат податоците на МВР.

Според ОН, 1.400 мигранти ги загубиле животите минатата година обидувајќи се да го преминат Средоземното Море.

притисни ентер