Владата на Танзанија прогласи крај на епидемијата на коронавирус

Танзанската влада престана да ги објавува податоците за бројот на случаи на заболени и починати од коронавирус и инсистира на тоа дека епидемијата завршила.

Во некои африкански земји едноставно нема доволно тестирања за да се добие јасна слика за тоа колку луѓе се заразени со коронавирусот, а во некои, владите не се подготвени да го признаат ширењето на вирусот, пишува Би-Би-Си.

Светската здравствена организација предупреди дека ширењето на пандемијата на коронавирус се забрзува во Африка.

Има повеќе од 200.000 потврдени случаи на континентот, но реалната бројка веројатно ќе биде многу поголема.

Хоратиус Радикс именуван за нов комерцијален директор на Кромберг и Шуберт во Битола и Скопје

Кромберг и Шуберт, еден од најголемите работодавачи во Македонија, го најави именувањето на Хоратиус Радикс за нов комерцијален директор на нивната фабрика во индустриската зона Жабени, Битола и Илинден, Скопје.

Овој стратешки потег ја потврдува посветеноста на компанијата кон лидерска извонредност и континуиран раст во регионот.

Радикс ја презема оваа улога, пренесувајќи го своето огромно професионално искуство. Својата кариера ја започнал во Кромберг и Шуберт во 2008 година како менаџер за човечки ресурси во фабриката во Темишвар, Романија, каде што под свое водство надгледува повеќе од 2,500 вработени. Во 2015 година, бил унапреден во комерцијален менаџер на фабриката во Надлаб, Романија, управувајќи со фабрика за производство на кабелски снопови за Шкода со повеќе од 3,000 вработени.

Лидерските способности на г-дин Радикс се дополнително докажани преку неговите одговорности на следните позиции:

Како комерцијален менаџер на фабрика, тој управувал со два производствени капацитети и два компетенциски центри низ Романија, надгледувајќи вкупно 3,200 вработени. Неговата експертиза не била ограничена само на Романија, туку и на различни проекти глобално, вклучувајќи ја Кина (2012), Мексико (2019), Украина (2021) и Боцвана (2023).

Во текот на својата кариера, Радикс ја има клучната улога во имплементацијата на стратешки иницијативи кои значително ја подобруваат оперативната ефикасност и продуктивноста. Има искуство во создавање силен и ангажиран менаџерски тим, кој е клучен за успешноста на компанијата. Неговиот стил на лидерство го нагласува ангажманот на вработените, континуираното подобрување и оперативната извонредност.

Г-дин Радикс игра важна улога во скалирањето на операциите за да се задоволат зголемените побарувања, осигурувајќи дека капацитетите под негово управување одржуваат високи стандарди за квалитет и ефикасност. Неговите напори во оптимизацијата на комерцијалните процеси и бизнис операциите резултираат со значителни заштеди на трошоци и подобрена вкупна изведба.

Од Радикс се очекува да ги продолжи и надградува досегашните успеси на германската компанија, која е присутна во Македонија од 2013 година, со отворањето на првата фабрика за производство на кабли за автомобили во индустриската зона Жабени, близу Битола. Оваа фабрика сега вработува над 5,200 вработени во Битола , додека во 2022 година компанијата исто така инвестираше во индустриската зона во Илинден, каде моментално се вработени над 3,000 лица.

Во македонските фабрики на Кромберг и Шуберт се произведуваат кабли и кабелски инсталации за најпознатите автомобилски брендови. Во Битола за „Мерцедес“, „Вито, В-класа“ и комбињата „Спринтер“, како и за „Ауди“, моделот А4, додека во Илинден, во Скопје за „БМВ“, моделот Х1. Целокупниот кабел се произведува на сите локации и се извезува директно до клиентите на европскиот пазар. Кромберг и Шуберт, според податоците од 2022 година, е на трето место на листата на 100 најголеми извозници од Македонија.

Министерството за животна средина на Грција подготвува план за справување со недостигот на вода

Министерството за животна средина на Грција подготвува план за справување со недостигот на вода на островите.

Пакет мерки за справување со недостигот на вода, за енергијата и „зазеленувањето“ на грчките острови планира Министерството за животна средина и енергетика на Грција за што се обезбедени средства од 200 милиони евра од Фондот за декарбонизација, пишува грчкиот весник „Катимерини“, јави дописничката на МИА од Атина.

Планот, според весникот, е фокусиран на решавање на проблемот со недостиг на вода на островите, бидејќи браните пресушуваат поради недостиг на дожд, а онаму каде што постои систем за десалинизација на морската вода, не е во состојба да ги задоволи сè поголемите потреби за снабдување со вода и наводнување.

Надлежниот министер Тодорос Скилакакис објаснил дека планот вклучува „изградба на хибридни проекти, делумно за водоснабдување и делумно за енергија“ и всушност станува збор за комбинација на проекти со обновливи извори на енергија, а приоритет ќе бидат Кикладските острови.

-Министерот го опишува проектот на следниот начин: Ќе треба да се постави мал резервоар за вода на одредена надморска височина, веднаш до фабриката за десалинизација на морската вода. Еден помал ќе треба да се постави на пониско ниво на копно, нешто што морфолошки е тешко, па затоа се разгледува можноста за поставување во море. Во овој случај, ќе треба да се стави еден пловечки резервоар или неколку мали во морето. Од горниот резервоар ќе се спушта надолу блага вода од десалинизацијата, а во исто време кога водата циркулира се произведува електрична енергија која се складира за да функционира процесот на десалинизација, пишува „Катимерини“.

Додава дека иако планот на Министерството за животна средина и енергетика на Грција е во рана фаза, се очекува брзо да се развие поради големите потреби на островите за вода.

Според весникот, на островите во Егејското Море функционираат вкупно 57 единици за десалинизација, а на Кикладските острови, 51 отсто од населението пие вода од овие единици.

Мицкоски: Владата останува партнер на бизнисот

 Владата останува партнер на бизнисот, компаниите да аплицираат за обезбедената поддршка.

Не сакаме да играме во шеста лига, сакаме во прва, му порачаа бизнисмените денеска на премиерот Христијан Мицкоски. Тие побараа и Владата да го комплетира тимот со искусни економисти.

-Со Владата сакаме да ја направиме најголемата инвестиција, а потенцијал имаме, истакна сопственикот на ИГМ - Кавадарци, Илија Гечев.

Премиерот Мицкоски кој ги ислуша барањата и сугестиите на компаниите, рече дека транспарентноста и отчетноста ќе и бидат приоритет на Владата. Наскоро, напомена, преку интернет страница граѓаните ќе можат да гледаат како и за што се трошат парите и на национално и на локално ниво.

-Имаме намера да бидеме ваш партнер и да помагаме. Сакам да ве уверам во тоа. Чуда се невозможни, но тоа што може, ќе го направиме во рамки на Уставот и законите. Наш интерес е домашната економија да се развива, потенцира Мицкоски и ги повика компаниите да аплицираат за 250-те милиони евра, обезбедени од Унгарија.

Мицкоски денеска од Комората, која одбележува 102 години постоење, доби награда за соработка и посветеност.

На настанот, покрај бизнисмени - членови на Комората, се и министрите за финансии, за енергетика, за транспорт и врски и за јавна администрација.

Стопанската комора му додели награда на премиерот Мицкоски

Стопанската комора му додели награда на премиерот Христијан Мицкоски за градење партнерство и заедничко дејствување за просперитетна Македонија.

На денешниот настан по повод 102 години од постоењето, Комората им врачи награди и на бизнисмени во различни категории.

Како што рече претседателот на Комората, Бранко Азески, Мицкоски го поддржувал бизнисот и додека бил во опозиција.

-За мене ова е голема чест, но и одговорност. Изминативе први 30 дена оставаме срце на терен за да направиме нешто. Настапуваме патриотски, тоа што е интерес за граѓаните е и наш интерес, работиме посветено, не се штедиме, истакна Мицкоски во обраќањето пред присутните, изразувајќи благодарност за наградата.

притисни ентер