Владата крои нова даночна реформа која ќе се применува од 1 јануари 2023 година

Министерството за финансии не открива какви им се точно плановите за промени во даночниот систем од 1 јануари следната година, но по вчерашната средба со претстваниците на стопанските комори, бизнисот го вклучува алармот.

Сугерираат државата да ги засука ракавите и најпрво фокус да стави на борбата со работата на црно. Потпретседателот на Стопанската комора на Македонија, Зоран Јовановски, кој вчера присуствуваше на првата јавна расправа во министерствто за финансии во чиј фокус беа евентуалните промени во даночната политика - за Канал 5 вели дека државата најпрво треба да ја сузбие сивата економија, а дури потоа да се разговара за било какви промени во даночната политика.

„Првиот чекор треба да биде борбата против сивата економија, односно пронаоѓање и вклучување во даночната база на оние што остваруваат приходи, ги кријат тие приходи и не ги плаќаат обврските кон државата. Државата треба да наплати прво од таквите субјекти, а дури потоа да размислува за сите други што редовно и во целост си ги плаќаат обврските кон државата.“ изјави за Канал 5 Зоран Јовановски, потпретседател на Стопанска комора.

Претставниците од останатите Комори кои беа дел од состанокот не сакаа да коментираат додека не ги видат конкретните предлози од финансии, но во телефонски разговор коментираат дека било какво зголемување на даноците во време на неколку кризи во кои се наоѓа државата, може да доведе до демотивација на бизнисите да ги плаќаат давачките и со тоа да се зголеми процентот на сивата економија која во моментов е 40% од БДП.

Вчера од финансии инфомираа дека на јавната расправа со Царина, УЈП и сите стопански комори се дискутирало за данокот на добивка, личен доход, ДДВ-то, акцизата и еколошката даночна политика. А, станало збор и за прогресивниот данок.

Неофицијално, дел од предлозите се: ...За договорците на дело да се плаќа здравствено и пензиско, да се даночат штедните влогови, да се укине даночното ослободување по основ на реинвестирана добивка.

САД испраќаат досега најголем пакет оружје за Украина

Соединетите Американски Држави денеска ветија дека ќе ѝ испратат на Украина нов пакет оружје и воена опрема во вредност од милијарда долари.

Новиот пакет оружје ќе вклучува ракети за моќни повеќецевни ракетни фрлачи HIMARS, илјадници артилериски гранати, минофрлачи, рачни противтенковски ракети Javelin и друга муниција и опрема.

Така, вредноста на оружјето и опремата што Америка ги испратила или ќе ги испрати во Украина од почетокот на руската инвазија достигна 9,1 милијарди долари.

„Поминаа речиси шест месеци од почетокот на неиспровоцираниот и брутален напад врз Украина. Русите продолжуваат да ги уништуваат украинските градови и села. Претседателот Бајден јасно изјави дека САД ќе продолжат да го поддржуваат украинскиот народ во одбрана од руската агресија, без разлика колку долго е потребно “, изјави денеска американскиот шеф на дипломатијата Антони Блинкен.

„Како дел од тие напори, денеска, со одобрение на претседателот Бајден, го одобрив досега најголемиот пакет американско оружје и воена опрема за Украина“, рече Блинкен.

Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили, со дејство и од земја и од воздух. 

Огнот е опкружен и догорува само во контролирани површини, соопшти вечерва Центарот за управување со кризи.

Со локализирање на пожарот се прегрупираат силите за негово догасување. Дел од луѓето на терен ќе дежураат до рано наутро кога е предвидено вработени од Јавно претпријатие Национални шуми (ЈПНШ) Подружница Кожув Гевгелија да ја проценат ситацијата на локализираниот пожар, по што ќе се одлучи како ќе се дејствува за негово догасување, велат од ЦУК.

За гасење на пожарот во текот на денот беа ангажирани еден полициски хеликоптер, еден армиски хеликоптер и авионот „ер трактор“ од Дирекцијата за заштита и спасување заедно со пожарникари и вработени во шумските стопанства и комунални претпријатија од Гевгелија, Дојран, Кавадарци, Валандово и Струмица, а помогна и дел од локалното население.

Лукаревска: Советничката група на СДСМ е нова енергија за Тетово

Изминува речиси една година од промената на локалната власт како во Тетово така и во поголемиот дел од дрѓавата и пред очи ни се таканаречените резултати.

Изминува речиси една година од промената на локалната власт како во Тетово така и во поголемиот дел од дрѓавата и пред очи ни се таканаречените резултати, за инает не се поддржуваат добри проекти, постојано празни ветувања, повикување на претходниците и удирања во гради со проекти од претходниците, не е лошо, полошо е, порача заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска во обраќањето на промоцијата на советничката листа на СДСМ за локалните избори во Тетово.

„Да не дозволиме на 20 август да се изберат луѓе кои ќе бидат покритие уште неколку години, години на празни ветувања. Да бидеме мотивирани и на 20 август употребете го вашиот глас, гласајте за кандидатите за советници од СДСМ, за овие луѓе кои имаат свои идеи, кои ќе работат во интерес на граѓаните и кои нема да молчат ако градоначалникот не работи добро“ порача Лукаревска.

Заменик претседателката Лукаревска истакна дека кандидатите за советници од СДСМ се вистинското решение за Тетово.

„Нашите идни советници се новата енергија за Тетово. Тие советници ќе туркаат напред, и ќе бодат гласни и да можат да го кажат вашиот проблем, да нудат решенија за секојдневните а всушност најбитните проблеми од вашето живеење. Централната власт не го заборави Тетово и натаму ќе придонесува за развој на овој град. На 20 август одлучно гласајте за број еден, да не дозволиме општината да биде парализирана и некој да има оправдување дека има нефункционален совет. Гласајте за никој да не биде над вашиот глас, туку да биде во полза на вашиот глас. Да имате убави улици, нови паркови, да имате чист воздух, тоа не е политика, тоа е обврска која ќе ја имаат нашите другари, идните советници.“ порача Лукаревска.


притисни ентер