Вкупно 52 години казна затвор за убиството на ракометарот Тот

Обвинетиот, Анџело Ѓорѓиевски го осудива на казна затвор во траење од 18 години,  во која казна согласно член 47 од кривичниот законик му се засметува и времето поминато во притвор, сметано од 13.04.2022 година. 

„Обвинетиот, Анџело Ѓорѓиевски го осудива на казна затвор во траење од 18 години, во која казна согласно член 47 од кривичниот законик му се засметува и времето поминато во притвор, сметано од 13.04.2022 година. Обвинетата Клементина Лефковска, судот, ја осудува на казна затвор во траење од 18 години, во која казна согласно член 47 од кривичниот законик ѝ се засметува и времето поминато во притвор, сметано од 08.04.2022 година. Обвинетиот Андреј Костовски, судот, го осудува на казна затвор во траење од 16 години, во која казна согласно член 47 од кривичниот законик му се засметува и времето поминато во притвор сметано од 08.04.2022 година.Со овие казни, судот смета дека во доволна мера ќе се влијае на обвинетите во иднина да не се јавуваат како сторители на кривични дела, а воедно, ќе се влијае и на планот на генералната превенција“, рече судијаката Елена Илиевска Јосифовиќ при објавата на пресудата во скопскиот Кривичен суд.

Пресудата за убиството на хрватскиот ракометар, Денис Тот, што ја соопшти судијаката Елена Илиевска Јосифовиќ, дочекна во лелек, солзи и тензии. Тензиите во судницата се зголемија при барањето за продолжување на притворите.

„Притоа, имајќи во предвид дека обвинетиот Анџело веќе еднаш се даде во бегство. – Сам се пријавив“, дофрли обвинетиот Анџело Ѓорѓиевски при барањето на обвинителката Тања за продолжување на пртиворот на тројцата обвиенти.

Од Судот побараа правосилната пресуда да ја чекаат во домашен, а не во затворски притвор.

„ Барам поблага мерка, меѓутоа знам дека нема да ја добијам, така што не е проблем да останам во притвор“, побара првообвинетиот за убиство на хрватскиот ракометар Денис Тот.

„Исто така јас сама се пријавив во станица. Не правев никаков проблем и делото кога го извршив имав 18 години, сега направив 19 години. Во притвор“, рече второобвинетата Клементина Лефковска.

„Останувам, на се што кажа мојот бранител“, рече третообвинетиот Андреј Костовски.

Судот одлучи сите тројца обвинети да бидат во затворски притвор сè до правосилност на пресудата. Кривичен им пресуди вкупно 52 години, а адвокатите најавија жалби.

„Мислам дека пресудата е драконска. Казната превисока. Мислам дека една трагедија не се решава со друга трагедија. Ова за нас претставува голема неправда“, изјави Илија Танев, адвокат на обвинетиот Анџело Ѓорѓиевски.

„Превисока е определена оваа казна. Сметаме дека кон нашата обвинета Климентина во никој случај не постои ова кривично дело убиство, да има преземено одредени дејствија, удар, меѓутоа од нејзиниот удар нема настанато смрт“, изјави Емил Гугучевски, адвокат на Лефковска.

Надлежната обвинителка не ја коментира пресудата, но оцени дека казната е во законски предвидената рамка..

„Па казната е во рамки на законски предвидената казна, така што тоа е одлука на судот. Фактите правилно се оценети, да“, рече во кусата изјава обвинителката од ОЈО Скопје, Тања Трајчевска.

Судијката Елена Илиевска Јосифковиќ во изрекувањето на пресудата се осврна и на барањето на адвокатите да не се гонат обвинетите за убиство со умисла. Судијката во пресудата наведе дека обвинетите биле свесни за последиците, а обвинетите Аџело Ѓорѓиевски и Андреј Костовски не ѝ кажале на Брзата помош дека го удирале Денис Тот. Хрватскиот ракометар Тот почина во болница, ден по повредите кои ги доби од обвинетите пред ноќен клуб во Скопје.

Стоилковски: Власта да каже кои странски агентури влијаат на односите со Бугарија

Власта да не ги крие и да ги посочи со име кои се тие странски агентури кои влијаат на односите со Бугарија, да каже и кој ги финансира бугарските здруженија во Македонија.

Ако власта излегува со тврдење дека агентурни мрежи и странски пари се вклучени во креирањето тензии со Бугарија, бараме да не ги кријат и да ги посочат со име и презиме кои се тие агентурни мрежи и какво влијание прават. Бараме да се знаат и јавно да се идентификуваат за да граѓаните не подлегнуваат под нивно влијание, изјави Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес конференција.

Како второ, Стоилковски посочи дека се бара финансиските институции да го следат текот на парите и да објават како се финансираат бугарските здруженија во Македонија.

- Трето и многу важно за владата во Македонија е да побара од Бугарија доследно почитување на одлуките на Судот за човекови права во Стразбур. Четврто, власта да реагира на омаловажувачките и негаторски политики и изјави од бугарска страна, истакна Стоилковски.

Стоилковски потенцира дека наместо измеќар и поданички однос, владата да има достоинствени позиции и однесување.

Стоилковски: СДС и ДУИ ја втурнаа државата во енергетска, економско-инфлаторна криза, па се фалат со невидливи автопати и железници

Нема да бидеме злобни како СДС и нема да кажеме дека власта организира Панаѓур, како што тоа власта го оценуваше првиот дводневниот политички Саем на промените што носат иднина, вели портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски запрашан за став за тоа што Владата одржува дводневна конференција, на која премиерот Димитар Ковачевски на отворањето посочи дека главна тема била континуитетот кон подобар стандард и услови за живеење на граѓаните.

За разлика од владата, посочи Стоилковски, ВМРО-ДПМНЕ и градоначалниците имаа со што да се пофалат реализирајќи крупни капитални и инфраструктурни проекти во сите полиња на општественото живеење, кои го олеснуваат и го подобруваат животниот стандард на македонските граѓани.

„Со таа разлика што ВМРО-ДПМНЕ и нејзините градоначалниците имаа со што да се пофалат во само една година, со 120 милиони евра реализирани проекти, 36 милиони евра за нови булевари и улици; 20 милиони евра во водоводна и одводна инфраструктура; проекти во градинки, училишта, спортот, културата“, истакна Стоилковски.

Потенцираше дека од друга страна владата на СДСМ и ДУИ немаат со што да се пофалат, се фалат со невидливи и непостоечки автопати и железнички, а единствено ако за нив за фалење тоа што Македонија ја втурнаа во енергетска, економска и инфлаторна криза.

„За разлика, СДС и ДУИ нема со што да се пофалат, освен ако е за фалење дека ја втурнаа државата во енергетска, економска, инфлаторна криза како и со невидливи автопати и железници и дека би продолжиле во стилот "како и до сега"“, рече Стоилковски.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Град Скопје: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во коалиција против Данела Арсовска

Уште еднаш на дело се покажа коалицијата помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ при денешното гласање во Заедница на единиците на локална самоуправа на Република Македонија.

Со здружени гласови на градоначалниците на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, претставници во ЗЕЛС, беше разрешена од позицијата претседател на ЗЕЛС, градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска.

Ова е само последниот пример за соработката помеѓу две партии на штета на граѓаните за нивните лични и теснопартиски интереси.

На постојниот политички естаблишмент очигледно му пречат луѓе со визија, вредни и чесни, луѓе кои се независни и делуваат исклучително во интерес на граѓаните. На СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ очигледно му пречат луѓе кои знаат да кажат не на корупцијата и криминалот, луѓе кои јавниот го ставаат пред бизнис интересот на врхушката во партиите.

Истите луѓе кои се најзаслужни за ерозија на македонското општество во сите сфери од денес ја превземаат контролата врз единствената национална асоцијација и непрофитна организација, во која на доброволна основа членуваат сите 80 општини и Градот Скопје.

Град Скопје

Санкционирани 80 возачи за брзо возење на подрачјето на СВР Охрид

МВР информира дека вчера, во периодот од 10.00 до 15.00 часот, на подрачјето на СВР Охрид биле извршени засилени сообраќајни контроли, при што биле санкционирани 80 возачи за брзо возење.

– За време на контролите полициските службеници затекнале и санкционирале 80 возачи кои управувале моторни возила со брзина поголема од дозволената, од кои 18 од Охрид, Струга – 48, Кичево – 5, Дебар – 9, известуваат од полицијата.

Засилените сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови.

– Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, апелираат од МВР.

притисни ентер