Вишиот обвинител Бектеши дозволил враќање на пасошите на Алими и Гури, апелација не го послуша

Алими и Гури лани во март беа осудени на три ипол години затвор за уништување на изборен материјал во корист на ДУИ на локалните избори во општина Чаир во 2013-та година. 

Вишиот јавен обвинител Дилавер Бектеши дал препорака да им се вратат пасошите на првостепено осудените во случајот “Титаник 3” Ејуп Алими и Исмет Гури, но апелационите судии на седница пред два месеци гласале спротивно на препораките по што патните исправи сепак остануваат во Кривичниот суд, објави порталот “Сакам да кажам”.

По ова се отвори прашањето под кое образложенине обвинителот Бектеши на жалбите на Гури и Алими за укинување на оваа мерка за претпазливост дал вакво позитивно мислење, имајќи го во предвид тоа што вообичаено обвинителите се тие кои предлагаат построги мерки до судот. Одговор побаравме одговор од Јавното обвинителтво од каде велат дека обвинителот Бектеши постапувал согласно Законот и ги ценел сите факти во предметот, особено фактот што тие редовно се јавувале на сите рочишта.

“Јавниот обвинител согласно закон е должен да внимава на заштитата на правата на сите страни во постапката. Мислењето на јавниот обвинител по однос на мерките за обезбедување не е обврзувачко за Судот, кој ја носи конечната одлука.”- велат од обвинителството.

За овој предмет, кој го покрена СЈО, Алими и Гури лани во март беа осудени на три ипол години затвор за уништување на изборен материјал во корист на ДУИ на локалните избори во општина Чаир во 2013-та година. За овие казни двајцата вложија жалба до Апелација и бараат ослободителна пресуда или враќање на судењето отпочеток. Незадоволна од пресудата беше и обвинителката Фатиме Фетаи која го водеше предметот и сметаше дека казните се под законскиот минимум.

Кога ќе се одржи седница во второстепена постапка се уште не се знае, имајќи го во предвид тоа што Апелација се уште го чека мислењето на Вишото јавно обвинителство.

Русите тврдат дека нивната втора вакцина има 100 процентна ефикасност

Втората руска вакцина против ковид-19 е стопроцентно ефикасна, објави здравствениот регулатор Роспотребнадзор врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави денеска руската новинска агенција ТАСС.

Русија во ноември започнала со масовно тестирање на вакцината EpiVacCorona развиена од Институтот Вектор во Сибир.

Москва претходно објави дека нејзината вакцина Спутник V е ефикасна 92 проценти.

Надминат бројот од 2 милиона жртви од корона , само во Европа починале 400.000 луѓе

Бројот на пријавени случаи на коронавирус во светот е повеќе од 96 милиони, а повеќе од два милиони починале, од кои 400.000 во Европа.

САД сè уште имаат најголем број потврдени случаи на инфекција со коронавирус, 24.078.773 и се лидери според официјалниот број на смртни случаи, 399.003, според денешните податоци на страниците на универзитетската болница Џонс Хопкинс.

Следува Индија со повеќе од 10,5 милиони заразени.

На трето место со 8,5 милиони заразени е Бразил, земја со 210 милиони жители што вчера започна национална кампања за вакцинација против коронавирус, само еден ден по итното одобрение за вакцините СиноВак и АстраЗенека.

Русија е на четвртото место со повеќе од 3,6 милиони заразени. Русија денеска потврди 21.734 нови случаи на инфекција со коронавирус во последните 24 часа. Властите соопштија дека 586 лица починале во истиот период , со што бројот на смртни случаи дијагностицирани со ковид-19 во Русија достигна 66.623.

Рускиот здравствен регулатор Роспотребнадзор денеска објави, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, дека втората руска вакцина против ковид-19, наречена EpiVacCorona, е стопроцентно ефикасна.

Велика Британија е на петтото место според бројот на заразени, со 3.443.350 и 90.031 смртни случаи, највисока стапка во Европа.

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок деенска објави дека ќе биде во самоизолација до недела откако преку мобилна апликација бил предупреден дека контактирал со лице со позитивен тест за коронавирус.

Повеќе од 400.000 луѓе починале од ковид-19 во Европската унија, изјави денеска комесарката за здравство на Европската комисија, Стела Киријакидес.

Обраќајќи се пред Европскиот парламент, таа истакна дека изминатите десет месеци биле потешки за европскиот блок „отколку што можевме да замислиме“ и ја повика ЕУ да ја сврти страницата со помош на моќното оружје, бидејќи две вакцини се веќе одобрени и следуваат нови одобрувања.

ММФ: Ни требаат повеќе пари за помош на задолжените во коронакризата

На Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) му требаат повеќе пари за да им помогне на задолжените земји, рече неговата шефица, предупредувајќи на многу несигурни глобални економски изгледи и продлабочување на јазот меѓу богатите и сиромашните земји.

Бугарката Кристалина Георгиева долго време се залагала за прераспределба на специјалните права за влечење (СДР), валутата на ММФ и вчера рече дека може да одвои повеќе пари за справување со здравствената и економската криза и да го забрза развојот кон дигитална и зелена економија.

За време на мандатот на претседателот во заминување Доналд Трамп, САД, како најголем акционер на ММФ, ја блокираа прераспределбата на специјалните права за влечење, бидејќи според сегашните одредби, побогатите земји добиваат повеќе пари, пропорционално на нивниот удел.

ММФ интензивира поволно финансирање за економиите во развој, вклучително и донации на земјите-членки од околу 20 милијарди долари во постојните СДР. Тоа ќе продолжи да игра важна улога, но потребни се понатамошни чекори, нагласи Георгиева.

„Ова ќе продолжи да биде многу важно, дури и поважно, за да можеме да го зголемиме нашиот капацитет за поддршка на земјите кои заостануваат“, рече шефицата на ММФ.

Прераспределбата на посебните права сè уште се разгледува, тврди таа.

Евентуална продажба на златото од резервите на ММФ би вклучувала „одредени трошоци “ за ММФ, но одлуката е на членовите, додаде таа.

Новиот претседател на Меѓународниот монетарен и финансиски комитет (ИМФЦ), шведската министерка за финансии Магдалена Андерсон, на вчерашната онлајн прес-конференција заедно со Георгиева рече дека е јасно дека потребата за ликвидност останува висока.

Исто така, најави консултации со земјите-членки за опциите за зајакнување на ликвидноста.

Андерсон е првиот европски службеник на чело на ИМФЦ по повеќе од 12 години и е првата жена што ја извршува функцијата, а нејзиниот тригодишен мандат започна вчера.

Таа очекува групата од 20 најголеми економии (Г20) да го продолжи постојниот мораториум за отплата на долгот на најсиромашните земји, кој, како што сега стојат работите, треба да заврши во јуни. Таа додава, сепак, дека многу ќе зависи од динамиката на вакцинирање во наредните месеци.

притисни ентер