Аја Софија повторно станува џамија, поништена одлуката на Ататурк од 1934

Турскиот државен совет го поништи статусот на музеј на Аја Софија во Истанбул Претседателот Реџеп Таип Ердоган експресно го потпиша декретот со кој Аја Софија ќе стане џамија. Official facebook: https://www.facebook.com/Kanal5Televizija/ Web: http://kanal5.mk/ Copyright: OnAir Media Group

Следува

притисни ентер