Оркестарот ќе го води Емин Џијан, заслужен за аранжманите на некои од композициите, а солист е вокалистката Марија Димитријевиќ.

На концертот ќе бидат изведени џез-хитовите „Take five“, „Love Me or Leave Me“, „Sing, Sing, Sing“, „Winter wonderland“, „Let it Snow“, „Stardust“, „Smile“, „Night and Day“, „I’ve Got You Under My Skin“, „Let’s dance“, „But Beautiful“..., на големите џез-автори Пол Дезмонд, Кол Портер, Џул Стајн...

На сцената на Македонската филхармонија во ново руво ќе заживеат и композициите на Нина Симон, Ела Фицџералд, Чет Бејкер, Френк Синатра.

Датум на објава: вторник, 23 декември 2014 во 13:55
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар