Еден од патниците утрово земал за заложник стјуардеса и се заканил дека ќе ја прободе со пенкало во вратот. Во моментот кога ја зграпчил стјуардесата другите патници во првата класа спиеле и наеднаш ги разбудиле криците на стјуардесата. Авионот наместо во 11 .00 часот да слета во пекинг , принудно слетал во 9.40 на аеродромот во Женгжу. Според соопштението на Кинеската цивилна авијација, драмата успешно била решена во 13.17 часот.

На аеродромската писта во Женгжу попладнето имало бројни спасувачки екипи , но за среќа , патниците и екипажот се неповредени.

Според очевидците, стјуардесите успеале да ги задржат патниците од економскиот дел на своите места за да не дојде до поголема паника.

Аеродромските власти не објавуваат детали како точно завршила драмата , кои биле мотивите на патникот и што се случило со него.

Датум на објава: понеделник, 16 април 2018 во 16:00
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар