Конкретно од посетата на Вучиќ се доставените документи за три исчезнати лица , како и ветувањето на Вучиќ дека во Србија ќе се унапредат правата на Хрватите , рече претседателката Грабар – Китаровиќ .
На прашање дали очекуваше извинување ,, за говор од деведесетите “ на Вучиќ , претседателката рече дека не очекувала никакво извинување . ,,Разговарав со Европски Вучиќ “  , вели Грабар – Китаровиќ , која била изненадена од предлогот во работните групи за испитување на војната од 90 – тите во амбасадите да бидат вклучени и претставници од здруженијата на Хрватските ветерани .

Хрватската претседателка вели дека за неколку месеци ќе оди во Белград на возвратна посета .

Средбата на претседателите на Хрватска и на Србија во Загреб се случи во време на затегнати дипломатски односи. 

Датум на објава: вторник, 13 февруари 2018 во 22:45
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар