- Јасно е дека идентитетот е мошне важен за нас. Мора да најдеме начин да ги убедиме нашите грчки колеги дека има јасна дистинкција меѓу нашата земја и нивниот регион, кој ја вклучува северна Грција, изјавил Димитров во интервју за агенцијата Ројтерс.

Следната рунда преговори ќе се одржи во среда во Њујорк. Димитров и Коѕиас по средбата соопштија дека очекуваат на неа Нимиц да претстави иницијална рамка за суштински преговори.

Позицијата на грчката влада останува непромената.. Бараат решението да биде сложено име со одреденица, која може но не мора да биде географска, тоа да се користи за севкупна употреба, како и земјава да се откаже од историското наследство на Античка Македонија.
Тонско портпарол на владта на Грција Димитрис Ѕанакопулос.

Како можни решенија во грчките и регионалните медиуми начесто се споменуваат Севрна, Горна и Нова Македонија. Професорот Тони Дескоски, за Канал 5 вчера оцени дека ниту еден од овие предлози е неприфатлив.

Целта е решение на спорот да се најде во првите шест месеци од годинава, за земјава да добие датум за почеток на преговори со ЕУ, а во јули да стане 30-та земја членка на НАТО. Во исто време кога ќе се одржува втората рунда од возобновените прегвоори, во СКопје ќе допатува генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Датум на објава: сабота, 13 јануари 2018 во 14:32
Гоце Михајлоски
Обновено во: 14:47

коментари

остави коментар