,, Доколку се потврди шокантната и срамна изјава на претседателот Трамп , нема друг збор што би можел да го употребам освен ,,расист “ . , изјави портпаролот на Високиот комесатијат на Обединетите нации за човекови права во Женава , Руперт Колвил . 

Трамп вчера јавно праша зошто луѓето од ѓубре – држави доаѓаат само во САД .

Белата куќа досега не излезе со демант на говорот на Трамп во Конгресдот , каде ја дал шокантната изјава .

Африканската унија соопшти дека е искрено вознемирена со изјавата на претседателот Трамп со оглед на фактот колку робови од Африка дошле во САД во минатото и на кој начин од нов се развила нацијата изградена на силни вредности на различностите .

Датум на објава: петок, 12 јануари 2018 во 13:58
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 13:59

коментари

остави коментар