Путин изјави дека Ким Џонг Ун е паметен и зрел и оти ја добил оваа рунда со Западот , а во врска со нуклеарната и ракетна програма на Северна Кореја.

,,Мислам дека Ким Џонг Ун ја освои оваа рунда. Тој ја заврши својата стратегиска задача – има нуклеарно оружје , има ракети со дострел од 13 000 километри , што можат да достигнат до која било точка на светот” , изјавил Рускиот претседател .

Неговата изјава доаѓа само еден ден откако властите во Вашингтон ја преименуваа улицата каде се наоѓа Руската амбасада во САД со име на неговиот жесток противник , убиениот Борис Немцов. 

Датум на објава: четврток, 11 јануари 2018 во 20:17
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар