Новинарите не успеаја да стигнат до вистинскиот Прајут, кој ги упати на “картонот“, се заврти и си замина.

„Ако сакате да прашате било што за политика или за конфликти, прашајте го овој господин“ – изјавил Чан-оча.

Како што пренесува „АП“, ова не е прв пат премиерот да реагира на овој начин во однос на медиумите, па така тој во минатата во текот на едно интервју “го милувал увото“ на еден тонец од една ТВ куќа, фрлал кори од банани по камерманите, а и низ хумор кој ретко кој го сфатил така, упатил закани дека ќе го убие секој новинар кој ќе се осмели да ја критикува неговата власт.

Прајут дојде на власт со пуч, кој го стави точка на периодот на насилства и нестабилност, но набрзо неговата власт наиде на отпор, поради репресивната политика и недостатокот на транспарентност.

Тој во ноември вети дека ќе организира избори, но како што пишува „АП“, тоа го правел и претходно и никогаш не го одржал ветувањето.


Датум на објава: среда, 10 јануари 2018 во 12:11
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 12:17

коментари

остави коментар