Дурант за Тексас играл само една сезона во која бил прогласен за кошаркар на годината. Дурант имал просек од 25,8 кошеви, 11,1 скокови и 1.3 асистенции по натпревар.

По само една сезона на Универзитетот, одлучил сам да се пријави на НБА драфт-от во 2007 година.

– Универзитетот Тексас засекогаш ќе биде мое семејство, изјави Дурант. – Сакам нешто да му вратам на универзитетот и да му помогнам за да во иднина спортистите да имаат поголеми можности за успех.

Еден објект во универзитетот е именуван по него како благодарност за потегот. 

Датум на објава: петок, 05 јануари 2018 во 16:32
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар