Српскиот претседател Вучиќ денеска порача дека неговата изјава ќе предизвика далекусежни последици.

Денеска Изетбеговиќ со друга вистина – српските медиуми го извадиле од контекст и пуштиле лажна вест.

Белград за утре го свика Советот за безбедност.

Лажни медиуми, обвинувања, воена реторика, отцепување, независност. Две-три изјави за само еден ден успеаја да го стресат регионот, а како што денеска тврди  бошњачкиот член на претседателството на БиХ Бакир Изетбеговиќ, поради само една негова изјава, извадена од контекст. Но, штетата е веќе направена. Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска предупреди дека вчерашната изјава на Изетбеговиќ за признавање на Косово ќе предизвика далекусежни последици. Во исто време, ја повика Меѓународната заедница да го напушти принципот на двојни аршини.

- Немојте да поставам прашање што би било ако јас речев нешто слично. Цел свет ќе ни се урнеше врз глава. Што ќе беше ако не дај Боже изговорев дека Република Српска треба да биде независна. Мислам дека ќе ме одведеа во Хаг за 15 дена, изјави Александар Вучиќ, претседател на Србија
- Бакир Изетбеговиќ е српски непријател број 1. Удри врз Србија, удри врз нејзиниот територијален интегритет. Ердоган во Санџак не го рече тоа, а Изетбеговиќ од Сараево вели, изјави Милорад Додик, претседател на Р.Српска.

Во вчерашното интервју за Дојче Веле, Изетбеговиќ зборуваше на повеќе теми. Прашан  што во случај ако Република Српска прогласи независност од Босна, тој одговори дека ќе го брани територијалниот интегритет стекна во борбите во 90-те заедно со патриотите во оваа земја. Во однос на независноста на Косово, тој изјави дека очекува таа наскоро да биде призната.

- Што се однесува до мене, Косово требаше да биде признато. Нашите обиди тоа да се направи, им нанесе штета на односите во БиХ. Ништо не му помогнаа на Косово.

Дали БиХ во еден момент ќе ја признае независноста на Косово? – Се надевам, да.

Од кабинетот на Изетбеговиќ денеска соопштија дека зе работи за лажна вест, која ја пласирале српските медиуми. Според нив, делови од интервјуто се извадени од контекст и ја искривуваат вистината, дека не се работи за случајна грешка и дека зад се се крие намера за нарушување на односите меѓу Белград и Сараево. 


Датум на објава: вторник, 14 ноември 2017 во 14:52
Гоце Герасимовски
Обновено во: 15:40

коментари

остави коментар