Тим научници од технолошкиот универзитет во Ајндховен го презентираа возилото на иднината, за кое се надеваат дека ќе создаде револуција кога се во прашање автомобилите на соларен погон.

Според научниците, Стела има два мотора поставени кај предните тркала што гарантираат дека може да развие брзина од 130 километри на час и има заоблен покрив што влијае на аеродинамиката.

Тежи само 370 килограми, долг е 5 метри и широк 160 сантиметри.

Во сончеви денови може да мине 900 километри. 

Датум на објава: петок, 14 јули 2017 во 10:06
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар