Шерман во барањето наведе дека Трамп е виновен за попречување на правдата поради отпуштањето на директорот на ФБИ Џејмс Коми по почнувањето на истрагата за вмешаноста на Русија во американските претседателски избори.

„Таквото однесување бара импичмент, судење и отстранување од позицијата“, вели Шерман во своето барање.

За импичмент се потребни 218 гласови во Конгресот, во кој републиканците имаат мнозинство, па американските медиуми оценуваат дека прифаќање на барањето е малку веројатно.

Датум на објава: четврток, 13 јули 2017 во 09:07
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 12:08

коментари

остави коментар