Опремата вклучува тенкови, воени бродови, анти ракетни системи, радари, опрема за комуникација и технологија за сајбер безбедност, а објавата се очекува во сабота.

Администрацијата денеска го извести Конгресот дека на Саудиска Арабија ќе и биде продадена и муниција за наведување во вредност од околу 500 милиони долари.

Стејт депарментот соопшти дека муницијата за саудиските сили ќе го подобри нишанењето и гаѓањето, посебно во Јемен каде често се критикувани поради цивилни жртви во борбата против бунтовниците кои ги подржува Иран.

Коалицијата која ја предводи Саудиска Арабија од 26 март 2015 година ги бомбардира позиции на шиитските бунтовници.

Најмалку 7.700 луѓе загинаа, а 42.000 се ранети во тие судири додека повеќе од 2.5 милиони луѓе ги напуштија своите домови.

Датум на објава: петок, 19 мај 2017 во 22:40
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар