Одлуката претставува важен чекор напред за македонската демократија и на граѓаните на Македонија“, се вели во соопштението на портпаролката на Стејт Департментот, Хедер Нарт.

„Со нетрпение очекуваме да соработуваме со новата влада при справувањето со огромниот број предизвици со кои се соочува Македонија, вклучувајќи ја и потребата од демократски реформи и целосна имплементација на договорот од Пржино“, со додава во соопштението.

„САД остануваат пријател и партнер на Македонија, и ние сме посветени да ја поддржиме нејзината европска и евроатлантска иднина“, се наведува во изјавата на американскиот Стејт департмент.
Датум на објава: петок, 19 мај 2017 во 08:48
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар