Таканаречениот совет на чуварите на револуцијата  кој врши проверка на сите кандидати, не му даде дозвола на фундаментално-исламистичкиот политичар.

Ахмадинеџад во текот на својот осумгодишен мандат предизвикуваше тензии пред сe со своите непријателски говори кон Израел и водеше антизападен курс.

Дозвола за настап на претседателските избори добија шест кандидат, меѓу кои и актуелниот претседател Хасан Рохани.

Датум на објава: петок, 21 април 2017 во 14:14
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар