Перспективата на односите ќе може да се согледа дури откако лидерите на двете земји ќе се состанат - соопшти Кремљ.

- Ние не гледавме низ розови очила, никогаш немавме илузии, така што нема во што да бидеме разочарани  - изјави за новинарите портпаролот на рускиот претседател Путин, Дмитриј Песков - пренесе Ројтерс.

Related image

Тој ова го изјави на прашањето дали Кремљ се почувствувал изневерен поради недостатокот на напредок во односите со САД по инаугурацијата на Трамп, кој во текот на предизборната кампања се залагаше за обновување на односите со Русија.

- Сеуште немало суштински контакт меѓу двајцата шефови на држави. Не е познато кога тоа ќе се случи. Веројатно дури откако ќе разговараат, ќе биде јасно каде остануваат значителни разлики и каде би можело да се открие подрачје за соработка - наведе Песков.

Датум на објава: петок, 17 февруари 2017 во 16:46
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар