Во интервју за Еј-Би-Си Њуз тој рече дека сигурно ќе се формираат безбедносни зони во Сирија оценувајќи дека Европа направила голема грешка што дозволила милиони луѓе да заминат за Германија и други држави.

Неговата администрација за тоа не се консултирала со Русија, изјави Дмитриј Песков, портпарол на Крeмљ.

„Не, нашите американски партнери не не консултираа. Тоа е нивна одлука“, изјави Песков.

Тој укажа дека е важно тој план да не ја влоши ситуацијата со бегалците, но сите последици од планот треба да се анализираат.

Датум на објава: четврток, 26 јануари 2017 во 13:15
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар