Противпожарна екипа од Тетовo успеалa да го локализира пожарот, спречувајќи проширување на другите објекти.

- Ни јавија за пожарот и со специјални џипови стигнавме за 40 минути. Патот беше прооден. Интервениравме повеќе со ПП апарати, затоа што горе е над - 20 степени и водата замрзнува. Успеавме да го локализираме пожарот, изјави Ука Алити командир на ТППЕ Тетово.

Командирот Алити, апелира граѓаните да внимваат какви и како ги користат грејните тела во овој период од годината. Можеби нивно неправилно користење доведува до пожари, додава тој .

Вчера поради неисчистен оџак изгоре покривна конструкција и прв кат од куќа во село Ростуше.

Датум на објава: четврток, 12 јануари 2017 во 12:22
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 15:04

коментари

остави коментар