ВЕСТИ ОД ИДНИНАТА: 8 Април 2042 год. - конечно средба меѓу Таче и Мицко (козерија)

Денес конечно, се оствари историската средба помеѓу лидерот на СДСМ, 68 годишниот Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, 65 годишниот Мицкоски. Средбата се одржала во Жена Парк...зошто баш таму? (Текстот е фикција, козерија )

После предолги 20 годишни меѓусебни убедувања, закани, закажувања па откажувања, преговарања, преку разговарања со претходните Претседатели на Македонија, Пендаровски, Мијалков, Шеќеринска како и со помош на разни меѓународни фактори, конечно се оствари средбата помеѓу Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски.

Локацијата на средбата беше една клупа во Жена Парк во Скопје каде двајцата лидери си закажаа политичка дијалог средба но и една партија „табла“, за да во релаксирана атмосфера ги дискутираат горливите теми кои ги бараше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Пред почетокот на разговорите и „табла“ партијата, многубројните медиуми од Македонија и регионот го прашаа Ковачевски што очекува од новата Влада во Бугарија на што тој одговори:

Јас подолг период ( преку 20 год. н.з. ) потенцирам дека јас сум за брзо но не и избрзано решение со Бугарија, и останувам на тој став. Потоа Ковачевски седна на клупата редејќи ги своите пулови за првата игра од „таблата“.

Потоа до клупата на која ќе се случи средбата и партијата „табла“ се доближи и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, кој беше прашан од новинарите кога конечно ќе почнат протестите на улиците низ Скопје, протести кои предолго ги најавува но никако не се случуваат, а Мицкоски во стил на стар скопски шмекер одговори:

Како одговорен политичар, следејќи ја политичката навигација на граѓаните, незадоволството од СДСМ кој нели, блеска со своите резултати, сакав да дадам шанса на политичкиот дијалог. Но еве денес, на 8 Април 2042 година ако не се договориме за предвремени избори ќе го повикам народот на Скопје да излезе на улиците и гласно и јасно го артикулира своето незадоволство од Заевизмот на Ковачевски и неговата партија СДСМ.

Нашата но и другите екипи присуствуваа на експлозивна реакција од страна на Ковачевски кој ја фрли „таблата“ на тревата во Жена Парк, и со драстично повишен тон му се обрати на Мицкоски: Јас избори не дозволувам се додека не дојде редовниот термин во 2044 год. Г-дине Мицкоски , убаво ви реков, ќе ви пуштам во „табла“ но разговор за избори не прифаќа, по што лидерот на СДСМ заедно со своите внуци ја напушти клупата во Жена Парк.

Мицкоски остана уште некое време сам, коментирајќи „Ние ќе ја кроиме иднината на нашата Македонија врз основа на потребите на граѓаните. Затоа бараме предвремени парламентарни избори, затоа што ние нема да дозволиме иднината да се крои во Мала Речица“, по што и тој со својата внука се упати кон својот дом.

Канал 5 ТВ побара став од двајцата премиери на Македонија ( Скопје ), г-дин Груби и г-дин Камчев, за нивен коментар за оваа историска средба, но од кабинетот на двајцата премиери само кратко одговорија:

„Владата на Македонија ( Скопје ) нема намера да коментира ставови на самонаречени лидери на партии кои повеќе од 10 години ги нема ниту во правниот ниту во политичкиот промет, за проблеми со земји кои повеќе не постојат, и како Влада сметаме дека двајцата некогашни политичари се одлична атракција за нашата нова земја Македонија ( Скопје ) која заедно со нејзините 400.000 жители на 2ри Август ќе слави 10 години од своето постоење.

Владата максимално се залага за членство во Ретроунијата помеѓу федерациите на СХС ( Србија, Хрватска и СЛовенија ), кралството Австро-Унгарија како и Галското Царство ( во кое членуваат 6 некогашни западноевропски земји на чело со Франција ), во кое се надева дека ќе влезе заедно со соседните Тетово, Куманово и Штип, регионални центри на Албанија, СХС и Голема Русија.

Канал 5 ТВ за утре најавува две ексклузивни интервјуа со Министерот за правда , г-дин Димитар Апасиев , лидер на партијата Десница како и со Министерот за култура и медиуми, г-дин Бојан Јованоски, лидер на партијата „Дом за Пензионери“.

Останете со Канал 5 ТВ

(Текстот е фиктивен текст, козерија , автор ИСМ )

Талибанците ги отфрлија забелешките на ОН во врска со правата на жените во Авганистан

Талибанската влада во Авганистан ги отфрли барањата на Советот за безбедност на ОН за укинување на строгите ограничувања воведени за авганистанските жени, посочувајќи ја како „неоснована" загриженоста на светската организација.

Советот за безбедност на ОН во вторникот едногласно усвои резолуција со која се критикуваат талибанците за воведените ограничувања на слободата на движење на девојчињата и жените како и нивен пристап до образовните установи и јавните места, мерки што беа воведени минатата година откако САД и сојузниците се повлекоа од Авганистан. Врховниот водач на Авганистан, Хибатула Ахунџада, нареди и задолжително покривање на лицата на жените на јавни места, што наиде на осуда кај меѓународната заедница.

Советот за безбедност ги повикаа Талибанците „неодложно да ги напуштат политиките и практиките со кои се ограничуваат човековите права и основните слободи на авганистанските жени и девојки". Истовремено се бара и отворање на училиштата за женските деца.

Авганистанското Министерство за надворешни работи соопшти дека Владата во Кабул ги смета забелешките на Советот за безбедност како „неоснована ангажираност" по однос правата на жените во Авганистан.

– Бидејќи жителите на Авганистан се главно муслимани, авганистанската Влада верува дека носењето исламски хиџаб е согласно верските и културните практики во општеството, се посочува во соопштението на МНР во Кабул.

Талибанците практикуваат шеријатска доктрина во толкувањето на исламот со строги и репресивни религиозни норми.

СНН: САД ќе и испорачаат на Украина напредни ракетни системи со голем дострел

Администрацијата на Бајден се подготвува да и испрати на Украина нови видови оружје како ракетни системи со голем дострел што можат да гаѓаат цели во внатрешноста на Русија, а кои се најбарани од страна на Киев, јави денеска Си Ен Ен.

Според извори на телевизијата, администрацијата е расположена да ги испрати системите како дел од поголем пакет воена и безбедносна помош за Украина, а за што може да биде објавено веќе идната недела.

Високи украински претставници, вклучително и претседателот Володомир Зеленски, повеќепати досега бараа од САД и сојузниците испорачување на Мултилансерен ракетен систем (Multiple Launch Rocket System или MLRS). Овој американски оружен систем истрелува ракети со дострел од стотици километри, многу подалеку од ракетите во посед на Украина.

Украинците сметаат дека со вакво оружје може да се измени текот на војната против Русија.

Друг систем што Украина го побара е Мобилен артилериски ракетен систем (High Mobility Artillery Rocket System или HIMARS), полесен систем на тркала со можност да испалува ист тип муниција како и MLRS.

На почетокот, администрацијата беше неодлучна околу испраќање вакви офанзивни оружја бидејќи би испровоцирале реакција од Русија во Украина, но и надвор од неа. Таа загриженост била истакната од Националниот совет за безбедност, дека со вакви ситеми Украина може да гаѓа цели во внатрешноста на Русија бидејќи нивниот дострел е до 300 километри.

Друга загриженост била дали САД може да си дозволат да издвојуваат вакви напредни оружја, а кои се дел од нивните резреви.

Сепак, се дознава дека се прават напори системите да бидат испратени во најскоро време и во рамките на поголем пакет воена и безбедносна помош.

Османи: Слободата на сите европска земји денес се брани во Украина

 Соговорниците се сложија дека во прашање е грубо кршење на меѓународното право и неиспровоциран напад врз суверенитетот на една земја, но и сериозен обид да се уништат темелите на регионалната и глобална безбедност и стабилност.

Слободата на Македонија и секоја друга европска земја денес се брани во Украина и Украина ја заслужува сета почит помош и поддршка поради тоа, изјави министерот за надворешни работи Бујар Османи по денешната средба во Киев со неговиот украински колега Дмитро Кулеба, додавајќи дека нашата држава од почеток се приклучи кон сите мерки на осуда и санкции против Руската Федерација.

Како што соопшти МНТА, централна тема на разговорите на оваа втора средба на Османи и Кутлеба во само неколку недели, беше руската агресија врз Украина и нејзините последици врз украинската држава и граѓани, но и пошироко.

– Соговорниците се сложија дека во прашање е грубо кршење на меѓународното право и неиспровоциран напад врз суверенитетот на една земја, но и сериозен обид да се уништат темелите на регионалната и глобална безбедност и стабилност, се додава во соопштението.

Османи и Кутлеба разговараа и за европската перспектива на двете земји, влијанието на украинската војна врз овој контекст и потребата процесот да го добие своето зголемено внимание, согласно новата геополитичка и безбедносна динамика.

За време на својата посета во Киев, министерот Османи ја реотвори Амбасадата на земјава во Украина со што таа е ставена во полна функција.

– Ова не е само симболичка порака, туку суштински израз на пријателство и солидарност кон украинскиот народ и држава, изјави Османи.

притисни ентер