Голем пожар во висококатница во Лондон, го гасат стотина пожарникари (ВИДЕО)

Пожарникарите  во Лондон гаснат пожар на 19-катница на истокот од градот. Чадот излегува од 8-ми, 9-ти и 10-ти кат, а брзата помош им помага на луѓето во околината.

Пожарот го гаснат околу 100 пожарникари, а болничарите и полицијата се на терен. Лондонската амбуланта соопшти дека испратила свои тимови, водачи на клинички екипи и амбуланти во областа.

„Тие им пружаат помош на луѓето и остануваат на местото на настанот, работејќи со други служби за итни случаи“.

Пожар на истокот од градот во близина на финансискиот кварт Канари Варф се случува скоро четири години откако 72 лица загинаа кога кулата Гренфел во западен Лондон се претвори во пекол, потпомогната од опасна запалива обвивка.

Познато е каде на Земјата би паднале остатоците од кинеската ракета

Повеќето остатоци од големата кинеска ракета што се очекува да се вратат во атмосферата викендов ќе изгорат при враќање и веројатно нема да предизвикаат штета, рече денеска  портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин.

Ракетата „Долг марш 5Б“ беше лансирана на 29 април од кинескиот остров Хаинан, носејќи го беспилотниот модул Тијанхе, кој содржи она што ќе стане простор за живеење на постојаната кинеска вселенска станица.

Локацијата на паѓањето на ракетата во атмосферата на Земјата кога паднала од вселената „не може да се утврди само неколку часа пред да влезе“, што е предвидено да се случи околу 8 мај, соопшти оваа недела американската вселенска команда.

Говорејќи во Пекинг, портпаролот на Министерството за надворешни работи Ванг Венбин рече дека Кина внимателно го следи враќањето на ракетата во атмосферата и дека повеќето од нејзините компоненти ќе бидат изгорени по враќањето.

„Можноста овој процес да предизвика штета на површината е исклучително мала“, рече тој.

Остатоците од ракетата најверојатно ќе паднат во меѓународните води, објави во средата кинескиот „Глобал тајмс“.

Со оглед на моменталната траекторија на ракетата, патеката за остатоци најверојатно ќе падне на север на ниво на Њујорк, Мадрид или Пекинг и на југ на ниво на Чиле и Велингтон или каде било помеѓу овие градови, рече астрофизичарот од Харвард, Џонатан Мекдауел оваа недела.

Лансирањето на модулот Тијанхе е прва од 11 мисии потребни за завршување на кинеската вселенска станица.

Шефот на Пентагон Лојд Остин вчера рече дека нема да ја уништат кинеската ракета што треба да се врати неконтролирано во атмосферата викендов, индиректно критикувајќи го Пекинг за губење контрола.

Ова не е прв пат Кина да ја изгуби контролата над леталото при враќањето на Земјата. Во април 2018 година, вселенската лабораторија Тиангонг-1 се распаднала кога помина низ атмосферата две години откако престана да работи. Кинеските власти тогаш негираа дека изгубиле контрола над лабораторијата.

Пендаровски по средбата со Мицкоски: Не може да стане збор за помилување за осудените

По средбата со претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицскоски , претседателот Стево Пендаровски рече дека не може да стане збор за помилување на лица кои се осудени за кривично дело.

Не правам ревизија на пресудите за 27. април , туку за политичко толкување на пресудите. Став ми е дека ако има нови докази , може да се обнови процесот, но без никаква намера да се врши притисок на судството од мојот кабинет, рече Пендаровски.

– Не правам ревизија на судската пресуда, бидејќи не гледам причина за такво нешто, тоа е завршена работа, луѓето лежат во затвор, ниту велам дека пресудата е донесена без докази. Зборувам за обидите за политичко толкување на пресудите што не придонесува за воспоставување нормална политичка дебата во која нема да се гледаме како смртни непријатели. Мојот став дека ако има нови докази кои порано не биле познати, може да го преотвори процесот, не значи дека јас заговарам преотворање на процесот. аАмо ја цитирам одредбата од Зкаонот и законската можност според која тие луѓе преку своите адвокати во вонреден правен лек можат да побараат од Врховниот суд да ги оцени новите докази, ако такви постојат. Одлуката дали процесот ќе биде повторен, сигурно нема да ја носи некој политички фактор, туку судот, изјави претседателот Пендаровски.

Пендаровски додаде и дека самиот како пратеник бил во Собранитео на 27. апри меѓу нападнатите , но дека треба да се почитуваат законите и да се постапува по нив.

притисни ентер