Инцидент кај старата градска болница во Скопје, интервенирала и полицијата

Инцидентот настанал поради претходно настаната сообраќајна незгода во која било прегазено дете.

Во близина на болницата за хируршки болести Св. Наум Охридски во Скопје вечерва дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на членови на семејства при претходно случена сообраќајна незгода во која според првичните сознанија било удрено дете, изјавија за МИА од Министерството за внатрешни работи.

Екипи на МВР се излезени на лице место на увид со цел утврдување детали за настанот./МИА

Директорката на ДСЗИ, Д-р Сотирова Бухова во самоизолација, член на семејството позитивен на ковид – 19

Директорката на Државниот Здравствени и Санитарен Инспекторат, доктор Ирина Сотирова Бухова од денеска е во самоизолација откако член на нејзиното семејство добил позитивен тест на коронавирусот.

Во соопштение објавено на веб страницата а ДСЗИ Бухова наведува дека првиот текст покажал оти е негативна но дека останува дома по епидемилошка препорака.

-По препорака на епидемиолозите јас сум во самоизолација и ќе бидам 14 дена. Имав контакт со позитивно лице, член на потесното мое семејство. Чувствувам должност да ја известам јавноста. Се чувствувам добро,немам никакви симптоми. Првиот тест покажа дека сум негативна, но по епидемиолошката препорака, ќе останам дома. Цел период на функционирање во корона-криза, апсолутно ги почитував сите протоколи, маска, дезинфекција, како и физичка дистанца, се наведува во соопштението објавено на интернет страницата на ДСЗИ.

Фото: Ромео и Јулија од џунглата!!

Тој  е црн пантер а таа е леопард. Двете животни се во „врска“ веќе четири години.

Црниот пантер Сај и леопардот Клеопатра имаат младунче старо осум месеци.

Индискиот фотограф Мутун Хунугунд минал шест дена во Каранатаку на реката Кабин за да ја фати совршената глетка, многу ретка глетка. Тој успеал да ги фотографира заедно 12 годишната женка леопар Клеопатра и осумгодишниот црн пантер Сај. Двете животни се партнери веќе четири години.

На една од фотографиите на овој пар може да се види црниот пантер Сај кој е тежок околу 120 килограми како стои како сенка крај својата партнерка Клеопатра тешка околу 90 килограми.

На другата фотка Сај и Клеопатра одмораат на дрво, пренесува Национална географија.

притисни ентер