Ватикан објави нови детали за огромното богатство и луксузните имоти низ Европа

Престижни адреси во Париз, Лондон и Женева и 3.000 имоти во Рим - Ватикан откри нови детали за својата империја на недвижнини, за изворите на приходи и скандалите.

Нунцио Галантино, кому пред 2 години му била доделена задача од папата Франциско да го централизира имотот на Ватикан, вели дека му здодеало од „сензационалистички“ приказни за папското богатство.

„Едноставно не е точно кога луѓето велат дека повеќето недвижнини во Рим им припаѓаат на Католичката црква и на Ватикан“, изјавил за АФП бизскупот, кој ја предводи Административната управа за имот на Апостолската столица (АПСА).

Размерот на имотите во Ватикан е неверојатен, а управувањето со една зграда во Лондон предизвика голем скандал во срцето на Католичката црква.

Инвестициите започнале во 1929 година кога со Латеранскиот договор на Кралството Италија и Светата Столица се формирала независна држава Ватикан. Договорот со Италија вклучувал надомест за имотот земен од поранешната папска држава.

Меѓу одземениот црковен имот се наоѓала и огромната палата Квиринале. Некогаш таму живееле триесет папи, а денес е резиденција на италијанскиот претседател.

Тогашниот папа Пиј XI одлучил да ги инвестира приходите во недвижен имот, вклучително и во странство, „за да се обезбеди слобода и независност на Црквата“, рече Галантино.

АПСА со години управувала со 737 имоти во срцето на Париз околу Булеварот Сен Мишел, градската област Одеон и Елисејските полиња, на површина од скоро 56.000 квадратни метри во вредност од околу 595,5 милиони евра.

Во Лондон имаат 27 имоти - во близина на плоштадот Сент Џејмс, Кенсингтон и улицата Бонд, со површина од околу 4600 квадратни метри, проценета на околу 108,5 милиони евра.

Во Швајцарија, особено во Женева и Лозана, Црквата поседува 140 недвижнини на површина од 16.000 квадратни метри , вредни повеќе од 91 милион евра.

Ватикан има изградено згради во Рим, претежно во двете главни улици што се поврзуваат со плоштадот Свети Петар.

Денес, АПСА е задолжена за изнајмување на 2.400 станови и 600 канцеларии и продавници во Италија, што и донеле 99 милиони евра во 2019 година.

Околу 15 проценти од нив се на слободен пазар, 30 проценти се субвенционирани закупнини, особено на вработените и пензионерите, а останатите се згради во кои се наоѓаат институциите на Ватикан или се бесплатни заеми на училишта и универзитети.

Целта на Галантин е да ја подобри „профитабилноста“ на имотот на Ватикан, истакнувајќи дека некои станови се празни, а други се трошни.

Тој вели дека е тешко да се одреди вредноста на имотот во Италија, не само затоа што зградите како базиликата Свети Петар се непроценливи, туку нивната вредност може да се протега на неколку милијарди евра само за имотот на пазарот за изнајмување.

Покрај тоа, има стотици станови управувани од министерството што ги надгледува мисионерските активности на Црквата, заработувајќи уште три до четири милијарди евра, според економскиот весник „ Il Sole 24 Ore “.

АПСА сè уште прави попис на нивните средства во Италија, а Галантино се надева дека ќе биде готов до пролет.

Папата Франциск неодамна го ставила под контрола на АПСА имотот во Лондон што моќниот државен секретаријат, централната администрација на Ватикан, го стекнала со индиректни деловни активности преку италијански посредници.

Меѓу нив е и зграда на авенијата Слоун 60, во срцето на ексклузивната област Челси во Лондон, што била купена во две фази од 2014 година.

Италијански финансиер кој дејствувал како посредник на Ватикан во зделката е уапсен минатата година под обвинение за корупција, но оттогаш бил ослободен.

Една година порано, полицијата во Ватикан изврши рација во канцелариите на Државниот секретаријат, а минатата година бил отпуштен кардиналот Анџело Бечиу, кој бил висок функционер за време на договорот.

Репутацијата на црквата исто така е нарушена откако инвестициски фонд со седиште на Малта, кој управува со друго портфолио на недвижнини во Лондон со пет луксузни апартмани, ги искористиле парите за да инвестираат во филмот „Rocketman“ за музичката sвезда Елтон Џон, инаку хомосексуалец.

Папата изјавил дека сака да се повлече од сите овие инвестиции што е можно поскоро за да се намали ризикот од нарушување на угледот на Црквата.

Скандалите со имотот не се ништо ново. Судовите во Ватикан минатиот месец го осудиле поранешниот шеф на Банката во Ватикан (ИОР) на девет години затвор за проневера и перење пари поврзани со коруптивни зделки со недвижнини.

Турција ги отвори рестораните, докторите загрижени

Денеска се отворија рестораните во Турција, а многу ученици се вратија во училиштата откако владата олабавила некои мерки против коронавирусот и покрај зголемувањето на инфекциите, што го загрижи водечкото здружение на лекари во земјата.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган го укинал полицискиот час за време на викендите во градовите со низок и среден ризик и го ограничил затворањето во недела во областите со поголем ризик, што тој го нарекол „контролирана нормализација“.

Сопствениците на кафулиња и ресторани, кои главно биле ограничени само за испорака во текот на минатата година, долго време барале да се отворат објектите бидејќи приходите на секторот се намалиле за 65 проценти. Тие исто така бараат ослободување од данокот.

"Служевме 4.000 до 5.000 луѓе неделно. Сега со услугата за достава имаме само 500 муштерии", вели сопственикот на ресторанот Пидебан во Истанбул, Јусуф Каптаноглу, пред да се објави олеснувањето на мерките.

„Јас немам користа од каква било поддршка, вклучувајќи го и заемот“, рече Каптаноглу.

Делумното враќање во училиштата се спроведува низ цела Турција.

Попуштањата се случиле откако во понеделникот биле потврдени нови 9891 случаи, најмногу од 11 јануари, покажуваат официјалните податоци. На крајот на јануари, имало околу 6.000 случаи на ден.

„Бројот на инфекции со новите соеви на коронавирус расте. Не гледаме услови за враќање во старото„ нормално “, порача на Твитер Здружението на турските лекари, повикувајќи на повеќе тестови и вакцинација.

„Политичките и економските интереси не смеат да имаат предност пред човечкиот живот и науката“, додаваат тие.

Турција, која има околу 83 милиони жители, дистрибуира 8,96 милиони вакцини во кампањата за вакцинација што започнала кон средината на јануари. Повеќе од седум милиони луѓе ја примиле првата доза, а 1,89 милиони втората доза.

Шетајќи се покрај плажа, нашла смрдлива грутка и дознала дека вреди цело богатство (ВИДЕО)

Среќна жена од Тајланд пронашла грутка од повраќаници од китови вредна 260.000 американски долари ,додека шетала на плажа.

49-годишната Сирипорн Ниамрин одела покрај плажата по бура кога забележала чудна грутка што морето ја исфрлило на брегот. Кога дошла да види за што станува збор, забележала силен мирис на риба.

Грутка тешка седум килограми, со широчина од 30 сантиметри и долга 60 сантиметри, ја однела дома мислејќи дека можеби ќе може да ја продаде и се покажало дека е во право.

Се испоставило дека открила грутка исушена повраќаница од кит, позната и како килибар, проценета на 260 000 американски долари.

Сирипорн моментално чека да ја посетат експерти кои треба да потврдат дека станува збор за вистински килибар, ретка состојка што се користи во производството на парфеми.

"Ако се покаже дека е вистинска килибар, ќе го продадам за да и помогнам на заедницата во која живеам. Среќна сум што најдов толку големо парче. Го чувам безбедно во мојата куќа", рече Сирипорн.

Амбрата се произведува од китови кога нивните жолчни канали во дигестивниот тракт создаваат секрети за да го олеснат минувањето на големи или остри предмети. Китовите потоа повраќаат слуз што се стврднува и плови во грутки на површината на морето, пишува „Дејли меил“.

Владата усвои во приватниот сектор да се почитува етничка, полова, и религиозна категорија

Од Владата соопштија дека денеска е прифатен Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и  услуги на пазарот на трудот за 2021 година.

Со него меѓу другото се предвидува, да се почитува принципот на диверзитет и инклузивност за сите општествени категории во приватниот сектор согласно принципите на правична и адекватна застапеност на етничка, полова, религиозна, расна или било која друга ранлива категорија на граѓани во согласност со стандардите и практиките на Обединетите нации и Меѓународната организација на трудот - стои во соопштението од Владата.

притисни ентер