Вашингтон пост: САД тивко ја предупредуваат Москва да не употреби нуклеарно оружје

САД веќе неколку месеци вршеле приватна комуникација со Москва со предупредување до руските лидери за тешките последици што следуваат доколку таа употреби нуклеарно оружје, соопшти денеска весникот Вашингтон пост.

Според извори на весникот, Администрацијатa на Бајден намерно давала општи предупредување за последиците од нуклеаренн напад, за Кремљ да има главоболки каков би бил одговорот на Вашингтон на таков напад.

-Обидите на Белата куќа да култивира она што во нуклеарното одвраќање се нарекува „стратешка нејаснотија“, доаѓаат во време кога Русија продолжува со ескалирачката реторика за можна употреба на нуклеарно оружје наспорти мобилизацијата дома, за да се запрат руските воените неуспеси на во истолна Украина, коментира весникот.

САД не откриваат каква е содржината на тие предупредувачки пораки, но факт е дека во изминатите месеци се ангажирани во постојана комуникација со Москва. Не се знае дали биле телеграфирани пораки и по најновата закана од претседателот Владимир Путин, кога најави „делумна“ мобилизација.

По почетокот на војната при крајот на февруари годинава Русија досега неколкупати се закани дека ќе употреби нуклеарно оружје. Од Администрацијата велат дека иако во Кремљ не се срамат да врши нуклеарни уцени, засега не е забележано разместување на руски нуклеарни оружја за подотовка за неизбежен удар.

Завчера, после Путин, таква уцена испрати и Димитриј Меведев, шеф на Советот на безбедност во Кремљ. Во соопштение на својот Телеграм канал тој предупреди дека ако Запад не престане да ја снабдувате Украина со воена помош, Русија може да употреби најново „хиперзвучно“ оружје со цел да ја запре офанзивата и да ги замрзне придобивките на теренот.

Останува да се види дали ова сеуште останува блеф или тие навистина ќе го направат тоа. Путин во своето обраќање прецизираше дека „ние не блефираме“.

-Она што треба да се признае е дека ова е можеби најстрашната епизода во оваа војна, кога атомско оружје може да биде употребено, за првпат после многу децении. Последиците од дури и таканаречена „ограничена нуклеарна војна“ би биле апсолутно катстрофални, велат за весникот набљудувачите. /МИА

Наредните два месеца во Грција ќе се игра фудбал пред празни трибини

До 12 февруари 2024 година, на навивачите ќе им биде забранет влез во натпреварите од фудбалската Суперлига во Грција.

Ова го соопшти портпаролот на грчката Влада, Павлос Маринакис.

Ова е конкретен чекор во борбата против хулиганите, кои со децении вршат насилство на трибините.

Последниот инцидент беше виден во четвртокот кога полицаец беше тешко повреден за време на нередите на одбојкарскиот натпревар меѓу Олимпијакос и Панатинаикос. Во таа прилика полесно се повредени десетици полицајци, а уапсени се најмалку 400 хулигани.

Оваа одлука важи и за европските натпревари, па ТСЦ во четврток ќе игра против Олимпијакос без присуство на публика.

Израелците со падобрани им доставуваат вода на своите војници во Газа (ВИДЕО)

Израел со падобрани им испрати седум тони вода на војниците во Газа, соопштија израелските одбранбени сили (ИДФ) и прикачија видео од воената акција.

Оттаму додаваат дека ова е прв ваков логистичко-воен зафат, објави Телеграф.

„Испорачавме околу седум тони вода на израелските војници во градот Кан Јунис со падобрани. Системот „водено снабдување“ е напреден оперативен систем кој овозможува испорака на опрема до копнените сили преку падобрани и со употреба на прецизна навигациска технологија “, пишува ИДФ на Телеграм.

„Ова е прва ваква оперативна употреба на системот по Втората либанска војна. Го користевме товарниот авион Шимшон за испорака“, додава тој.

ЛДП: Врвен приоритет останува брзото присоединување кон ЕУ

Извршниот одбор на Либерално-Демократската партија (ЛДП) вечерва донесе одлука за приклучување кон Европската коалиција, што е составена од партии кои се залагаат за полноправна интеграција во Европската унија.

„Согласно стратешките определби на државата, одлучивме на следните избори партијата да биде дел од Европска коалиција. За Македонија не постои друг пат освен брзо приклучување кон европското семејство. Од таа причина, како партија која постојано работи во интерес на граѓаните“, истакнаа од ИО на ЛДП.

Од Извршниот одбор на партијата посочија дека јасно е дека политичките партии во трка за поен плус и од популизам не можат да постигнат консензус за спроведување на големи реформи во клучни области, оттука е неопходно да се почне процесот на преговори низ кои ќе се реформира државата. На седницата на ИО, за шеф на Централниот изборен штаб на ЛДП, е предложен генералниот секретар Боби Мојсоски.

Извршниот одбор на седницата формираше и група за програмски преговори во рамки на претстојната Коалиција, што е предводена од потпретседателот Валентин Груевски, претседателката на Форумот на жени - Билјана Аврамоска Ѓореска, претседателката на ЛиДеМ - Јелена Мишиќ и член на ИО - Горан Петрушев.

,,Не постои друга алтернатива за земјата, како од политички, така и од економски аспект освен полноправно членство во ЕУ. Целта е брзи реформи, за видлив напредок дома. Мнозинството од граѓаните се за членство во унијата каде и природно припаѓаме.

Извршен одбор на Либерално демократска партија (ЛДП)

притисни ентер