Вашингтон пост: Русија ќе го опреми Иран со софистициран сателит

Русија ќе му испроача сoфистициран сателит на Иран, со што ќе се подобрат неговите капацитети за шпионажа, објави денеска Вашингтон пост.

– Сателитот Конопус – В, опремен со камера со висока резолуција ќе му овозможи на Иран да ги набљудува локаcиите на своите противници на Блиски Исток, наведува весникот повикувајќи се на неименувани актуелни и поранешни американски и блискоисточни претставници.

Сателитот би можел да биде лансиран во следните месеци од Русија.

Иако сателитот ги нема капацитетите на американските сателити, Иран би можел да го користи за шпионирање. Експертите се загрижени бидејќи Техеран информациите би можел да ги споделува со Јемен, со Ирак и со Либан.

Информацијата е објавена неколку дена пред средбата во Женева (16 јуни) помеѓу американскиот и рускиот претседател, Џо Бајден и Владимир Путин.

Фото: Нивес повторно провоцира

Хрватската пејачка и манекенка повторно ги остави без здив нејзините фанови.

Таа овој пат е облечена во боите на Хрватска за да им пружи поддршка на фудбалските репрезентативци кои учествуваат во ЕУРО 2020.

- И денес сончање во соодветни бои ... Каде го гледате натпреварот? - напиша Нивес.

„Ма каква Карлеуша, бомба си “, стои во еден од коментарите на фотографијата.

Затворена најголемата онлајн продавница за украдени податоци

„Slilpp“ - најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

„Slilpp“ постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продавале украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка и тн.

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница.

Продадени се повеќе од 80 милиони податоци за најавување на одреден налог.

Околу 1.500 компании настрадаа од „Slilpp“ .

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите Американски Држави конечно и ставија крај на оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Фото: Ким Кардашијан има необично Ламборџини

Ким својот автомобил го обложи сто ткаенина која наликува на крзно.

Тешко дека на обожувателите на Ламборџини би им се допаднала оваа идеја, но зад екстравагантниот потег стои добро смислен маркетинг.

Имено, Ким го направи своето Ламборџини Урус во крзно со цел да ја промовира својата продавница „Скимс“.

Ова сигурно не е најчудниот персонализиран автомобил на некои од личностите од светот на шоу-бизнисот што сме го виделе досега, но Ким успеа во тоа што го посакуваше - да го привлече вниманието на обожавателите кон нејзината продавница.

притисни ентер