Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедецениската шизма

Ако стигне навреме, за очекување е од Цариград поглаварот на МПЦ-ОА да се врати со официјалниот акт од Патријаршијата за афтокевалноста на црквата како Охридска архиепископија.

Ќе успеат ли СПЦ и МПЦ-ОА да ги завршат навреме сите техничко – организациони детали, за македонската црква на 12 јуни на Духовден, кога во Цариград ќе има заедничката богослужба со која ќе чиноначалствуваат македонскиот архиепископ Стефан и вселенскиот патријарх Вартоломеј, да го добие Томосот за автокефалност? Српскиот патријарх Порфириј во својот говор вчера рече дека двата Синода ќе разработат заеднички на процедурата, но ниту од македонска ниту од српска страна нема информации кога барањето ќе биде испратено..

Ако стигне навреме, за очекување е од Цариград поглаварот на МПЦ-ОА да се врати со официјалниот акт од Патријаршијата за афтокевалноста на црквата како Охридска архиепископија, со оглед на позитивниот став на Вартоломеј.. Вселенскиот патријарх синоќа во интервју за грчката телевизија ЕРТ рече дека е историски момент што шизмата која траеше речиси шест децении, по иницијатива на Вселенската патријаршија, заврши, изразувајќи задоволство од последните случувања во црковното прашање.

-Во изминатиот период, пред нашата одлука, беше започнат дијалог со црквата на Скопје, но нашата одлука ѝ олесни на црквата на Србија и во четвртокот на 19 мај, Неговото Блаженство патријархот Порфириј, поглаварот на СПЦ го покани поглаварот на Охридската црква и имаа заедничка литургија во Белград. Ова нè исполнува со задоволство. Тоа е историски момент. Една шизма што траеше околу шест децении, по иницијатива на Вселенската патријаршија, заврши, беше отстранета и влегуваме во нов период, изјави – Вселенски Патријарх Вартоломеј.

Признавањето на автокефалноста на МПЦ ОА од страна на СПЦ, го поздрави и Руската православна Црква. Заменик-претседателот на Одделот за надворешни односи на Московската патријаршија, протојереј Николај Балашов, во изјава за ТАС, вели дека ова ќе биде тема на разговор на следниот состанок на Светиот синод на Руската православна црква.

-Се радуваме заедно со нашите браќа Срби и Македонци. Овој настан го чекавме многу години. И сега дојде часот на Божјата волја. Верувам дека Светиот синод на Руската православна црква ќе даде соодветен одговор на својот следен состанок.-Николај Балашов - Заменик-претседателот на Одделот за надворешни односи на Московската патријаршија.

Засега се уште коментар нема од Бугарската Православана Црква, но црковниот историчар и аналитичар Горан Благоев вели дека БПЦ и покрај задоцнетото делување, ќе мора да ја признае МПЦ ОА.

-Бугарската православна црква ќе мора да ја признае македонската како една од многуте православни цркви во светот, а не како единствената со која има директно заедничко историско минато. Прашањето беше СПЦ пред се да се согласи да ја признае автокефалноста на МПЦ. Сега на претстојниот празник Духовден, кој е по Педестница кој годинава е во јуни, Македонскиот Синод ќе има општо служење со Цариградскиот Патријарх Вартоломеј, што значи дека Македонија влегува како полноправен член во семејството на православните цркви.изјави – Горан Благоев – Црковен аналитичар.

И додека се очекува следниот чекор до конечен автокефален статус, реакциите и честитките по вчерашната литургија не стивнуваат. Денеска и од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски соопштија дека тој остварил телефонски разговор со патријархот Порфириј, на кој му се заблагодарил за одлуката, оценувајќи ја како можност за градење нови релации меѓу македонската и српската православна црква и надминување на горчливите теми од минатото, и дека целиот процес ќе заврши со скоро потпишување на Томосот од Вселенскиот Патријарх.

Премиерот Ковачевски, пак по враќањето од Рим, денеска го посети Синодот на МПЦ и лично им честиташе на поглаварот гг. Стефан за историската одлука.

Жерар Пике барал да се одложи натпревар со шпанската репрезентација поради концерт на Шакира

Шпанската фудбалска јавност деновиве е окупирана со два интересни случаи по приватна преписка.

Најпрво се објавени аудио снимките од разговорот помеѓу тогашниот стопер на Реал Мадрид, Серхио Рамос и претседателот на Федерацијата Луис Рубиалес од 2020 година, во кои Рамос го повикува да ги искористи своите врски и да даде сѐ од себе за да потврди дека „Златната топка“ не се откажува.

Иако фудбалскиот свет во 2020 година речиси едногласно одлучи дека Роберт Левандовски е најоштетен од откажувањето на наградата „Златната топка“, Рамос верува дека и тој имал шанса да го освои престижниот трофеј, па му порачал на Рубиалес дека не бара само за себе, но и за доброто на шпанскиот фудбал.

Сега во јавноста протекоа и разговорите на Рубиалес со уште еден познат стопер, Жерар Пике. Всушност, во 2019 година, долгогодишниот столб на одбраната на Барселона побара од Рубиалес да го одложи пријателскиот натпревар со Романија неколку дена пред да се одржи, бидејќи неговата тогашна девојка Шакира истиот ден настапувала на отворањето на Дејвис купот во Мадрид.

Рубиалес ветил дека ќе направи што може, но на крајот натпреварот не бил одложен и одигран во првично предвидениот термин. Шпанија победила, но Жерар Пике не се запишал на листата на стрелци на натпреварот.

Украина до Турција: Задржете го рускиот брод со нашето украдено жито и уапсете го екипажот

Украина вчера побара од Турција да го заплени товарниот брод со руско знаме Жибек Џоли, кој превезувал украинско жито запленето од окупираното пристаниште Бердјанск, и да го уапси неговиот екипаж.

Официјален претставник на украинското Министерство за надворешни работи, повикувајќи се на информации од Украинската поморска управа, соопшти дека бродот Жибек Џоли превезувал приближно 4.500 тони жито, натоварено во Бердјанск, за кое службеникот тврди дека ѝ припаѓа на Украина.

Во одвоено писмо до турското Министерство за правда, украинското државно обвинителство на 30 јуни соопшти дека Жибек Џоли бил вклучен во „нелегалниот извоз на украинско жито“ од Бердјанск, дека неговата дестинација е градот Карасу во Турција и дека превезувал 7.000 тони товар, што е поголема бројка од онаа наведена од службеното лице.

Турското Министерство за надворешни работи не било веднаш достапно за коментар во врска со доаѓањето на бродот.

Од казахстанската транспортна компанија КТЗ Експрес потврдиле дека Жибек Џоли е во нивна сопственост, но велат дека е ангажиран од руската компанија Грин Лајн, која не е на ниту една листа за санкции.

Украина ја обвинува Русија дека краде жито од областите окупирани од руските сили од почетокот на инвазијата на крајот на февруари.

Ковачевски во телефонски разговор со Шолет: Високо ја ценам поддршката на Стејт департментот

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски вечерва телефонски разговараше со Советникот на Стејт департментот, Дерек Шолет во присуство на амбасадорката на САД, Кејт Мери Брнз.

Премиерот Ковачевски изрази огромна благодарност до Стејт департментот и рече дека високо ја цени поддршка и интересот за нашата земја во овие клучни моменти за државата.

Исто така го информираше советникот Шолет за процесот на широка консултација со сите чинители во општеството кој Владата најодговорно го започна веднаш по добивањето на европскиот предлог. Премиерот во разговорот уште еднаш ги потврди и посочи на јасните определби на Владата кои се темелат на демократските вредности и припадност кон прогресивниот свет кои за нас немаат алтернатива, бидејќи тоа е единствениот пат кој води кон напредок и просперитет, се наведува во соопштението од Владата..

притисни ентер