Утре променливи облачно и нестабилно

Времето утре ќе биде променливо облачно и нестабилно на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со интензивен пороен дожд, грмежи, засилен ветер и појава на град, велат од УХМР.

ТАВ ја завршува рехабилитацијата на пистата на Меѓународниот Аеродром Скопје

ТАВ ја завршува  рехабилитацијата на пистата на Меѓународниот Аеродром Скопје, од утре од 17 часот летовите се нормализираат  .

ТАВ Македонија, за утре, сабота, 28-ми мај, најавува дека ќе ја заврши рехабилитацијата на пистата на Меѓународниот Аеродром Скопје и од 17 часот попладнето летовите ќе почнат да се одвиваат во текот на целото деноноќие.

Градежните работи за рехабилитација на пистата на Меѓународниот Аеродром Скопје почнаа на 28-ми март и оттогаш досега распоредот на летови беше изменет, односно летовите се одвиваа од 17 часот до 9 часот секој ден, а од 9 часот до 17 часот се работеше на пистата.

„Овој голем инвестициски проект завршува по 62 дена градежни работи за обновување на асфалтот на пистата на скопскиот аеродром. Ние во ТАВ сме задоволни и уверени дека успешното завршување на проект од овој вид за првпат по реконструкцијата на пистата во 1996 година ќе обезбеди повисок квалитет на аеродромските услуги. Би сакале да се заблагодариме на сите засегнати страни и чинители бидејќи навистина ја цениме нивната соработка, поддршка и придонес", изјави Метин Батак, Генерален директор на ТАВ Македонија.

Пистата на Меѓународниот Аеродром Скопје е долга 2.950 метри и широка 45 метри, а овој проект за рехабилитација на пистата е прв по реконструкцијата на пистата на скопскиот аеродром во 1996 година, кога истиот бил целосно затворен за сообраќај во период од 2,5 месеци, а авиосообраќајот бил префрлен на охридскиот аеродром.

ТАВ Македонија ги советува патниците редовно да ги следат и проверуваат веб-страниците на авиокомпаниите, со цел да ги видат најновите/евентуалните измени за летовите од/до Меѓународниот Аеродром Скопје.

На веб-страницата на Меѓународниот Аеродром Скопје, во категоријата „Летови" (Пристигнувања/Заминувања) информациите за евентуални промени во редот на летање се ажурираат редовно и во реално време, како што ТАВ Македонија ги добива од авиокомпаниите.

Обвинителството бара притвор за осомничените во „делчевски ниви“

Обвинителството бара притвор за шест од седумте осомничени во случајот „Делчевски ниви“, за кој вчера управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава. 

Тие предпладнево беа донесени пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Таму е Михајло Видимлиски, михајло, дали заврши распитот, се знае ли одлуката на судот?

Во случајот „Делчевски ниви“, судуммина се осомничени за измама вредна 1,6 милиони евра. Двајца од нив се управители на „ЕВН Електрани Македонија“, според информациите станува збор за Игор Гиевски, поранешен претседател на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ и Мирослав Митровски, кој е син на поранешниот градоначалник на Ѓорче Петров, Сокол Митровски.

Тие како управители направиле анализа со лажни и невистините податоци за пренамена на земјиштето кое било откупувано од ЕВН, а со анализата управителите свесно ставиле многу повисока цена од реалната пазарна. На тој начин управителите го довеле во заблуда Управниот одбор на компанијата, да купи земјиште кое не можело да се пренамени од земјоделско во градежно иако било купувано за таа намена. Станува збор за 48 катастарски парцели во реонот на Делчево, Ветрен, Габрово и Берово, од кои 29 биле во сопственост на останатите осомничени.

-Осомничените првично ги стекнале парцелите со формални договори за дар, кои во суштина се договори за купопродажба бидејќи за трансакцијата им биле исплаќани парични средства. Со тоа незаконски била избегната обврската за достава на писмена понуда или објава на јавен оглас за земјиштето. Правното лице со вкупна проценета пазарна вредност од 35.000 евра, на продавачите им исплатило парични средства во вкупен износ од 1,6 милиони евра. Разликата помеѓу исплатената сума и реалната вредност на парцелите претставува значителна имотна корист што ја оствариле осомничените.- ЈОРМ.

СДСМ на прес конференција објваи дека меѓу осомничените е и Дарко Тодоровски, поранашен советник на ВМРО-ДПМНЕ во Делчево, како и Влатко Илиевски, за кој владејачката партија тврди дека му е телохранител на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски.

-Сите овие луѓе, освен што се осомничени за криминал, се луѓе на ВМРО-ДПМНЕ и секако блиски на Мицкоски. Клучно прашање е каква е улогата на Христијан Мицкоски во оваа афера? Јавноста очекува одговори. Јавноста очекува одговорност и целосно расчитување на оваа афера. ВМРО-ДПМНЕ да не врши притисок врз институциите туку да ги остави да ја расчистат оваа афера и сите што го прекршиле законот да одговараат. – Дарко Каевски - пратеник и портпарол на СДСМ.

За лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, наводите на СДСМ се како што вели, лаги и измислици.

-Четири и пол години сум претседател на партијата и најчесто тие што ги конструираат завршуваат со судски пресуди и тие треба да се извинат. Така беше во минатото, ќе биде понатаму. Знаат дека ќе одговараат за криминалот, па затоа сега лажат. Тоа мене ме мотивира за да работам уште повеќе како досега, чесно и посветено. Сакаат да ја дефокусираат јавноста. Да бидам прецизен, верувам во презумција на невиност, но секој што се огрешил треба да одговара пред судот, родена сестра или брат ако се треба да одговараат. – Христијан Мицкоски – Претседател на ВМРО ДПМНЕ.

Истрагата на скопското обвинителство се отвора откако вчера Финансиската полиција извести дека е поднесена кривична пријава за седуммина, од кои двајца во својство на управители на ЕВН Електрани за сторено кривично дело измама во служба за купопродажба на ниви во Делчево. Останатите петмина се осомничени за помагање.

Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата за „заедничка историја“ беше голема грешка

Јас не тврдам дека и без договорот, Бугарија немаше да стави вето. Но во тој случај барем не ќе можеше да го користи аргументот кој постојано го повторува дека Македонија не ги исполнува превземените договорни обврски. 

Бугарското вето за Македонија најверојатно ќе се повтори и на претстојниот јунски самит, Договорот за добрососедство беше грешка со која се отвори Пандорината кутија и сега односите меѓу двете земји се полоши од претходно- оценува поранешниот Претседател на државата Бранко Црвенковски. На дебата посветена на предизвиците од надворешната политика, тој кажа дека не верува во решение за евроинтеграциите набрзо, особено поради преземените обврски со потпишаниот договор во 2017та- формираната историска комисија и пратфатената теза дека Македонија има заедничка историја со Бугарија. За Црвенковски се апсурдни тврдењата дека македонскиот идентитет е зачуван, додека на маса се токму историските настани и личности.

-Јас не тврдам дека и без договорот, Бугарија немаше да стави вето. Но во тој случај барем не ќе можеше да го користи аргументот кој постојано го повторува дека Македонија не ги исполнува превземените договорни обврски. Позициите презентирани од страна на официјални претставници на Република Бугарија се такви што не оставаат простор за било каков оптимизам. Да се потсетиме само на изјавата на Претседателот Радев дадена за време на неговата посета на Берлин: „нема да дозволиме македонизмот да влезе во ЕУ.“ Епа ние од „македонизмот“ ниту можеме ниту смееме да се откажеме. – Бранко Црвенковски – поранешен Претседател на Р. Македонија.

Поранешниот шеф на државата решение во спорот гледа само доколку двете страни се согласат на сопствено толкување на сите прашања. Тој упати порака до актуелните политичари да стават крај на праксата за подигање на надежите и очекувањата на македонската јавност. Според него треба јасно да се каже дека блокадата од Бугарија може да потрае подолг временски период и тоа не треба да биде национална трагедија, туку мотив за реформи на целокупниот систем дома. Во меѓувреме, за Црвенковски е прифатлива идејата на Макрон за создавање на Европска политичка заедница како подготовка за преговори на земјите-кандидати.

-Да бидеме реални. Како ќе изгледа ЕУ после 10-15 години и како ќе се одрази тоа на процесот на проширување нема да се одлучува во Скопје, Белград, Тирана и Подгорица туку во Брисел и пред се во Париз и Берлин. Оттука сметам дека е неопходно, не напуштајќи ја определбата од највисок приоритет за што е можно побрзо отпочнување на преговрите за придружување со крајна цел- полноправно членство во Унијата, да изготвиме национална стратегија за дејствување и при други можни сценарија со кои би можеле да се соочиме и без наша волја и спротивно на нашите желби.– Бранко Црвенковски – поранешен Претседател на Р. Македонија.

Црвенковски додава дека Македонија треба да посвети повеќе внимание и на стратешкиот дијалог за продлабочување на партнерството со САД во јуни. Смета дека тајмингот не е случан, туку јасна порака од Вашингтон дека во критични моменти, како и во 2008ма година по ветото од Грција, тие и сега стојат зад стабилноста, безбедноста и евроатлантските аспирации на Македонија.

притисни ентер