Утре и задутре без струја делови од Центар, Ѓорче Петров, Зелениково , Шуто Оризари и Карпош

Поради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре без струја ќе останат делови од општините Центар, Ѓорче Петров, Зелениково и Шуто Оризари.

Од 08:30 до 15:00 часот, повремени прекини во снабдувањето со електрична едергија ќе имаат корисниците од дел од ул. „Козара" во општина Центар, од 09:00 до 11:00 часот и од 12:00 до 14:00 часот, без електрична енергија ќе бидат корисниците од дел од ул. „Лука Геров" во општина Ѓорче Петров, од 09:00 до 13:00 часот, дел од с. Зелениково во близина на општината и од 09:00 до 15:00 часот делови од улиците „Индира Ганди" и „Пелагонија" во општина Шуто Оризари.

Како што информираат од РЦУК Скопје, во вторник без струја од 08:30 до 12:00 часот, ќе биде дел од Волково, поточно објектите во околина на фирмите: Гранит и Водостопанство – Вардар во општина Ѓорче Петров.

Од 09:00 до 10:00 часот без струја ќе бидат корисниците од ул. „Исаија Маџоски" згради со бр: 29, 32, 34, 36 и 38, како и Детска градинка – Росица во општина Ѓорче Петров, од 09:00 до 12:00 часот ул. „Борка Талески" бр. 26 во општина Центар, од 09:00 до 15:00 часот дел од корисниците од ул. „Митрополит Теодосиј Гологанов" во близина на објектите со броеви 72 и 74 ) и делови од улиците „Њуделхиска", „Анкарска" и „Атинска" во општина Карпош, од 10:30 до 11:30 часот дел од ул. „Веле Марков" во општина Ѓорче Петров, од 12:00 до 13:00 часот ул. „Стево Филиповиќ" зграда 2 и зграда 4, а од 13:30 до 14:30 часот делови од улиците „Мраморец" и „Белишка" во општина Ѓорче Петров.

Бурла: До крајот на 2021 год. ќе има повеќе вакцини против коронавирус отколку што се потребни

Извршниот директор на компанијата „Фајзер“ Алберт Бурла изјави дека е убеден дека до крајот на 2021 година ќе има повеќе дози на вакцини против коронавирус отколку што се потребни за борбата против пандемијата.

Правиме се што можеме да ги зголемиме производните капацитети, но проблемот е што мораме да ги зголемиме во наредните неколку месеци, вели Бурла на онлајн конференција.

Тој предупреди владите се уште да не ги олеснуваат мерките.

– Важно е да ја користиме вакцината како едно средство, рекол тој и додал дека несомнено е дека таа ќе биде најефикасна, со најдолг траен ефект.

– Времето кога ќе може да се вратиме во нормала не е далеку, но дефинитивно не е сега, навел тој.

Фајзер минатиот месец објави дека нивната вакцина е ефикасна околу 95 отсто. Велика Британија е првата држава на светот која ја одобри употребата на вакцина против коронавирус на Фајзер и Бионтек.

Канабисот отстранет од списокот на најопасни дроги на Обединетите нации

Комисијата на Обединетите нации за наркотици го отстрани канабисот од списокот на најопасни дроги, на кој се наоѓаат и хероинот и синтетичките опијати.

Одлуката ја поддржаа 27 земји, 25 беа против, а една беше воздржана.

Канабисот е опфатен со Единствената конвенција за опојни дроги во 1961 година. Тој беше вклучен во категорија што дозволува национални забрани за дроги со „особено опасни својства“.

Потегот на Комисијата на ОН за наркотици, чие седиште е во Виена, е преземен врз основа на препорака на Светската здравствена организација (СЗО).

Сепак, Комисијата не го легализира канабисот. Тој сè уште е наведен меѓу дрогите кои предизвикуваат „голема зависност и злоупотреба“.

Тоа значи дека производството и трговијата со канабис сè уште е ограничено на употреба во научни и медицински цели според меѓународното право.

Санкционирани 381 возач во Скопје, 44 за возење без возачка дозвола

Во засилените акциски контроли на Министерството за внатрешни работи изречени се и девет мерки за минување на затворен семафор (црвено светло).

На територијата на град Скопје полицијата во текот на вчерашниот ден изрекла вкупно 381 меркa, меѓу кои 44 за возење без возачка дозвола, 30 за технички неисправни и нерегистрирани возила и 26 мерки за користење на мобилен телефон при управување на возило.

Во засилените акциски контроли на Министерството за внатрешни работи изречени се и девет мерки за минување на затворен семафор (црвено светло), 72 мерки за непрописно паркирање , 51 возило се подигнати со „пајак", како и 71 санкција за неносење на заштитна маска.

Од МВР информираат дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел поголема безбедноста во сообраќајот.

притисни ентер