Услогласеноста на Македонија со надворешната политика на ЕУ ги судри Димитров и Захариева

 Очигледно е потребна поголема внимателност, особено кога се работи за лесно достапни податоци. Вака впечатокот е разочарувачки - дека идејата била паушално да се оцрни соседот, што не би било ниту пријателски, ниту европски. “ напиша Димитров.

“Скандалозна невистина која не е ниту пријателска, ниту европска.” -вака вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров реагираше на последната изјава на бугарската министерка Екатерина Захариева, во која вели дека македонската надворешна политика била под 50 отсто усогласена со онаа на ЕУ кон Русија. Димитров во реакцијата објавена на Фејсбук вели дека според последниот извештај на Европската Комисија објавен во октомври лани, а кој се однесува на 2019 година Македонија е со 92 отсто усогласеност.

“ Очигледно е потребна поголема внимателност, особено кога се работи за лесно достапни податоци. Вака впечатокот е разочарувачки - дека идејата била паушално да се оцрни соседот, што не би било ниту пријателски, ниту европски. “ напиша Димитров.

Дека изјавата на Захариева е чиста невистина која има цел да се дискредитира Македонија вели Малинка Ристевска Јорданова и од Институтот за европска политика. Таа за Канал 5 изјави дека процентот на усогласеност на надворешните политики со ЕУ во последните пет години е драстично зголемен.

“ Од 2015 наваму тој процент расте од 68 посто до 92 посто 2019 година. Истовремено се констатира во извештајот е ЕУ дека во однос на некои мерки за Русија не дипломатските, туку во економсмите мерки кои унијата ги има утврдено. Тоа се континурани неосновани напади за дескридитација на нашата држава и ова навистина излегува од секоја норма и добро е што се одговара веднаш и со факти.”вели Малинка Ристевска Јорданова – Институт за европска политика.

Захариева во синоќешното интервју за бугарско радио кажа дека некои од земјите на Западен БАлкан, кои се кандидатки за членство во ЕУ треба да се реформираат и даодлучат дали ќе бидат сојузници на НАТО и членки на ЕУ.

- Македонија е една од овие земји, со исклучително низок процент, под 50 отсто на усогласеност со заедничката надворешна политика на ЕУ. Србија, исто така, е една од оние земји со помал процент, но не толку низок како Република Македонија, тврди Захариева, посочувајќи дека Албанија има прилично висока стапка на усогласеност во областа на надворешната политика со ЕУ.

Захариева, иако вели дека се прават обиди за намалување на тензиите, во претходниот период даде повеќе контроверзни изјави, како онаа дека Македонија е творба на Титовата Коминтерна.

Премиерот Заев најави дека следната недела, а можеби и порано ќе се оствари средба на министрите Османи и Захариева, на која треба да се договори одржувањето на Втората меѓувладина конференција, која уште лани требаше да ја организира Македонија. На конференцијата е предвидено да се усвои заедничкиот Акцискиот план, кој содржи низа образовани, културни и инфраструктурни проекти и е резултат на двата документа кои претходно си ги разменија Скопје и Софија

Паника во град во Холандија- од понеделникот избегала отровна кобра, поставени се стапици

Во тек е потрага по отровна кобра во холандскиот град Лејлистад, која што во понеделникот побегнала од живеалиштеот, објави холандскиот NL Times.

Можно е животното се уште да е некаде во куќата, но сопственикот не успеал да ја најде.

Во градот се поставени стапици за змии, а кучињата трагачи го бараат отровното животно.

Општината ги советува луѓето од околината да ги затворат прозорците и вратите, да ги чуваат домашните миленици во затворени простории и да не ги пуштаат надвор без поводник.

„Шансата да бидете каснати не е голема, но доколку се случи, каснувањето може да предизвика болка, оток и симптоми на невролошки колапс“, велат од општината.

Кобрата (вид Aspidelaps scutatus) е долга околу 50 сантиметри и генерално избегнува конфронтации.

И покрај тоа, на граѓаните им е препорачано да не се обидуваат да ја фатат доколку ја видат.

Експерт за змии на некои места ќе ги испрска тротоарите, за да може да го види отпечатокот на змијата ако помине.

Во Холандија, сличен инцидент се случил во Тилбург, во ноември.

Тогаш отровната зелена мамба избегала, но неколку дена подоцна била пронајдена зад ѕид од гипс на поткровјето на куќата на сопственикот.

Нетанјаху е против едностраното признавање на Палестина, парламентот го поддржа

Парламентот на Израел денеска гласаше за поддршка на декларативната одлука на премиерот Бенјамин Нетанјаху со која се противи на едностраното формирање на палестинска држава.

Парламентот на Израел денеска гласаше за поддршка на декларативната одлука на премиерот Бенјамин Нетанјаху со која се противи на едностраното формирање на палестинска држава, по зголемените меѓународни апели за заживување на напорите за постигнување решение со две држави по деценискиот конфликт.

Партијата Ликуд на Нетанјаху соопшти дека 99 од 120 пратеници гласале за поддршка на одлуката, која е усвоена од владата претходно оваа недела.

Ставот на Израел е исто така дека секој траен договор со Палестинците мора да се постигне преку директни преговори меѓу страните, а не со меѓународни диктати.

Војната во Газа, која беснее по ненадејниот напад на Хамас на 7 октомври 2023 година, е последниот во серијата конфликти меѓу Израелците и Палестинците што трае седумдесет години и континуирано го дестабилизира Блискиот Исток.

Напорите за постигнување решение со две држави се во мирување од 2014 година. Американскиот претседател Џо Бајден, исто така, се обидува да постигне поширок договор на Блискиот Исток, кој исто така би вклучувал нормализација на односите меѓу Израел и Саудиска Арабија и другите арапски држави , како и формирање на палестинска држава.

Јакимовски: На Македонија ѝ треба квалитетен претседател

Вечерва својата кандидатура за претседател ја објави и претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски…

Јакимовски во обраќањето пред членството рече дека на Македонија ѝ е потребен квалитетен претседател, со што ја најави својата кандидатура за претседателските избори.

притисни ентер