Уште една срамна реакција на ЗНМ, а првите нивни лица мораат веднаш да си дадат оставка!

ЗНМ ги премина сите црвени линии на колегијално но истовремено и правно толкување на позитивните законски прописи. Господо од ЗНМ, прочитајте го Законот за Медиуми чл.2 став 1 и став 3, и прекинете да ја замајувате јавноста!

Денес екс колегата Горан Трпеноски доби пресуда од граѓанскиот суд за тужбата за надомест на нематеријална штета за претрпен страв и душевна болка како и за спреченост на правото за информирање при известувањето од организираниот напад на Собранието на 27 април 2017, поднесена во функција на новинар на порталот SDK.mk

Да немаме дилема, сите оние кои беа во Собранието на 27 Април МОРА да добијат нематеријална штета за вистински претрпениот страв, но ќе мора да се најде друга основа за исплата на истата. Канал 5 му дава потполна поддршка на колегата Трпеноски, но и на колешките Мрѓа и Стојановска - зарем мора да постоја видливи рани на нивните тела за да правосудниот систем сфати дека многу колеги доживеаја трауми, и за тоа МОРА да добијат било каква сатисфакција.

Но, за жал, а пред се поради неразумноста на ЗНМ во минатото, образложението на судот е 100% точно од причина што порталите не се вметнати во правниот промет на Македонија, особено не во Законите кои се посветени и ги регулираат медиумите па така Законот за Медиумите член 2, во став 1 и став 3, јасно предвидува кој се е медиум:
И се вели:
Став 1. Медиуми се средства за јавно информирање, односно каков било вид на комуникација како весници, магазини, програми на радиото и телевизијата, телетекст и други средства за дневно или периодично објавување на уреднички обликувани содржини во пишана форма, звук или слика, со цел да се информираат и задоволат културните, образовните и другите потреби на пошироката јавност. Медиуми не се билтени, каталози и други форми на публикации, независно од средството за објавување, наменети исклучиво за огласување, образовниот систем или за деловна коресподенција, за работата на трговските друштва, установите, здруженијата, политичките партии, државните и судските органи, јавните претпријатија, правни лица со јавни овластувања и верските организации. За медиуми не се сметаат и весниците и билтените на образовните институции, “Службен весник на Република Македонија“, публикациите на единиците на локалната самоуправа, плакатите, летоците, проспектите и транспарентите
Став 3: Издавач на медиум е физичко или правно лице кое врши дејност на издавање на печатен медиум, или емитување на радио и телевизиски програми (радиодифузери);

За да ја потсетиме јавноста во 2013 год. кога се носеа двата Закони поврзани за медиумите ( Закон за Медиумите и Законот за Аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ), најголеми противници за да порталите бидат вметнате во регистарот , а не регулирани во овие горепосочени Закони беа токму ЗНМ и нивните „пријателчиња“ СЕММ и Синдикатот. Притискаа на сите „страни“ само за да не бидат дел од Законската регулатива, нешто што сега им се враќа како „каменот од блиску доаѓа“.
И сега кога судот постапува по словото на Законот, а што наскоро ќе постапи и по словото на законот за една кабелска ТВ која има врска со Кабелски ооператор, судството - не чини!

Затоа, нашата компанија бара промптна оставка од нелегитимниот Претседател на ЗНМ , Младен Чадиковски кој долго време беше и прв човек на информативната редакција на ТВ24, нешто што е етички бесмилсено и беспредметно дури да се спомене а камоли коментира , и директорот на ЗНМ , кој беше и Директор на ова исто „здружение “ во 2013 год. , Драган Секуловски, со цел новинарската фела конечно да се врати во рацете на професионалците, и пред се за да не ни се случуваат вакви формално-правни коректни пресуди, но етички - не.

Соопштението на ЗНМ

Џеј Ло во секси поза, чија е раката на нејзиниот задник? (ФОТО)

Додека има гласини за наводно помирување на поранешната двојка, Џенифер Лопез и Бен Афлек, Лопез реши да ги игнорира сите гласини и да се посвети на работата.

Таа снима во Мајами, а нејзиниот стилист Роб Зангарди објави фотографии од Џеј Ло во предизвикувачка модна комбинација. Носи црвен фустан со длабок шлиц и наметка.

Модната комбинација ја надополнила со големи обетки и неутрална шминка.

„Тој сјај на Џеј Ло“, напишал стилистот покрај фотографијата.

Освен што нејзините обожаватели делат комплименти, тие забележале и нечија рака на нејзиниот задник.

„Ова е најсексипилното нешто што некогаш сум го видела“, „Каде можам да се пријавам за да работам со тебе?“, „Кој е среќникот што ти го држи задникот?“, „Кралица“, се само некои од коментарите.

Имено, човекот на фотографијата е шминкерот Скот Барнс.

Ги имитира топлес позите на Ирина Шајк, па доби повеќе лајкови (ВИДЕО)

Снимката со Ирина Шајк, во кое ги покрива градите со раце, на Инстаграм ја погледнале 1,5 милиони луѓе, но пародијата на австралиската комичарка собрала дури 800 000 прегледи, и тоа за три дена помалку.

Селест Барбер се прославила со ироничните и смешни имитации на совршени, често нереални фотографии од познати личности, а последна на удар беше 35-годишна руска манекенка.

„Буахахааха“, „Ме убиваш секој пат“, „Умирам од смеа“, се само некои од реакциите, кои се прилично чести кога станува збор за нејзините имитации, на кои таа ја изгради својата слава на Инстаграм.

Имено, 7,9 милиони луѓе ја следат на таа социјална мрежа.

Кинески ровер ноќеска ќе се обиде да слета на Марс

Кина треба да се обиде да го спушти својот прв ровер на Марс вечерва околу 1 часот по полноќ. Станува збор за многу ризичен потфат што успешно го постигнале само половина од леталата што стигнале до Црвената планета.

Слетувањето е предвидено за сабота во 1 часот по полноќ, иако засега Кинеската национална вселенска агенција (ЦНСА) сè уште официјално не го потврдила тоа.

Планирана е мисијата наречена Тијанвен-1 (Прашања до рајот) во две фази. Првата фаза, испраќањето на леталото во орбитата на Марс, беше успешно завршена. За време на втората, кинеското вселенско летало би требало да спушти орбитер и ровер на Марс.

Тијанвен-1 се состои од три компоненти: орбитер, летало и роботско возило, а масата на целото вселенско летало е околу 5 тони. Ќе се обиде да слета на копно со роверот на површината, додека орбитерот ќе продолжи да кружи околу Црвената планета.

Роверот со соларен погон е тежок 240 килограми, а по слетувањето три месеци ќе бара биомолекули и други знаци на живот, по што неговата мисија завршува. Орбитерот, пак, треба да кружи околу Марс уште две години.

Роверот наликува на роверите на НАСА 2000 Спирит и Опортјунити, а се напојува со соларни панели.

Кога станува збор за истражување на Црвената планета, досегашната статистика е добро позната - скоро половина од сите претходни обиди не успеале. Првиот обид на Кина да испрати сателит „Јингхуо-1“ на Марс пропаднал бидејќи нејзиниот руски носач престанал да работи и се урна во Тихиот океан.

Доколку Тјанвен-1 безбедно слета на тлото на Црвената планета, тоа ќе биде првото слетување на Марс во последните неколку децении, што не било извршено од НАСА. Иако Советскиот сојуз го спушти леталото на површината на Марс во 1971 година, тоа престанало да работи 110 секунди по слетувањето, по што е изгубен контакт со него. Досега само САД успеале да слетаат на Црвената планета, осум пати од 1976 година.

Повеќе од половина од леталата што требало да ја допрат земјата на Марс или експлодирале, или изгореле, или се скршиле на површината.

Во случај мисијата да успее, Кина ќе стане трета земја во светот која успешно ќе слета на површината на планетата или втора чиј ровер детално ја истражува оваа далечна планета.

притисни ентер