Уште една непроспиена ноќ за скопјани - чувајте се од напади на паника!

Скопјани трет ден живеат со земјотресите. Страв дали наредниот ќе биде посилен од неделниот со јачина од 5,3 степени. За сите најтешка е неизвесноста. Но научиле дека паниката е најстрашна и се обидуваат да останат мирни.

17 тимови на ИЗИС заедно со градот Скопје и останатите општини на терен ја проверуваат состојбата на училиштата и градинките. Градоначалникот на општина Аеродром објасни дека нема голема бројка на отсутни ученици и деца во градинките.

Од Градската хируршка болница „Наум Охридски“ објаснија дека по синоќешниот земјотрес најчестите пациенти биле со напади на паника кои не можеле да се смират. Психолозите апелираат на поголема смиреност, бидејќи паничните напади може да направат сериозни нарушувања на здравјето. 


притисни ентер