Хашим Тачи пет часа бил сослушуван од хашките обвинители

Косовскиот претседател Хашим Тачи беше на распит во Специјалното обвинителство за злосторства на ОВК во Хаг повеќе од пет часа.

По напуштањето на просториите на Хашкиот трибунал, Тачи изјави дека неговиот американски адвокат, Пјер Ричард Проспер, одговорил на прашањата и интересите на Специјалното обвинителство и дека испрашувањето ќе продолжи утре.

Адвокатот Аријанит Коци во емисијата Фронтал на Т7 рече дека фактот дека Тачи не ги напуштил просториите на Обвинителството во Хаг дури и по повеќе од 5 часа, покажува дека тој не се бранел со молчење, пренесува „Газета експрес“.

Друга причина зошто претседателот се уште е во Специјалното обвинителство во Хаг може да биде барањето за привремена забрана, затоа што тоа е исто така предвидено со закон, рече Коци, додавајќи дека веројатноста за тоа е мала.

"Ако нема технички проблеми со уредите за снимање или преведувачите, прашањето што го продолжува разговорот може да биде дека Тачи не се бранел со молчење или нешто друго што не сакам да го споменам. Можеби тоа е барање за привремена забрана, тоа е предвидено со закон, но не верувам дека се случило вакво нешто. Понекогаш рочиштата траат подолго, затоа што на крајот има некои потписи “, рече Коци.

Тој додаде дека е очигледно дека претседателот не молчи, затоа што не постои логика тој да седи 5 часа и да не зборува “.

„Одбраната со молчење е исто така законско право“, рече Коци за Т7.

Кабинетот на специјалниот обвинител на 24 јуни објави дека Тачи и лидерот на ДПК Кадри Весељи се обвинети.

Тачи, Весели, но и други лица, чии имиња не биле објавени во тоа време, се товарат во обвинението за „низа злосторства против човештвото и воени злосторства, вклучително и убиства, присилно исчезнување, прогон и тортура“.

Во обвинението се тврди дека тие се кривично одговорни за скоро 100 убиства.

Жртвите на злосторствата во обвинението се стотици лица чиј идентитет е познат, вклучувајќи косовски Албанци, Срби, Роми и луѓе од други националности, како и политички противници.

Судот, исто така, обвини двајца службеници за време на попречување и нарушување на работата на тој суд, дури и водење на тајна кампања за укинување на законот за специјализираните одбори.

Тесла продолжува со зајакнување на батериите и намалување на цените

Освен што успеа да стане највредна компанија, Тесла успеа да постигне уште неколку работи. Најавите се подеднакво интересни.

Tesla Motors, компанија која никогаш не можела да заклучи позитивна година, успеа во невозможното. Таа ја прегази јапонската Тојота, компанија која произведува околу 30 пати повеќе автомобили и го зазеде врвот на листата на светски производители на автомобили по пазарна капитализација. Благодарение на растот на вредноста на акциите, вредноста на Tesla се искачи на 209 милијарди долари, додека Toyota вреди за 4 милијарди долари помалку. И тоа се случи на 1 јули.

Исто така, има добри вести за постојните сопственици. Tesla ја подигна моќноста на полнење на своите Superchargers на 250 kW, што значи дека, на пример, Model 3 добива опсег од 120 км по пет минути полнење. Моделите S и X неодамна можат да достигнат до 225 kW, а сега границата е зголемена на истите на 250 kW. Тесла ова достигнување го комерцијализира на 1000 км на час, што значи опсег од 1600 км за еден час полнење.

На оние кои неодамна го купиле Tesla Model Y нема да им се допадне ова.Имено, производителот забележително ја намалиле цената на своите модели без никакво соопштение или објаснување. Ова важи и за најновиот модел Y, а истиот, како и моделот 3, падна во цената за 3.000 долари. Сега започнува од 51.190 долари.

Претходно, Model S и Model X веќе беа поевтинети, за дури 5.000 долари, додека Model 3 беше поевтин за 2.000 долари.

Tesla Motors објавува и за батериите. Овој пат станува збор за издржливоста. Тие најавија нова технологија која ќе овозможи една батерија да покрива милион милји, или околу 1,6 милиони километри.

Актуелните батерии во Tesla можат да траат до 800.000 км или до околу две илјади полнења или празнења, во зависност од тоа како се гледа.

Полицијата привела едно лице кое повикувало на пречрктување на гласачки ливчиња

Попладнево полицијата повикала едно лице, а според неофицијални информации трага по уште двајца кои повикале на гласачите да го пречкртаат името ,,Северна” од гласачкото ливче...

На оваа тема во вестите ја вклучуваме Јана Јосифоска со последните информации.

притисни ентер