Ураганот „Николас“ стана тропска бура со силни дождови во Тексас и Луизијана (ВИДЕО)

Обилни дождови денеска ги погодија Тексас и Луизијана, бидејќи ураганот Николас ослабна во тропска бура и постои можност за поплави и прекин на електричната енергија.

Ова е втора голема бура што му се заканува на регионот во последните недели, откако Ида уби повеќе од дваесет луѓе во август кога ги опустоши локалитетите во близина на Њу Орлеанс, најголемиот град во Луизијана.

Николас треба дополнително да ослабне и да стане тропска бура до утре, објави Националниот центар за урагани (НХЦ).

Сепак, тоа сепак може да предизвика поплави опасни по живот низ јужните делови на САД во следните неколку дена, предупредува агенцијата.Николас бил околу 50 милји југозападно од Хјустон, Тексас во 4 часот наутро по локално време, и се движел североисточно со 110 милји на час, според NHC.

Претседателот Џо Бајден прогласи вонредна состојба за Луизијана и испрати федерална помош за локалните служби, соопшти Белата куќа.

Николас може да предизвика недостаток на електрична енергија и да ги попречи напорите за реконструкција, откако Ида остави дел од Луизијана без електрична енергија.

Утрово повеќе од 95.000 луѓе во Луизијана биле без електрична енергија, според PowerOutage.us, додека повеќе од 415.000 луѓе во Хјустон се без електрична енергија во еден момент, објави дистрибутерот на електрична енергија Центар Поинт Енерџи.

Гувернерот на Тексас, Грег Абот прогласи вонредна состојба во 17 окрузи и три градови, а спасувачките екипи се распоредени во бродови и хеликоптери за да одговорат на евентуалните поплави.

Градоначалникот на Хјустон, Силвестер Тарнер, апелира до 2,3 милиони граѓани да останат надвор од градските патишта, поради можни поплави.

Училишниот округ Хјустон ги откажа часовите, а неколку десетици училишта во Луизијана и Тексас се затворени од вчера.Хјустон, исто така, од синоќа ги прекина железничките и автобуските линии, а стотици летови на аеродромите Корпус Кристи и Хјустон се откажани или одложени.

Хјустон, четвртиот најнаселен град во САД, беше уништен во 2017 година од ураганот Харви од категорија 4, што предизвика над 350 сантиметри дожд во одредени делови на Тексас и уби повеќе од 100 луѓе.

Фото: Се соблече Елена Китиќ и покажа зошто е сон на секој маж

Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Елена Китиќ, ќерката на фолкерот Миле Китиќ, важи за една од најатрактивните пејачки на естрадата. Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Таа моментално престојува на егзотична дестинација и објавува фотографии од плажа на кои се гледа нејзиното извајано тело.

„Каква риба“, „Убавица“, „Леле“, „Најубава си“, „Преубава, прубава“ - ова се само дел од многуте коментари на фановите.

УЕФА исфрла неколку клубови од евро-натпреварите?!

Шест клубови се под закана од тригодишна суспензија во евро-куповите од страна на УЕФА поради финансиски долгови.

Порто, ЦСКА Софија, Бетис, Санта Клара, Спортинг и Монс Калпе од Гибралтар имаат рок да ја избегнат суспензијата до јануари идната година. Најдолжен е Порто со 300 000 евра, Спортинг и Бетис мораат да платат по 250 илјади, ЦСКА и Санта Клара по 75.000 а Монс Калпе 15. Сериозна парична казна но без закана за суспензија имаат и Астана со 150.000 евра и романски Клуж со 200.000.

Џорџ Клуни одбил 35 милиони долари - сопругата го поддржала

Актерот Џорџ Клуни изјави дека еднаш му биле понудени 35 милиони долари за еден ден работа, но тој ја одбил понудата откако заклучил дека не вреди.

Оскаровецот и продуцент ја раскажа анегдотата откако еден новинарот за време на интервјуто за „Гардијан“ го праша дали некогаш помислил дека има доволно пари.

„Па, да. Ми беа понудени 35 милиони долари за еднодневна работа за снимање на реклама за авиокомпанија“, рече тој, додавајќи дека се консултирал со Амал, неговата сопруга, и одлучиле дека не вреди. Авиокомпанијата била поврзана со како што вели тој, „земја која иако е сојузник, понекогаш е дискутабилна“.

„Си помислив: Па, ако ми одзема една минута сон, не се исплаќа“, изјави оскаровецот.

Покрај неговата повеќедецениска кариера во Холивуд, Клуни има и големо деловно портфолио, тој има заработено над 40 милиони долари за својата рекламна работа со една швајцарска компанија. Неговата компанија за текила „Casamigos“ беше продадена пред четири години за 1 милијарда долари, објави „Инсајдер“.

притисни ентер