Украинската војска го освои Лиман, градот го напуштија пет илјади војници

Ден по анектирањето на четирите украински региони од страна на Русија, Киев ја интензивира офанзивата на истокот на земјата.. 

Падна рускиот бастион во Украина – Лиман. Руските воени сили, односно околу 5.000 војници кои што беа опколени од страна на украинската војска се повлекоа од градот, а веста ја потврди и официјална Москва. Од Киев соопштија дека одбранбените сили веќе се влезени во досегашното руско упориште, а ваквата ситуација на терен е психолошки значајна, но и значаен чекор напред кон ослободување на Донбас. Украинските сили почнаа да ја наметнуваат својата волја и да го диктираат темпото, а не само да се бранат, а со тоа го трасираат патот кон независноста и територијалниот интегритет, порача претседателот Володимир Зеленски.

Имаме суштински резултати на истокот на нашата Украина, а и јавно се достапни доволно информации, па сите и слушнаа што се случува во Лиман, регионот Доњецк. Тоа се чекори кои што навистина ни значат, а јас сум благодарен на сите наши борци што го спроведоа овој елемент од нашиот одбранбен план кој е навистина важен.

Анектирањето на четирите украински региони од страна на Русија предизвикаа бурни реакции од страна на западот. Американскиот претседател Џо Бајден оцени Путин никого не заплашил со заканите и ќе се брани секоја педа од НАТО територијата.

Америка е целосно спремна заедно со нашите НАТО сојузници да го браниме секој сантиметар од НАТО територијата, секој еден сантиметар. Затоа, г-не Путин да не бидам погрешно разбран за тоа што го велам, секој сантиметар.

Одлуката за анексија на четирите региони, Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје ја отфрли и Турција, која не ја призна ниту анексијата на Крим во 2014 година.

Откако вчера Зеленски аплицираше за членство во НАТО, засега малку надеж има дека ќе добие експресно членство. По барањето на Зеленски, Украина по скратен пат да влезе во Алијансата, советникот за национална безбедност на САД, Џејк Саливен оцени дека процесот на зачленување ќе се остави за некое друго време, но поддршката на терен ќе остане.

Оваа недела најавивме значаен нов пакет од оружје од милијарда долари кој вклучува 18 нови високомобилни артилерии за Украина што е дел од нашата долгорочна посветеност да ги зајакнеме украинските вооружени сили за претстојните години, а очекуваме да имаме уште една најава за безбедносни системи наредната недела.

Во меѓувреме руските патроли го киднапирале Игор Мурашов, генералниот директор на најголемата европска нуклеарна централа стационирана во Запорожје, објави Петро Котин, претседателот на операторот Енергоатом. Засега како што вели неговата судбина е непозната.

Утринскиот ритуал на Новак Ѓоковиќ без кој не му почнува денот! (фото)

Познатиот спортист и еден од најдобрите тенисери во историјата го пронашол својот рецепт за среќа и овој пат го сподели со светот.

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ со години е на самиот врв на популарниот бел спорт, има успешен брак, среќно семејство и им помага на бројни деца преку работата на својата фондација. Многумина се прашуваа како го постигнува сето тоа. Се чини, многу лесно.

Новак се труди во јавноста секогаш да шири само позитивни пораки за охрабрување и да не дозволи никаква животна препрека да го оддалечи од зацртаниот пат. Овој пат тој откри во што е неговата тајна.

- Се молам секое утро. Прво изразувам благодарност за здравјето, за можностите да ја продолжам својата еволуција како мултидимензионално битие во овој живот. Благодарен сум на Бога за моето семејство, за моите чувства, што се будам во голем кревет за да ги видам најубавите изгрејсонца. Благодарен сум за тоа што продолжувам да работам на работите за коишто зборував, за тоа што напорно работам и тренирам, за обврските што ги имам како татко и сопруг - изјави Новак во една прилика.

Тој советуваше секое утро да се прават вежби за смирување на умот и целиот организам, и дека најважно е денот да се започне со позитивни мисли.

-Мора да го правите тоа на дневна основа, без разлика дали тоа е двоминутна вежба за медитација или молитва. Понекогаш навистина немате многу време, но важно е да бидете дисциплинирани и да продолжите со таа пракса. Кога имате отворен ум, подготвени сте да примите сè што ве опкружува во овој прекрасен свет. Ние сме благословени што живееме во овој свет и што поминуваме низ процесот на еволуција. И кога ќе дојдете до прагот на сознанието кои сте, и понатаму продолжувате да трагате по вистината. Тоа ве носи поблиску до Изворот од кој потекнувате и прави да се чувствувате присутно, смирено, исполнето со радост и благодарно што постоите, што постојат сите тие што ве опкружуваат и ве исполнуваат. Тоа е суштината на животот – заклучи Ѓоковиќ.

Катарина Живковиќ во најминијатурно мини што некогаш сте го виделе (фото)

Младата поп уметница ги воодушеви своите фанови со најновиот имиџ, но имаше и такви кои се запрашаа што носи и како функционира во таква комбинација.

Пејачката Катарина Живковиќ редовно настапува во регионот. Нејзината најнова објава на Инстаграм за која доби низа пофалби пред сè за физичкиот изглед, ги збуни нејзините придружници, имено, не им беше најјасно дали во долниот дел носи појас или здолниште.

Сепак, тие го оценија нејзиниот изглед како успешен и се согласија дека пејачката никогаш не изгледала поатрактивно. Во горниот дел Каќа се одлучила за маичка од тул со долги ракави, па привидно изгледа како нејзиното тело да го покрила со тетоважи. Оваа комбинација ја дополнила со долги црвени чизми до над колена.

Поединци на шега прашуваа дали Каќа „го заборавила здолништето некаде по пат“, како и тоа дали може да седи со тоа мало парче облека.

Сепак обожавателите на Инстаграм, каде пејачката ја следат околу 300.000 лица, нејзиниот изглед го оценија како впечатлив.

Овде живеел Саша Поповиќ пред да се збогати, нема да верувате кој му бил дедо (Фото)

Хармоникашот и човекот одговорен за кариерите на бројни млади пејачи, Саша Поповиќ, може да се пофали со многу интересна животна приказна.

Еден од најмоќните и секако најбогатите луѓе на регионалната музичка сцена е роден во 1954 година во Нови Сад, каде живеел до 1996 година кога се преселил во Белград. Со своите баба и дедо, родителите и пет години постарата сестра живеел во парохискиот дом покрај Николаевска црква каде што служел неговиот дедо. Стеван Поповиќ бил свештеник три децении.

Едно време се шпекулираше дека токму дедото на Поповиќ ги венчал Алберт и Милева Ајнштајн во Николаевската црква.

- Не знам дали дедо ми ги крстил децата на Милена и Алберт Ајнштајн. Она што е сигурно е фактот дека тој беше првосвештеник 30 години, во периодот 1933-1963 година – изјави еднаш Поповиќ за локалните медиуми.

Како дете сакал да игра фудбал, па татко му го одвел на првиот натпревар на фудбалскиот клуб „Војводина“ кога имал осум години. Оттогаш фудбалот му станал главна преокупација. Неколку години тренирал во Војводина и сонувал професионално да се занимава со тоа. Сепак, животот го одвел во сосема друга насока.

Неговиот татко му купил хармоника, а подоцна Поповиќ се запишал во средно музичко училиште и ја продолжил музичката кариера. Веќе на 17 години имал свој оркестар со кој настапувал на разни веселби. Со емотивна и финансиска помош на родителите го основал оркестарот „Лира шоу“ со кој доживеал голема популарност. Пресвртот се случил кога Милован Илиќ Минимакс во неговата емисија „Претежно ведро“ на гостите им пуштил снимка од настапот на оркестарот на Поповиќ. Тогаш Брена го добила прекарот „Лепа“, а оркестарот „Лира шоу“ официјално станал „Сладки грех“.

Инаку, Саша Поповиќ е во среќен брак со Сузана Јовановиќ со кого ја имаат ќерката Александра. Сузана од првиот брак го има и синот Даниел.

притисни ентер