Украина започна противнапад во близина на Изум

Украинските воени сили започнаа контраофанзива недалеку од рускиот град Изум, каде што ја напаѓаат клучната руска линија на напад на источна Украина, изјави гувернерот на регионот Харков.

Голема и успешна контраофанзива на таа руска линија на напредување ќе резултира со тежок неуспех на Москва во битката за Донбас, источноукраински регион што Русија се обидува целосно да го окупира.

Руските сили се обидуваат да се пробијат јужно од Изум, обидувајќи се да ги заобиколат украинските сили кои ја држат одбраната на линијата на источниот фронт. „Насоката Изум е сè уште најтешкиот дел“, ја коментираше ситуацијата регионалниот гувернер Олех Синегубов на социјалните мрежи.

„Таму нашите вооружени сили тргнаа во контраофанзива. Непријателот се повлекува на некои фронтови, што е резултат на упорноста на нашите вооружени сили“, напишал тој. Украинските сили повторно ја зазедоа територијата во североисточниот дел на земјата, одбивајќи ги Русите од вториот по големина град во Украина, Харков, во најбрзото напредување откако московските трупи се повлекоа од Киев.

Украинците уништија делови од руски конвој оклопни возила додека руските сили се обидуваа да ја преминат реката во Донбас, според снимките од украинската армија споделени во петокот. Украинскиот министер за одбрана претходно предвиде уште многу недели жестоки борби.

Русија ја нападна Украина на 24 февруари, упатувајќи се кон главниот град, но не успеа да влезе во Киев, а потоа се повлече и го фокусираше своето воено напредување кон југ и регионот на Донбас.

Официјална Москва на 19 април објави дека е започната втората фаза од „специјалната воена операција“. Во соопштението се наведува дека целта на операцијата е да се разоружа Украина и да се заштити од фашистите. Киев и западните сојузници го отфрлаат ова тврдење како лажен изговор за започнување на неиспровоцираната агресија.

За попладне и вечер најава за изолиран развој на пороен дожд, грмежи, ветер..

Времето денеска е сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Попладне и во вечерните часови ќе има изолиран развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град.

Максималната температура ќе биде во интервал од 30 до 35 степени, УВ индексот ќе биде осум.

Во Скопје времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има услови за краткотраен пороен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи до 34 степен.

Од УХМР најавуваат дека под влијание на влажна и нестабилна маса утре попладне и за време на викендот времето ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд (за кратко време поголема количина), силни електрични празнења, силен ветер (над 70 км/час) и појава на град.

Во недела дневната температура ќе се намали за неколку степени.

Утре попладне и за време на викендот пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Под влијание на влажна и нестабилна маса утре попладне и за време на викендот времето ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд (за кратко време поголема количина), силни електрични празнења, силен ветер (над 70 км/час) и појава на град.

И во Скопската Котлина за време на викендот времето ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, повремено и во форма на краткотрајно невреме.

Во случај на појава на електрични празнења од УХМР препорачуваат поголема внимателност, да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Без вода неколку улици во Центар

Без вода денеска ќе бидат дел од корисниците на улица „Киро Крстевски Платник" до „Коста Неделковски", „Златко Шнајдер" и уметничкото училиште во Општина Центар.

Прекинот во водоснабдувањето, како што соопшти ЈП „Водовод и канализација" – Скопје, е поради уличен дефект на водоводна цевка Ф 80мм. на улица „Златко Шнајдер" крстосница со „Киро Крстевски Платник".

притисни ентер