Учениците во земјава по завршување на основото и средно образование добиваат знаење како за 7,3 години учење

 Индексот на човечи капитал на Светска банка во земјава во периодот 2010 – 2020 година се зголемил од 0,54 на 0,56, но сепак е понизок споредено со просекот во регионот на Европа и Централна Азија и земјите со висок среден приход.

Според Индексот на човечки капитал, дете родено денес во Македонија ќе достигне 56 проценти од својот потенцијален човечки капитал кога ќе порасне, во споредба со она што би можело да го достигне доколку има квалитетно образование и здравствена заштита.

– Дете, кое во Македонија започнува со училиште на четиригодишна возраст се очекува да заврши 11 години предучилишно, основно и средно образование додека да наполни 18 години. Меѓутоа, кога годините на школување ќе се приспособат според квалитетот на наученото, тоа е еквивалентно на само 7,3 години, што значи дека има јаз во учењето од 3,7 години, се наведува во извештајот на Светска банка. Индексот на човечки капитал, кој ги мери резултатите од човечкиот капитал низ целиот свет пред пандемијата.

Во него за резултатите во здравството во земјава се наведува дека 99 од 100 деца родени во Македонија доживуваат до петгодишна возраст.

– Македонија од 2010 година направи значителни напори во подобрување на резултатите во образованието и здравството, но сѐ уште постојат предизвици. За подобрување на човечкиот капитал, земјата треба да инвестира повеќе во квалитет и рамномерен пристап во образованието, вели Масимилиано Паолучи, директор на Канцеларијата на Светска банка во земјава.

Тој додава дека исто така, многу е важно и зајакнување на системот за превенција од хронични незаразни болести, преку подобрување на скринингот, управувањето и контролата.

Изветајот наведува дека земјите од регионот имаат релативно повисоки приходи, така што се во можност да инвестираат повеќе во основно образование и здравствени услуги, споредено со посиромашните земји.

– Владите во Европа и Централна Азија дадоа приоритет на инвестициите во здравството и образованието, кои се главни двигатели на растот и развојот. Сепак, за предизвиците предизвикани од КОВИД-19 потребен е посилен одговор на политиките, што вклучува поголемо користење на технологијата со цел подобрување на услугите и подобрени програми за социјална заштита, со цел постигнување подобар квалитет на образованието и здравствените услуги за граѓаните, порачува Ана Бјерде, потпретседатлка на Светска банка за регионот на Европа и Централна Азија.

Извештајот вклучува и десетгодишна анализа за развојот на човечкиот капитал од 2010 до 2020 година во 103 земји. Албанија, Азербејџан и Русија се меѓу 10-те земји кои бележат прогрес во здравството и образованието.

Резултатите покажуваат дека во здравството во регинот се релативно добри, во рамки на глобалните стандарди.

Во последните 10 години, смртноста на децата значително е намалена во Азербејџан, Казахстан и Турција, а забележано е значително намалување на стапките на забавување во развојот кај децата во Албанија, Азербејџан, Македонија и Турција. Стапката на смртност кај возрасните е намалена особено во Казахстан, Русија и Украина, но се уште останува висока во повеќето земји.

Во делот на образованието извештајот покажува дека во просек, квалитетот на образованието не се подобри во целиот регион во изминатата деценија.

Од Светска банка во извештајот наведуваат дека сепак, пандемијата предизвикана од КОВИД-19 се заканува на досегашните придобивки, додека владите се трудат да ги одржат здравствените и образовните услуги соочени со ограничувањата за заштита на јавното здравје, вклучително и затворање на училиштата.

Индексот на човечки капитал на Светска банка го разгледува патот на детето, од раѓање до 18 години, според утврдени стандарди (показатели) како што се: преживување на децата (од раѓање до 5 години); очекувани години на основно и средно образование прилагодени според квалитетот на образованието; забавување во развојот кај децата; и стапки на преживување кај возрасните. Индексот на човечки капитал 2020 базиран на податоци до март оваа година, обезбедува основа од периодот пред пандемијата, што може да помогне во информирањето на здравствените и образовните политики и инвестициите за пост-пандемиско закрепнување.

Светска банка помага на владите во развој на долгорочни решенија преку кои ќе изградат поотпорни, инклузивни економии во периодот по пандемијата. Примери за таквата работа ја вклучува Украина, каде Светска банка помага во зајакнување на одговорот на земјата во борба против КОВИД–19, и вклучува модернизација на одделите за итна помош и одделенијата за мозочен удар во 40 болници, како и обука за илјадници доктори во Украина. Во Турција, Светска банка го поддржува развојот на ТВ и дигитални содржини за комбинирано поучување и учење кога училиштата повторно ќе се отворат. /МИА.

„Монструм" продолжува со сведоци на одбраната

Одбраната на обвинетите за петкратното убиство кај Смилковското Езеро во април 2012 година, на денешното рочиште ќе ги престави своите сведоци.

Судскиот предмет „Монструм” е во фаза на доказна постапка. На претходните рочиште сведочеа разни полициски службеници како од Крим техника, така и од Одделениото за претрес, односно од Центарот за известување и командување на МВР. Заедничко нешто на сите овие сведоци беше дека не се сеќават добро на настанот, од причина дека се поминати повеќе години.

За убиството на момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски во април 2012 година обвинети се Алил Демири и Африм Исмаиловиќ (во бегство) и Агим Исмаиловиќ, Фејзи и Хаки Азири и Сами Љута.

Судењето за овој предмет го води судската двојка Огнен Ставрев и Осман Шабани, додека обвинението го застапуваат обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски. /МИА

Дневен хороскоп за 21.септември 2020 година

Дневен хороскоп за понеделник, 21.септември 2020 година.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Некои ќе бидат доста слаткоречиви и брзи во делењето комплименти. Не забаровајте да бидете убедливи.

Кариера

Ќе знаете да се прилагодите кон секоја нова ситуација , зашто вашиот шарм и способност за дипломатија ќе бидат на завидно ниво.

Здравје и совет

Останете свои.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Вашиот живот ќе биде уреден ; а вие ќе бидете оптворени за секој предлог на партнерот. Ќе ја користите и интуицијата во љубовта.

Кариера

Се наоѓате во фаза на истраѓување на малите нешта , што би можеле да придонесат кон поголем успех во работењето.

Здравје и совет

Доаѓате до нови решенија.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Денеска ќе добиете можност заедно да се тргнете од вообичаените места на движење било преку излет или патување.

Кариера

Веројатно уште подобро ќе се поврзете со колегите , кои не се од местото каде што работите. Тоа ќе биде конструктивна соработка.

Здравје и совет

Проверете го автомобилот.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Денеска ќе блескате и ќе се обидете да ја привлечете личноста што ви е симпатична. Ќе настојувбате што побргу да преминете од зборови на дела.

Кариера

Без оглед што можете да сметате на поддршката од колегите , вие и натаму ќе имате потреба да се докажувате. Тоа е професионализам.

Здравје и совет

Смирете ги страстите.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Ќе се прашувате колку вреди вашата врска или односот. Очекувавте нешто повеќе , а до тоа треба уште да поработите.

Кариера

Минливи издатоци што не биле планирани , малку ќе ве загрижат. Сепак , набргу ќе најдете начинза тоа да го надоместите.

Здравје и совет

Планирајте ги работите.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Во попладневните часови вашата сакана личност ќе престане да ги повторува своите барања и ќе се симне на земја.

Кариера

Ќе бидете кооперативни , иако нема во се да се согласите со соработниците. Но , овој зрел пристап подоцна ќе донесе резултати.

Здравје и совет

Проверете си ја крвната слика.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Вашата љубезност и шарм ќе ви донесе уште некое познанство или дополнителни поени во веќе постоечката врска.

Кариера

Треба да се потпрете на конкретните резултати , што можат да се измерат. Само така ќе може да продолжите кон успесите.

Здравје и совет

Бидете умерени.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Доколку се фокусирате на својата смиосла за хумор, ќе успеете да победите и да ги оттргнете своите љубовни грижи.

Кариера

Иако изгледа како еден наизглед неважен проблем да е решен , но вие сте личноста која треба да се потруди за се да биде како што треба.

Здравје и совет

Бидете сериозни.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Вашиот љубовен план би можел да ве изневери. Не е ниту паметен , ниту морален. Подобро да ги послушате пријателите.

Кариера

Денеска нема да бидете реални во проценките на работата. Потребно е што повеќе да се поврзете со другите и да ги следите.

Здравје и совет

Претерувате со консумација на слатки.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Поголем дел од денот ќе го минете во разгледување на вашите приоритети во љубовниот живот. Ќе има тука големи дилеми.

Кариера

Нема да бидете целосно задоволни од со финансиската состојба , а во исто време ќе бидете склони кон трошење.

Здравје и совет

Најдете златна средина.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Ќе биде потребна дипломатија зџа вие и саканата личност да ги усогласите ставовите на кој начин ќе уживате.

Кариера

Пазете се од илузии и заблуди . Денеска нема да бидете објективни во проценките.

Здравје и совет

Не претерувајте со алкохолот.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Пред вас се нови предизвици , што ќе ве инспирираат за поголема активност во љубовта. Ќе најдете рамнотежа.

Кариера

малите финансиски издатоци ќе го направат овој ден малку нестабилен , но тоа е минливо.

Здравје и совет

Можна е кашлица.

Бајден бара од Сенатот да не гласа за избор на врховен судија пред изборите

Демократскиот кандидат за претседател Џо Бајден денеска побара од Сенатот, каде доминираат републиканците, да не гласаат за кандидатот на Врховниот суд пред претседателските избори.

„Намерата на претседателот Трамп да назначи друга личност за да ја замени Рут Бадер Гинсбург, која почина во петокот, пред изборите на 3 ноември, е едноставно да покаже сурова политичка моќ“, рече Бајден во говорот во Филаделфија.

Таквото назначување, поддржано од Сенатот, ќе го зацементира конзервативното мнозинство во Врховниот суд на шест наспроти три, што може да влијае на законите и животот на САД со децении. Назначувањата во Врховниот суд се доживотни.

Бајден рече дека ако победи на изборите, ќе мора да има шанса да предложи нов судија на Врховниот суд. Тој повтори дека ќе номинира Афроамериканка ако има шанса, што ќе биде првпат во Врховниот суд на САД.

Претходно денес, друга републиканска сенаторка, Лиса Мурковски, рече дека нема да гласа за именување судија на Врховниот суд пред изборите. Со тоа таа стана вториот републикански сенатор од вкупно 53 од 100 места во Сенатот што јавно изрази несогласување со намерата на Трамп.

Вчера слична изјава имаше и сенаторката Сузан Колинс од Мејн. Трамп најави дека следната недела ќе ги објави номинациите за испразнетото место на Рут Бадер Гинсбург.

Повеќето Американци, вклучително и многу републиканци, сакаат наследникот на Рут Бадер Гинсбург во Врховниот суд на САД да биде одреден од победникот на претседателските избори во ноември, покажува анкетата на Ипсос објавена денеска од Ројтерс.

Анкетата спроведена во целата земја спроведена на 19 и 20 септември, по објавувањето на смртта на судијата Гинсбург сугерира дека многу Американци не се согласуваат со планот на Трамп.

Анкетата покажа дека 62 проценти од Американците се согласуваат дека местото во Врховниот суд треба да го пополни победникот на изборите. 23 проценти од испитаниците не мислат така, а останатите не се сигурни. 80 проценти од демократите и 50 проценти од републиканците се согласуваат со одложување на именувањето по изборите.

притисни ентер