Турската полиција со солзавец против жените, кои протестираа против насилството од мажите

Турската полиција денеска употреби солзавец врз неколку стотици жени кои протестираа во Истанбул против родовото насилство и против повлекувањето од Истанбулската конвенција, меѓународен договор за заштита на жените.

Демонстрантките со транспаренти како „Ќе се бориме додека не го постигнеме она што го сакаме“ побарале претседателот Реџеп Таип Ердоган да ја врати Истанбулската конвенција, јавува Франс прес.

Турција официјално се откажа од меѓународниот договор во јули, а беше прва што донесе обврзувачки правни норми за борба против родовото насилство.

Конзервативците во владејачката партија АКП велат дека договорот ја поттикнува хомосексуалноста и го загрозува традиционалното семејство.

Со транспаренти како „Не молчи за насилство од мажите“, демонстрантките сакале да ја преминат улицата Исиклал, една од најпознатите артерии во Истанбул.

Поворката се обидела да ги помине полициските барикади, но потоа полицијата со солзавец ја растера толпата.

Од почетокот на годината, според платформата „Ќе го запреме феминицидот“ во Турција се убиени 345 жени, а во 2020 година 410.Неколку активистки за правата на жените изјавиле за Франс прес дека жените се чувствуваат поранливи и помалку заштитени откако Турција се повлече од Истанбулската конвенција.

Разбојници ја убиле сопругата на легендарен музичар

Сопругата на легендарниот музичар Кларенс Авант е убиена во вторникот во нејзиниот дом во елитната населба Трусдејл Естејтс во Лос Анџелес.

Имено, таа била убиена од крадци кои упаднале во нивната семејна куќа.

Полицијата на Беверли Хилс била повикана во куќата во Трусдејл Естејтс во вторникот вечерта околу 2.30 часот по полноќ, откако на телефонскиот број 911 добиле повик дека некој бил застрелан и убиен.

Сопругата на Авант, Жаклин Авант, итно била пренесена во болница, каде што подоцна починала. Таа имала 81 година.

Семеен извор изјавил за ТМЗ дека разбојниците пукале додека влегле во куќата и ја погодиле сопругата на Авант.

Авант (90) во тој момент бил дома, но не е јасно дали е повреден во нападот.Легендарниот музичар беше примен во Куќата на славните во октомври, а покрај него беше неговата сопруга.

Нивната ќерка Никол Авант е во брак со извршниот директор на Нетфликс, Тед Сарандос.

СЗО: За неколку дена ќе знаеме колку е заразен омикрон

Светската здравствена организација очекува за неколку дена да има повеќе информации за тоа колку е заразен новиот сој на корона, омикрон, изјави денеска техничкиот директор на СЗО Марија ван Керхове.

Во соопштението се посочува дека СЗО ќе има податоци за омикрон многу побрзо од предвиденото, бидејќи Женева претходно соопштила дека ќе бидат потребни недели за да се добијат податоците, пренесе Ројтерс.

Некои од главните прашања се дали сојот е позаразен или отпорен на заштитата од вакцини, а одговорите треба да се почекаат, се додава.

Софија Вергара на луда латино забава во кругот на семејството (ВИДЕО)

Софија Вергара (49) изгледа сензационално на прославата на американскиот Ден на благодарноста, а актерката на социјалните мрежи се пофали со фотографии и видеа од забавата на која присуствуваа членовите на нејзиното семејство.

На ѕвездата од ТВ серијата „Модерно семејство“ и` се придружија помладата сестра, музичарката Вероника (21) и внуката Клаудија (29). Веселото трио танцува пред огледалото, а на Софија подоцна во танцовите чекори и се придружила и нејзината баба.

Се чини дека на споменатата забава не присуствувал актерот Џо Манганиело (44) за кого заносната американско-колумбиска дива се омажи во 2015 година.

- Среќна шеста годишнина од бракот, љубов моја! Уште многу години заедно! Те сакам – напишала Софија на Инстаграм во вторникот.

Двојката се свршила на Божиќ за време на романтичен одмор на Хаваи во 2014 година, само шест месеци откако Вергара раскинала со Ник Лоеб. Тие се венчале во 2015 година во Палм Бич, Флорида. Заедно немаат деца, а Софија е мајка на 27-годишниот син Манол, кој го доби со поранешниот сопруг Џо Гонзалес.

притисни ентер