Турција: Неутрализиравме повеќе од 300 курдски милитанти

Турција објави дека повеќе од 300 курдски милитанти се „неутрализирани“ во офанзивата започната во неделата во северна Сирија и северен Ирак.

„Операцијата „ Claw-Sword “ е во тек со одмазднички воздушни напади и возила за копнена поддршка. Досега се неутрализирани 326 терористи“, вели министерот за одбрана Хулуси Акар, пренесе државната новинска агенција Анадолија.

Анкара го користи терминот „неутрализиран“ за убиени или заробени милитанти. Операцијата е насочена кон Единицата за заштита на народот (YPG) и забранетата Курдистанска работничка партија (PKK).

Операцијата уследи една недела по бомбашкиот напад во Истанбул во кој загинаа шест лица, а беа ранети повеќе од 80. Анкара ги обвинува „YPG“ и „PKK“ за нападот, но двете групи ги отфрлаат обвинувањата. Во меѓувреме, Акар ги негираше информациите дека во турските напади е погодена област во близина на американската база во Сирија.

Не доаѓа предвид дека ќе им наштетиме на коалициските сили или на цивилите“, рече министерот. Вашингтон ја поддржува „YPG“ во борбата против милитантите на Исламската држава. Предупреди и дека турската офанзива може да ги загрози тие напори.

Мадона продолжува со чудни објави: Губи фанови побргу од тонењето на Титаник

Кралицата на попот и понатаму ги загрижува обожавателите со своите објави на социјалните мрежи.

Така таа неодамна објави видео во кое носи црна маска од тантела додека пркосно држи црно стапче во устата и, изгледа, се снима себеси.

Следбениците тешко се справуваат со прилично необичните објави на Мадона и масовно негодуваат на однесувањето на нивниот „некогаш омилен уметник“.

- Некој да ѝ ја смени терапијата на Мадона. Ги плаши децата и ги губи обожавателите побрзо отколку што потона Титаник, напишал еден корисник на Инстаграм.

– Претпоставувам дека некои луѓе уживаат да ја гледаат оваа бизарно облечена баба, додаде друга.

- Што се случи со Мадона? Полуде. Таа беше мојот омилен уметник додека растев. е**но го изгуби умот, пишува во друг коментар.

Од друга страна, некои излегоа во нејзина одбрана, посочувајќи дека пејачката е провокативна од почетокот на кариерата.

- Сите имаат што да кажат за нејзиниот изглед. Нејзините постапки ви прават непријатност, а уметноста токму тоа треба да го прави - да провоцира. Запрашајте се зошто се грижите толку многу. Запрашајте се зошто тоа ви пречи. Дали мислите дека таа се грижи што мислите вие? Знаете ли што мисли таа за вас? Ништо, заклучила еден обожувателка.

Никола Попоски и Бојан Маричиќ во „Само вистина“

Во понеделник 12.12.2022 гости ќе бидат Никола Попоски и Бојан Маричиќ

Бајден наредната седмица ќе ја објави поддршката за прием на Африканската унија во Г20

Американскиот претседател, Џо Бајден, наредната седмица ќе ја соопшти поддршката на СAД за прием на Африканската унија во Групата Г20 на најголемите светски економии како постојани членки, изјави денеска претставник на Белата куќа.

Бајден ќе го соопшти тоа за време на Самитот на американско-африканските лидери во Вашингтон, изјави советникот на Белата куќа, Џад Девермонт.

„Потребни ни се повеќе африкански гласови во меѓународните разговори за глобалната економија, демократијата и управувањето, климатските промени, здравјето и безбедноста“, посочи тој.

Претседателот на Африканската унија и претседател на Сенегал, Меки Сал, и претседателот на Јужна Африка, Сирил Рамафоса, го повикаа Бајден да ја зголеми нивната застапеност во Г20, изјави Девермонт за весникoт „Вашингтон пост“.

Јужна Африка е единствената земја членка на Г20 од Африка.

притисни ентер