Турција и Чешка го ратификуваа пристапниот протокол за НАТО

Со ратификацијата на пристапниот протокол за НАТО од страна на Чешката Република и Турција остануваат уште осум земји кои во нивните парламенти треба да дадат зелено светло за членството на Македонија во алијансата. Official facebook: https://www.facebook.com/Kanal5Televizija/ Web: http://kanal5.mk/ Copyright: OnAir Media Group

Во Франција повторно над 10.000 новозаболени

Во Франција, во изминатите 24 часа се пријавени повеќе од 10.000 нови случаи на коронавирус, шести пат за 12 дена.

Според податоците на Министерството за здравство на таа земја, во изминатите 24 часа биле регистрирани 10.008 случаи, скоро двојно повеќе отколку вчера, кога биле евидентирани 5.298 пациенти.

Ројтерс, сепак, забележува дека бројот на заразени лица пријавени во понеделник е често пати помал поради доцнењето на податоците за време на викендот, и дека во саботата бил забележан рекорден број на заразени лица, 13.498.

Во Франција досега се пријавени вкупно 468.069 случаи на коронавирус.

Земјата денеска пријави уште 78 жртви на корона, со што вкупниот број на починати достигна 31.416.

Путин со критики до САД:Укинувањето на незаконските санкции би му помогнале на светот

Рускиот претседател Владимир Путин рече на Генералното собрание на ООН дека СЗО треба да се зајакне за да го координира глобалниот одговор на пандемијата на коронавирус и предложи конференција на високо ниво за соработка во развојот на вакцините.

„Предлагаме да се одржи онлајн конференција на високо ниво, која би се одржала наскоро, за земјите кои се заинтересирани да соработуваат во развојот на вакцините против коронавирус“, рече Путин.

„Ние сме подготвени да го споделиме искуството и да продолжиме да работиме со сите држави и меѓународни субјекти, вклучително и во снабдувањето на други земји со руската вакцина, што се покажа како сигурна, безбедна и ефикасна“, рече тој.

Русија беше првата земја што даде регулаторно одобрување за новата вакцина против коронавирус пред да заврши студијата, предизвикувајќи загриженост кај научниците и лекарите за безбедноста и ефективноста на руската вакцина.

Сепак, неколку земји сега размислуваат да усвојат мерки за забрзување на одобрувањето на вакцините.

Путин ги критикуваше САД, велејќи дека укинувањето на „нелегитимните санкции“ ќе му помогне на светот да се опорави од пандемијата на коронавирусот.

„Општо, ослободувањето на светската трговија од бариери, забрани, ограничувања и нелегитимни санкции би одело далеку при ревитализација на глобалниот раст и намалување на невработеноста.

Путин исто така предложи водечките сили да потпишат обврзувачки договор со кој ќе се забрани „поставување оружје, закана или употреба на сила врз вселенските објекти“.

Британка ископала компир,ист како нејзиното куче(ФОТО)

Британка ископала компир што личи на нејзиното куче, а фотографиите воодушевија многумина на социјалните мрежи.

Џоан Гејџер (47) од Атерстоун вели дека му ја испратила фотографијата на нејзиниот партнер, кој коментирал дека компирот изгледа како нивното куче Дејв.

Гејџер вели дека тие не сакале да го јадат тој компир затоа што „такво ремек-дело е тешко да се најде“.

„Сè уште се смеам затоа што никогаш повеќе нема да одгледувам компири што личат на моето куче.

Џоана откри дека нивното куче страда од неизлечива болест, па овој пронајдок ги развеселил.

Таа решила да ја сподели фотографијата од компирот во неколку групи на Фејсбук , каде што станала хит. „Сите се шегуваа во коментарите дека би биле претпазливи кога копаат компири случајно да не ископаат кученце“, рече таа.

притисни ентер