Тројца загинати во пукотница во САД: Влегол во продавница, убил и избегал (ВИДЕО)

Три лица загинаа во пукање во продавница во центарот на американската сојузна држава Вашингтон, соопшти полицијата.

Напаѓачот е во бегство и се смета за опасен.

Полицијата била повикана во продавницата Circle K во Јакима во 3:30 часот по локално време кога три лица биле пронајдени мртви, изјавил на новинарите началникот на полицијата во Јакима, Мет Мареј. Две жртви биле застрелани внатре во продавницата, додека третата била застрелана надвор. Полицијата овој напад го опишале како случаен чин на насилство, но со непознат мотив.

„Се чини дека ова е случајна ситуација. Немаше очигледен конфликт меѓу страните“, рече Мареј, додавајќи: „Човекот само влезе и почна да пука. Откако почна да пука во продавницата, вооружениот напаѓач истрча преку улицата и пукаше кај возилото, принудувајќи го возачот да седне на совозачкото седиште. Го украл автомобилот и побегнал, велат од полицијата.

Засега не е позната состојбата на возачот. Полицијата води истрага, собрала безбедносни снимки и изјави на сведоци. На социјалните мрежи објавиле фотографија од маж облечен во црна маица со качулка, фармерки, капа и бели патики Најк.

Јакима е град со околу 97.000 жители во долината Јамика во државата Вашингтон, земјоделски регион познат по културите на јаболка и винариите.

САД неделава ги потресе трагичната вест за последователни масовни престрелки во Калифорнија, во кои досега загинаа вкупно 18 жртви.

Само два дена откако вооружен напаѓач уби 11 луѓе во студио за танц во Лос Анџелес, уште седум лица беа убиени во земјоделска област надвор од Сан Франциско во првото пукање во последните децении. Властите се уште не ги утврдиле мотивите за нападите. Нападите биле извршени од мажи на возраст за пензионирање, многу постари од типичните извршители на масовните напади со оружје кои станаа речиси секојдневие во САД.

Гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом, рече дека бил во посета на ранетите во саботата во паркот Монтереј во предградието на Лос Анџелес кога слушнал за убиствата во северна Калифорнија во понеделникот. „Трагедија по трагедија“, напиша тој на Твитер.

Новиот напад се случи во крајбрежниот град Халф Мун Беј, на околу 50 километри јужно од Сан Франциско. Напаѓачот отворил оган врз група работници на фарма на две локации оддалечени околу километар и половина. Убил седум лица, а едно лице е тешко рането. Напаѓачот побегнал.

Напаѓачот, идентификуван како Чунли Жао (67), бил приведен веднаш по чинот. Тој седел во своето возило паркирано пред канцеларијата на шерифот каде што очигледно дошол да се предаде, според властите. Според полицијата, осомничениот работел на едно од местата на злосторството.

Претседателот Џо Бајден денеска објави дека е запознаен со настанот и ѝ наложил на неговата администрација да се погрижи локалните власти да добијат поддршка од федералната влада.

„Додека чекаме дополнителни детали за овие убиства, знаеме дека злото на оруженото насилство низ Америка бара посилна акција“, рече тој, повикувајќи го Конгресот да ја врати федералната забрана за напад со оружје.

Во одделен инцидент во пошироката област на Сан Франциско вчера вечер, кој привлече многу помалку внимание, едно лице загина, а седум беа повредени во „престрелка меѓу неколку луѓе“ во Оукленд, во околности што укажуваат на пресметка меѓу банди.

Во масакр во студиото за танц во паркот Монтереј, источно од центарот на Лос Анџелес, загинаа 11 лица, а девет беа повредени. Сторителот на нападот Ху Кан Тран (72) се самоуби во своето паркирано возило во неделата наутро, 12 часа по нападот, бидејќи се нашол опкружен од полицијата во градот Торенс, јужно од Лос Анџелес.

Полицијата истражува дали нападот бил поттикнат од љубомора или меѓучовечки односи.

Нападот се случил среде прославите на кинеската Нова Година во паркот Монтереј, центарот на азиско-американската заедница во Јужна Калифорнија.

Ердоган најави дека Анкара може да се согласи Финска да влезе во НАТО, но не и Шведска

Синоќа турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека Анкара може да се согласи Финска да влезе во НАТО, но не и Шведска.

Тој повторно го критикуваше одбивањето на шведските власти да екстрадираат десетици луѓе наводно, како што тврди, поради поврзаност со курдските милитантни групи и други критичари на неговата влада.

„Ако сакате да се приклучите на НАТО, ќе ни ги вратите овие терористи“,вели Ердоган.

Во својот говор синоќа тој рече Турција можеби ќе даде поинаков одговор за Финска, додека Шведска ќе биде шокирана.

„Ние ѝ дадовме на Шведска список од 120 лица и им кажавме да ги екстрадираат тие терористи“,рече турскиот претседател.

Неговите коментари доаѓаат неколку дена откако Турција ги прекина разговорите за прифаќање на овие две земји како членки на алијансата. Тоа беше поттикнато од серија протести во Стокхлом, вклучувајќи го и оној на кој во близина на турската амбасада беше запалена копија од Куранот.

Шведските власти тогаш ги осудија протестите, но застанаа на страна на законите за слобода на говорот.

Ковачевски: Можеме и треба да бидеме дел од денешна Европа

Македонија може и треба да биде дел од денешна Европа, истакна денеска премиерот Димитар Ковачевски на годишната конференција „Година на нови можности“, која ќе трае два дена. 

Тој истакна дека решение за подобрување на стандардот на граѓаните има ако останеме посветени на приоритетите и создадовме предуслови за тоа.

Ковачевски, осврнувајќи се на постигнувањата во минатата 2022 година, рече дека Владата успеала да ги заштити граѓаните од енормното поскапување на храната како последица на енергетската и кризата предизвикана со војната во Украина. Зголемена е просечната плата, како и пензиите, кои и оваа година ќе бидат зголемени. Растот на пензиите, додаде тој, е загарантиран со закон.

Премиерот Ковачевски потенцира дека има нови инвестиции, како и вложувања во капитални инвестиции, направени се низа системски решенија, а има и домашно производство на храна и енергија.

Во своето обраќање тој детално информираше што се е направено во 2022 и што се планира во 2023 година во сите сектори, субвенционирањето и мерките за помош на компаниите и граѓаните.

– Плановите на Владата имаат за цел да обезбедат подобар стандард и подобри услови за живот на сите граѓани и во услови на најголемата светска економска и енергетска криза, истакна меѓу другото Ковачевски.

Во рамки на конференцијата во двата дена е предвидено одржување на вкупно осум панели на различни теми.

Целта на конференцијата е преку дискусија прво да се направи пресек на она што е направено во 2022 година, како и да се дадат насоки и визии за 2023 година.

На првиот панел „ЕУ интеграции и реформски процеси“ ќе се дискутира за евроинтегративниот процес, скринингот, европските фондови, општествените реформи како и владеењето на правото и европските вредности.

На вториот панел „Капитални и инфраструктурни проекти за подобар квалитет на живот и развој на културата во услови на криза“ ќе се разговара за капиталните инфраструктурни инвестиции, но и за достигнувањата и плановите, како и остварените и планирани капитални инвестиции во образованието, културата и животната средина.

На третиот панел „Инвестиции и економски раст во услови на криза”, ќе се дискутира за условите и можностите кои ќе обезбедат дополнителни странски и домашни директни инвестиции, ќе обезбедат нови работни места, повисок стандард, но и за генералните насоки за економски раст во услови на криза.

На четвртиот Панел „Социјални и здравствени политики во време на криза“, ќе се разговара за ефектите од антикризните мерки, воведувањето на новите методологии за раст на минимална и просечна плата како и новата методологија за раст на пензиите, како и за здравствените политики во изминатава и следнава година.

Во текот на вториот ден од конференцијата ќе се одржат исто така четири панели.

Утре средба Ковачевски – Таравари

 Ние ќе седнеме, веќе имаме стратегија, но уште еднаш ќе направиме што планираме да биде програма на Владата ако се прошири и кои ќе бидат нашите услови.

Претседателот на Владата на РМ, Димитар Ковачевски утре, најверојатно на Илинденска, ќе има средба со лидерот на Алијансата а Албанците, Арбен Таравари, на која ќе се разговара за евентуален влез на партијата во владината коалиција, потврдија за Канал 5 од АА.

– Ние ќе седнеме, веќе имаме стратегија, но уште еднаш ќе направиме што планираме да биде програма на Владата ако се прошири и кои ќе бидат нашите услови. Понатаму и за кадровските решенија ќе зборуваме. Ако ни ги исполнат барањата посебно програмските барања, не толку кадровски, тогаш ќе ги слушнеме и членовите на АА и ќе донесеме одлука дефинитивна, јас се надевам не за долг период, за многу кратко ќе се одлучи ова или сме или продолжуваме во опозиција ние сме навикнати на опозоција не ни е проблем тоа, изјави Таравари во петокот.

притисни ентер