Три дена до крајот на пописот, досега попишани над 1,6 милиони лица

Нецели четири дена до крајот на пописот, директорот на ДЗС - Симовски оптимист, очекува успешно финале на 26 дневната статистичката операција.

Тој порача дека никој нема да остане не попишан, дури и оние кои што не биле затекнати за време на посетите од попишувачите.

Отчукува часовникот за попишување, оние кои што под некоја околност не биле попишани на домашна адреса, тоа можат да го сторат во општинските канцеларии, од 8 до 20 часот.

Симовски информираше дека оваа опција веќе се користи од страна на граѓаните.

-Некои луѓе не беа дома кога попишувачот доаѓал за попишување, за овие случаи отворивме пунктови во сите пописни реони, во седиштата на комисиите каде што тие под било кој основ биле испуштени, а попишувачот поминал на тој терен да си го исполнат своето право да бидат вклучени во пописот и обврска секако, вели Апостол Симовски – Директор на ДЗС.

На адресата на статистичката операција и понатаму пристигаат обвинувања за неправилности од страна на Левица... Од партијата тврдат дека цели згради во општина Аеродром одбиваат да се попишат, но директорот на Сатистика, демантира..

-Цели сектори на згради не се попишуваат, општо скопските општини, според нашите информации, негде половично се попишани, сега не знаеме точно, затоа меѓудругото ги отвораат и тие смешни канцеларии за самопопишување иако треба попишувачите да одат по домаќинствата, вели Борислав Крмов – Левица.

-Досега излегуваа со најразлични дезинформации и накрај остануваа со празни раце бидејќи граѓаните ги демантираат на дневна основа, вели Апостол Симовски – ДЗС.

Според сајтот на ДЗС, досега се попишани околу 1,6 милиони граѓани, додека пак низ нивниот систем поминале околу 500.000 домаќинства и над 700.000 станови. Во дијаспора и понатаму незабележителен скок на самопопишани, односно во последниве неколку дена низ процесот дополнително поминале околу 5.000 лица. Бројот на попишани во странство изнесува над 198 илјади.

Руски боксер со голи раце убил мечка, која смртно го повредила неговиот пријател

Од Русија доаѓаат вести кои делуваат како приказна од хорор филмови.

Илја Медведев, 23-годишен руски боксер, со пријателот ловел риба во Сибир кога ги нападнала мечка. Пријателот Вјечеслав Дудник бил нападнат и убиен од мечката, а потоа се свртела кон Медведев. Боксерот извадил пиштол и пукал, но мечката му го исфрлила од рака. Сепак, Медведев успеал да извади нож и да го избоде животното.

„Имаше крици, а потоа и пукотници. Кога пристигнав, видов дека Вјачеслав е мртов“, рекол рибар кој бил во близина и кој го префрлил Медведев во болница.

Според Дејли Мејл, тој има сериозни повреди и е во критична состојба.

Полициско куче изгризало навивач во Холандија, неговите колеги го нападнаа полицискиот коњ

На синоќешниот натпревар во Лигата одигран во Ротердам помеѓу Феенорд и Унион Берлин, имало жесток судир помеѓу германските навивачи и холандската полиција.

Според германски Билд, претставниците на навивачите тврдат дека конфликтот настанал поради лошата организација. Наводно, имало премал број вработени кои ги прегледувале ковид-потврдитее, а некои скенери биле неисправни.

Потврдите за Ковид се разгледувале многу бавно, што резултирало со голема гужва пред влезот и нервоза кај околу 2400 фанови.

Полицијата во Ротердам известува за настаните сосема поинаку. Велат дека биле цел на група хулигани и се судриле со полицијата. При жестоката тепачка имало повеќе повреди. Еден навивач бил каснат од полициско куче, а хулиганите повредиле полициски коњ. Имено, фрлањето пиротехнички средства го исплашило, па паднал со полицаецот кој го јавал.

Портпаролот на Унион ги поддржал навивачите и тврди дека организацијата била навистина лоша и дека повеќето навивачи целото прво полувреме го поминале во ред пред стадионот. Снимките и сликите, вели, ја потврдуваат крајната бруталност на домашната полиција во пресметката со навивачите.

Позната холивудска актерка е уапсена за време на протестите пред Белата куќа (ВИДЕО)

Полицијата во Вашингтон ја уапси актерката Алиса Милано додека протестирала со група истомисленици пред Белата куќа, барајќи промени на правото на глас.

„Само што бев уапсена додека протестирав и барав од администрацијата на Бајден и Сенатот да го искористат своето право и да го заштитат правото на глас. Застанете со мене и кажете им гласно на Сенатот и Белата куќа дека секој мора да ги има тие права, без разлика каде живеат ", напишала актерката на нејзиниот профил на Инстаграм.

Полицијата прво ја предупредила актерката дека заедно со членовите на здружението People for the American Way мора да се тргне од областа, во спротивно ќе мора да ги уапсат според законот кој забранува собирање толпи и окупирање на улици и тротоари.

Патем, актерката пред протестот објавила дека може да биде уапсена. „Денес ќе ризикувам апсење бидејќи минатата година беа воведени 425 закони кои го ограничуваат правото на глас“, рече Милано во видеото објавено на Твитер. „Затоа ќе барам нашиот претседател да направи се` што е во негова моќ за да ги усвои Законот за слобода на гласот, Законот за правата на глас на Џон Луис и Законот за државност на ДЦ“.

Актерката од порано е позната по својот политички активизам, а во 2019 година зборуваше за своето лично искуство со абортусот во знак на протест против рестриктивните закони, кои ги нарече „напад врз женските тела“.

притисни ентер