Трет обид за формирање Младински совет во Кочани

Општина Кочани објави нов јавен повик за номинирање членови на Иницијативен одбор кој ќе учествува конституирањето на Младински совет, откако претходните две постапки беа неуспешни.

Повикот се однесува на младински организации, политички подмладоци, ученички и студентски организации и други облици на младинско здружување, кои треба да поднесат пријава до локалната самоуправа со која ќе номинираат свои претставници.

-Конституирањето на Локалното собрание за млади на Општина Кочани е постапка утврдена со Законот за младинско учество и младински политики, при што кандидатите за членови треба да се жители на општината. Иницијативниот одбор се формира за да се одржи конститутивното собрание на млади. Неговата работа завршува со свикување на првото собрание. Младинскиот совет е тело кое треба да помогне во афирмацијата на младите луѓе во општината и активностите што треба да ги вклучат во идниот политички, општествен и социјален развој на локално ниво, истакнуваат од правниот сектор на Општина Кочани.

Пријавувањето на јавниот повик трае до 5 март, а потребните документи, начинот, рокот и местото на поднесување се опишани на веб-страницата на Општина Кочани.

Првичните активности за оформување на Младинскиот совет беа почнати пред околу седум години, но заложбите на тогашното раководство во локалната самоуправа останаа без успех. /МИА

Фото: Иванишевиќ и Селеш како деца

Легендарниот екс југословенски тенисер Горан Иванишевиќ, сега тренер на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на социјалните мрежи објави фотографија стара повеќе од 30 години.

Старата фотографија ги разбудила спомените на Горан од времето на поранешна Југославија.

На носталгичната фотка тинејџерот Горан Иванишевиќ се ракува со едно насмеано девојче, за оние кој не ја препознаваат, тоа е некогашната најдобра светска тенисерка славната Моника Селеш.

-Добри стари времиња со една од најдобрите на сите времиња, Моника Селеш. Мислам дека немавме поим што ќе постигнеме во годините кои доаѓаа, напишал Иванишевиќ во описот на сликата.

Моника и Горан подоцна го достигнаа светскиот врв. Иванишевиќ го оствари сонот со освојување на Вимблдон, а Моника Селеш владеше со светскиот тенис со до трагичното ранување во Хамбург во 1993 година од луд навивач на ривалката Штефи Графт.

Селеш во кариерата освои девет Грен слем титули.

Фото: Карлеуша во ленти

Српската пејачка Јелена Карлеуша повторно се разголе на социјалните мрежи.

Популарната Карли уште еднаш ги воодушеви своите фанови со бујните облини покриени со минијатурни врвки.

Јелена нема проблем да позира во костим за капење или во долна облека, но со последниот избор на гардероба ги изненади сите. Карлеуша одлучила да се фотографира во минијатурен градник и уште помали гаќички врзани со ленти.

Во оваа прилика може да се каже дека Карлеуша покажа скоро се. Нејзините фанови за „храброста“ ја наградија со рекорден број од 70 илјади лајкови.

Флик на излезната врата на Баерн Минхен

 По само две години работа и освоени титули меѓу кои и во Лигата на шампионите, Ханси Флик си заминува од германскиот гигант  Баерн Минхен на крајот на сезоната.

Иако се споменува дека ќе стане селектор на Германија, тоа не е причината за заминувањето туку конфликтот со директорот на баварците Хасан Салихамиџиќ.

Германските медиуми остро коментираат дека откако Салхимаиџиќ е дојден на функцијата, Баерн кој беше познат по сигурноста за тренерите и работата на долги патеки, сега го смени курсот и пребрзо ги менува шефовите и тоа со добро завршена работа.

Се тврди дека од истите причини Баерн предвреме ги набрка Нико Ковач и Карло Анчелоти.

Критиките одат до таму што на Баерн јавно му се упатува прашање...дали е можно секогаш да се виновни тренерите, а директорите да се во право?

притисни ентер