Трендафилов: Уставниот суд да донесе барем привремена мерка за стопирање на законот

Очекуваме Уставниот суд да донесе барем привремена мерка за стопирање на законот за 72 часа работна недела.

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) не добил одговор од Уставниот суд на иницијативата што ја поднесе пред три месеци за оспорување на измените на Законот за работни односи во делот на недела неработен ден и 72 часа работна недела, воведена за изградба на инфраструктурни објекти од стратешки интерес за државата односно за коридорите 8 и 10д.

-За жал, Уставниот суд до денеска не се одважил да информира за иницијативата, иако е изработена со поддршка од професори на Правниот факултет. Првпат покрај наши експерти кои ги има во синдикатите, поддршка добивме и од професорите од Правниот факултет од Катедрата за трудови право за да може да ја изготвиме најдобрата иницијатива до Уставниот суд, рече Слободан Трендафилов, претседател на ССМ одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција.

Очекува, рече, Уставниот суд да донесе барем привремена мерка на таквото законско решение и дека тоа може да го направи по сопствена иницијатива или, ако е потребно, ССМ може да поднесе и иницијатива за привремена мерка која ќе ја стопира примената на законот.

Трендафилов рече дека за пополнување две илјади работни места за почеток на изградбата на коридорите се пријавиле само 300 работници односно 10 отсто од потребниот број. Тоа, рече, е затоа што „не може да очекувате работник да дојде да работи по 72 часа неделно за мизерна, минимална плата“.

-Ако сакате да ви го изградиме автопатот побрзо, поефикасно и поевтино, ние стоиме на располагање како работници, меѓутоа за достоинствени плати, достоинствени и пристојни услови за работа, почитувајќи ги мерките за безбедност и здравје при работа. Се плашиме за животот и здравјето на работниците кои почнале да ги градат овие автопатишта. Очекувам Уставниот суд најбргу што може да ја спречи оваа кражба на работничкиот труд и да спречи Македонија да биде Ел Дорадо за одредени бизнис-интереси на штета на работничките права, рече претседателот на ССМ.

Никаде во ЕУ, додаде тој, не се работи 72 часа неделно, туку 38 па дури и 35 часа, а се воведува и четиридневна работна недела во одредени дејности и индустрии.

-Не сакаме да ја видиме Македонија на светските часописи како што тоа беше случајот со Катар и изградбата на стадионите каде починаа огромен број работници токму поради вакво непочитување на работното време, рече Трендафилов.

Во Атина дводневна конференција по повод шест години од Преспанскиот договор

Потписниците на Преспанскиот договор, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на заеднички настан во Атина ја одбележуваат годишнината од договорот.

Меѓународната конференцијата која е насловена за мир и одржлив развој е во организација на институтот Алексис Ципрас, а свечено ја отвори координаторот на грчката организација Евангелос Калпадакис и директорот на фондацијата „Заев – Едно општество за сите“ Венко Филипче.

-Единствениот начин да се надминат предизвиците и кризите, многубројните кризи на нашето време е преку мир и дипломатија. Секогаш мораме да ги имаме на ум решенијата, и покрај политичката цена. Го немаме луксузот да ги одложуваме или да одржуваме опасна стаганција ниту во Европа, ниту на меѓународната сцена. Немаме луксус за ги одложуваме решенијата за идната генерација. - Евангелос Калпадакис – Институт „Алексис Ципрас„

-Преспанскиот договор е видлив пример дека дури и најтешките недоразбирања можат да се надминат кога лидерите ќе стават приоритет на поголемото добро над се. Тоа е историски момент кога конфликтот беше транспортиран во соработка низ заедничка визија за хармонична иднина. Тоа не потсетува дека вистинското лидерство не е во држење на власта, туку во негување на доверба и градење на мостови. - Венко Филипче

Спроед најавите поранешните премиери, Заев и Ципрас ќе се обратат вечерва, а во текот на денот на панел дискусии се разговара за придобивките од договорот. Потписниците на договорот, Никола Димитров, и Никос Коѕиас заедно со еврокомесарот Јоханес Хан и медијаторот Метју Нимиц кој треба да добие и награда, најавено е да дискутираат за преговорите, спроведувањето на договорот и дали Преспа е модел за мирно решавање на споровите. На настанот најавено е и видео обраќање на генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш. Дводневната конференција ќе содржи осум панел дискусии, две за балканот, две на регионалните случувања и улогата на меѓународните организации во промовирање на мирот, две на иднината на Европа и справувањето со екстремната десница и една за климатската криза и зелената агенда.

Со свечена академија во Велес, ВМРО-ДПМНЕ прослави 34 години од основањето

Со свеченост насловена „34 години ВМРО-ДПМНЕ, 131 година ВМРО, завет, слобода, иднина, продолжуваме“, ВМРО-ДПМНЕ во велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов Џинот“, ја одбележа годишнината од формирањето на партијата. 

Пред присутитните, обраќање пред малку имаше лидерот Христијан Мицкоски од кое меѓудруго упати пораки за помирување со СДСМ.

Повративме 3/4 од тоа што СДС го имаше кон ДУИ, додека сите работат за Македонија ќе бидеме еднакви партнери во владата.

За неколку дена Македонија ќе ја добие новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Во изминатиот период кога се договораше оваа влада внимателно ги следев оние пораки од одредени политички центри од новата опозиција дека премногу им се дало на коалицијата Вреди што е ноторна измислица, замислете тие кои коленичеа во Речица кои 7 години беа главни измеќари на ДУИ нам кои повративме најмалку три четвртини од позициите кои ги изгубија ни велат дека сме дале премногу. Нека биде и така, рече претседателот Христијан Мицкоски на денешната прослава на 34 роденден на партијата.

Мицкоски укажа „сакам да кажам дека ние не даваме, ниту земаме, затоа што Македонија е заедничка држава и се додека албанските и другите коалициони партнери работат по закон и во интерес на државата ќе бидеме еднакви партнери во Владата“.

Според Мицкоски ако било кој застрани со криминални или други агенди ќе биде веднаш санкциониран кој и да е, вклучително и од ВМРО-ДПМНЕ и ќе биде повикан на одговорност додавајќи дека нема да дозволи ВМРО - ДПМНЕ да стане тоа што беше и е СДСМ.

„Ниту па ќе дозволам Вреди да стане тоа што беше ДУИ. Ќе има работа, но и одговорност. И тука никој не треба да има дилеми. И колку и да се обидуваат поразените конкуренти да го одвлекуваат вниманието од вистинските теми, да прават диверзии, чудно да откажуваат кислородните компресори во хируршките сали и да нема операции, да снемува документи по институции, да се измислуваат медицински факултети по приватни фирми на кадри на ДУИ преку ноќ, треба да знаат дека ќе ги решаваме сите проблеми, со голема посветеност“, кажа Мицкоски.

Мицкоски додаде дека „додека тие се однесуваат како разгалено дете кое мисли дека го има природното право на фотелјата дадена од народот, додека не бираат зборови и навреди да го омаловажат секој наш чекор, јас одбирам да не се занимавам со нивните валканици, туку да го реализираме она што го ветувавме пред изборите“.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Мицкоски утре ќе го стави предлогот за Влада до Собранието, ќе се гласа викендот

Четворицата потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ стануваат министри, мандатарот Христијан Мицкоски синоќа по состаноците на партиските тела го потврди конечниот список на кадрите од неговата партија за идната Влада.

На чело на клучните ресори, по различните варијанти што се споменуваа во јавноста минатите недели, дефинитвниот распоред е Тимчо Муцунски во МНР, Владо Мисајловски во одбрана, во финансии Гордана Кочоска Димитриеска, додека пак Александар Николоски истовремено ќе биде вицепремиер и министер за транспорт и врски.

Освен него, ќе има уште четворица вицепремиери – прв ќе биде Изет Меџити, кој истовремено ќе биде и министер за екологија, од Вреди ќе биде и Арбен Фетаи за добро владење, а од коалицијата „Твоја Македонија“ ќе бидат и Љупчо Димовски како вицепрмеиер за политички систем, како и Иван Стоилковиќ кој ќе биде истовремено и министер за односи меѓу заедниците...

Во Владата на Мицкоски, остануваат и скоро сите кадри на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада, освен Ѓоко Велковски. Панче Тошковски останува на позицијата во МВР, а дополнителните заменици во земјоделство Цветан Трипуновски и Стефан Андоновски во информатичко општество сега ќе бидат министри.. Како луѓе кои се експерти во своите области Мицкоски ги претстави и Весна Јаневска за министерка за образование, Зоран Љутков во култура, Борко Ристовски министер за спорт, а Сања Божиновска во новоформираното министерство за енергетика. Име кое за првпат беше споменато е предложениот министер за локална самоуправа Златко Перински.

Според политичкиот аналитичар Петар Арсосвски кадрите на ВМРО-ДПМНЕ не се големо изненадување, бидејќи уште од почетокот на коалициските преговори беше извесно дека партискиот врв ќе се пресели на Илинденска..

„ Во составот генерално, местата за кои се зборуваше и луѓето за кои се зборуваше се најдоа на тие места. Можеби не на тие места за кои се шпекулираше во изминатиот период, меѓутоа поголеми изненадувања не гледам во составот на кабинетот. Се уште е рано да цениме како ќе се покажат, за тоа треба малку повеќе време, и треба да имаме предвид дека новиот променет закон за државна управа има многу подзаконски акти и амандмани во други закони кои треба да се сменат за тие ингеренции навистина да се случат. “-Петар Арсовски – политички аналитичар

Пред неколку дена и коалициските партнери на ВМРО-ДПМНЕ ги официјализираа своите кадри.. Од редовите на „Вреди“, Орхан Муртезани ќе биде министер за европски прашања, Арбен Таравари за здравство, Фатмир Лимани во социјална политика, а Бесар Дурмиши во економија. Во ресорот администрација оди Горан Минчев од партијата Знам, додека пак неговиот сопартиец Игор Филков ќе биде министер за правда. Како министер без ресор задолжен за декадата на Ромите во владата ќе биде и Шабан Салиу, коалициски партнер на ВМРО-ДПМНЕ.Следниот чекор на мандатарот Мицкоски е како што најави, утре до Собранието да го достави целиот владин состав заедно со програмата за следните четири години. Веќе е договорено седницата за избор на влада да започне во сабота во 11 часот, кога ќе заврши со гласање зависи од дебатата на пратениците, но крајниот рок е в недела надоцна до полноќ.

притисни ентер